Рукавичка

Рукави́чка[1], діал. пальча́тка[2] — вид одягу для рук, на відміну від рукавиць — з відділеннями для кожного пальця. Виготовляються з шкіри, гуми, тканини.

Шкіряні рукавички
Жіночі довгі вечірні рукавички
Гумова рукавичка (хірургічна)
Для роботи у відкритому космосі.

Слово «рукавичка» також вживають як зменшено-пестливе до «рукавиця»[1].

Історія

Рукавички існували ще в Давньому Єгипті, де вони були символом високого чину. Найдревніші рукавички були виявлені археологами в гробниці єгипетського фараона Тутанхамона. Спочатку їх робили без чохлів для пальців, і вони використовувалися для захисту рук під час їжі, а також при стрілянні з лука.

Роль рукавичок була також символічна, вони виконували певну соціальну функцію. У Середньовіччі рукавички, разом з аметистовим перснем і патерицею вручали людині, призначеній на посаду єпископа, як знак його влади. Пані дарували кавалерам рукавички на знак кохання; такий дарунок було прийнято прикріплювати до головного убору, воякам вручали рукавички при посвяченні в лицарі. Загальновідомо, що рукавички використовували для виклику на поєдинок (дуель) — досі вираз «кинути кому-небудь рукавичку» існує в багатьох європейських мовах. У той же час вітатися з ким-небудь, не знявши рукавички, вважалося непристойним. У церкві теж належало знімати рукавички (таке правило зберігається в католицьких храмах і зараз). У XII столітті спочатку в Італії, а потім у Франції виникли цехи ремісників-рукавичників, чиє ремесло стало вельми почесним, а рукавички — предметом розкоші. У XVI столітті рукавичка подовжується до ліктя, і вперше в 1566 році в таких рукавичках з'являється англійська королева Єлизавета I на прийомі в Оксфорді.

Різновиди рукавичок

Вечірні рукавички

Довгі вечірні рукавички (жіночі) — дамські рукавички для офіційного і напівофіційного носіння. Випускають їх у трьох розмірах: до зап'ястка, до ліктя, до біцепса («оперні»). Деякі жінки носять рукавички як частину «шикарного» вбрання. Довгі білі рукавички є загальним аксесуаром для дівчинок-підлітків, під час відвідування офіційних заходів.

Хірургічні рукавички

Хірургічні рукавички (стерильні медичні рукавички) медичний виріб, що виготовлено з тонкого матеріалу(гуми, латексу або нітрилу). Їх основною метою є захист для запобігання потрапляння інфекційних збудників у хірургічну рану чи організм пацієнта під час виконання операцій. Медичні рукавички нестерильні носять під час миття чи прибирання, щоб захистити руки від миючих засобів, антисептиків, і вони дозволяють використовувати гарячішу воду.

Спортивні рукавички

Вачеги

Спеціальні рукавиці для захисту шкіри рук від впливу надвисоких температур (використовують на виробництві у гарячих цехах). Виготовляють з багатошарового брезенту чи спеціально обробленої шкіри тварин.

Мовні звороти

  • «Майстер шкіряної рукавички» боксер[1].
  • Кидати рукавичку — викликати на дуель, поєдинок[1].
  • Підняти рукавичку — прийняти виклик на дуель[1].
  • Міняти, як рукавички — міняти часто, легковажно, нерозсудливо[1].

Примітки

  1. Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, 1977. — Стор. 905. Рукавичка
  2. Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, 1975. — Стор. 35. Пальчатка

Джерела

  • ДСТУ 7239:2011 Національний стандарт України. Система стандартів безпеки праці. Засоби індивідуального захисту. Загальні вимоги та класифікація Ел.джерело

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.