Ромашки (Білоцерківський район)

Рома́шки село в Україні, у Рокитнянській селищній громаді Білоцерківського району Київської області. Населення становить 865 осіб.

село Ромашки
Країна  Україна
Область Київська область
Район/міськрада Білоцерківський район
Громада Рокитнянська селищна громада
Облікова картка с. Ромашки[1] 
Основні дані
Засноване 1773
Населення 865
Площа 30 км²
Густота населення 28,83 осіб/км²
Поштовий індекс 09623[2]
Телефонний код +380 4562
Географічні дані
Географічні координати 49°43′48″ пн. ш. 30°36′05″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
146 м
Водойми річка Горохуватка
Місцева влада
Адреса ради 09623, Київська обл., Білоцерківський р-н, с. Ромашки, вул. Покровська, 23
Сільський голова Дем'яненко Петро Степанович
Карта
Ромашки
Ромашки
Мапа

 Ромашки у Вікісховищі

Історія

Ромашки — село при річці Гороховатці, в одній версті нижче села Телешівка. Жителів обох статей разом з селом Бакумівка, таку назву має частина села, що лежить нижче по річці Гороховатці, навпроти села Шарки, 1948. У 1790 році вважалося, в 65 халупах, 538 обох статей. Землі в маєтку нараховується 3742 десятини. Після Абакумова Ромашки належали дочці його Олександрі Андріївні Трофімовій; а нині її дочці, дружині відставного підполковника, Серафимі Антонівні Масловій. В кінці минулого століття село належало до Рокитнянського ключа. Церква на честь Покрова Пресвятої Богородиці спочатку була дерев'яна, збудована 1773 року священиком з села Вінцентівка Феодором Куликівським «на кшталт халупи, зі снопків пошита, глиною обліплена». У 1843 році покійна поміщиця Трофімова на її місці побудувала кам'яну з трьома престолами: головний на честь Покрова Пресвятої Богородиці, бічні — на честь Святителя Миколая та преподобного Антонія Печерського. Церква багато оснащена начинням, по штатах зарахована до 5-го класу; землі має 37 десятин[3].

Археологія

Біля села 1899 року Вікентій Хвойка розкопав пам'ятки Черняхівської культури. Вельми відома посудина із землеробським календарем. На ній зображені дощі, колосіння хлібів, жнива, Ярилин день, Купала, обжинки, а також ряди квадратиків, що відповідають дням землеробських робіт[4].

Покровська церква

Покровська церква в с. Ромашки

Головна архітектурна пам'ятка села Покровська церква, будівництво якої закінчено 1843 року. У провінції, для будівництва храму використали давній проєкт, створений наприкінці XVIII — початку XIX століття у стилі розвинутого класицизму.

Церква у вигляді базиліки зі спрощеними деталями та декором, котрий обмежений тинькуванням поверхонь, дощатим рустом на кутах, розфарбуванням в два улюблені кольори класицизму — жовте тло, білі деталі. Західний фасад Покровської церкви прикрасив чотириколонний портик з трикутним фронтоном та дві невисокі дзвіниці-вежі. Дахи криті бляхою, пофарбованою в зелений колір, що перегукується з кольором навколишньої рослинності. Мури храму прикрашені двома ярусами вікон, в першому ярусі — видовжені, в другому — квадратні, як то було типово для палаців дворянських садиб доби палладіанства. Лиштва біля вікон відсутня. Східний фасад створює єдина абсида, прикрашена ззовні дощатим рустом та круглими вікнами. Під час німецько-радянської війни західний фасад Покровської церкви був пошкоджений та відновлений у первісному вигляді у повоєнний час.

Обмаль декору за край компенсована вишуканою стриманістю всіх фасадів Покровської церкви та величним силуетом, притаманним лише храмовим спорудам в столиці. Храм справляє враження видатної столичної споруди, проєкт якої був використаний ще й в сільській місцевості. Прикладами цього типу базилікальних храмів були:

  • Троїцький собор Олександро-Невської лаври (архітектор Старов Іван Єгорович);
  • П'ятницька церква у маєтку Липяги (1826—1834), близька за часом побудови до храму в селі Ромашки під Києвом;
  • Церква Димитрія Солунського у маєтку Печетово військового губернатора Петербурга Павла Голенищева-Кутузова;
  • Успенська церква на Могильцях в Москві (архітектор Ніколя Легран).

Церква Покрова Пресвятої Богородиці с. Ромашки[5]

Відомі люди

Див. також

Примітки

  1. Облікова картка с. Ромашки, Київська область. rada.gov.ua. Верховна рада України. Процитовано 16 жовтня 2021.
  2. Знайти поштовий індекс. ukrposhta.ua. Укрпошта. Процитовано 16 жовтня 2021.
  3. Васильковский уезд. Ромашки // Сказания о населенных местностях Киевской губернии или статистические, исторические и церковные заметки обо всех деревнях, селах, местечках и огородах, в пределах губернии находящихся / Собрал Л. Похилевич. — Біла Церква : видавець О. В. Пшонківський, 2005. — С. 420. — ISBN 966-8545-15-Х. (рос.)
  4. Давні слов'яни та їх сусіди у II—V ст.
  5. Покровська церква, Ромашки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.