Русофони
Російськомовні (англ. Russophone) — люди, що живуть поза Росією, для яких російська мова є рідною або другою рідною мовою[1].
Термін
Цей термін також використовується в вужчому значенні[джерело не вказане 267 днів] — для позначення людей, чия культура пов'язана з російською мовою, незалежно від етнічної чи територіальної приналежності[джерело не вказане 267 днів]. Серед російськомовного населення багато українців, білорусів, татар, євреїв, вірмен, казахів, а також нащадків від змішаних шлюбів росіян (або російськомовних) з латвійцями, литовцями, українцями, казахами та іншими.
Поширення
Найбільшою російськомовною країною є Росія — країна, де слов'янська колонізація сприяла великій асиміляції місцевих тюркських, фіно-угорських та інших народів, які згодом стали вважати набуту російську мову своєю.
У багатьох довколишніх країнах, що входили раніше до складу Російської імперії та СРСР, де проходила активна, інколи навіть насильницька, русифікація, є значні російськомовні спільноти.
У Білорусі, Казахстані, Киргизстані російська мова є другою державною або офіційною, що призводить до утисків місцевих національних мов, призводить до їх витіснення з життя місцевих народів.
В Україні, Молдові, Естонії та Латвії деяка частина населення — російськомовні. В Ізраїлі російська мова є четвертою за значимістю після державного івриту та арабської, а також англійської. Російськомовні іммігрантські громади існують в різних частинах США, Канади, КНР, Німеччини, Греції.
Загальна кількість російськомовних в усьому світі за оцінкою 1999 — близько 167 млн[2], ще близько 110 млн людей володіють російською мовою як другою.
Роль російської мови як інструменту імперської пропаганди
Російська імперська еліта, яка просуває ідею російського світу, з ідеологічних мотивів стверджує, що на пострадянському просторі відзначається дискримінація російськомовного населення, наприклад, в Естонії[3][4] та Латвії[5].
Див. також
Примітки
- Русскоязычный // Толковый словарь русского языка: 80 000 слов и фразеологических выражений / С. И. Ожегов, Н. Ю. Шведова; Российская академия наук. Институт русского языка им. В. В. Виноградова. — 4-е изд., дополненное. — М.: ООО «А ТЕМП», 2006. — С. 688. — 944 с. — ISBN 978-5-9900358-6-7. (рос.)
- http://www.ethnologue.com/14/show_language.asp?code=RUS Ethnologue 14 report for language code: RUS]
- «Международная амнистия»: в Эстонии дискриминируется русскоязычное население"
- «Эстонию призвали к ответу за дискриминацию русскоязычного населения» Известия
- «МИД РФ: Латвия продолжает политику дискриминации русскоязычных»
Посилання
- Русскоязычие распространено не только там, где живут русские. 2008. // Демоскоп Weekly. — 27.04.2008.(рос.)
- Статус русского языка в большинстве стран не определен // Демоскоп Weekly. — 27.04.2008.(рос.)
- Русский язык в дальнем зарубежье. Способны ли русскоязычные сохранить великий и могучий? // Демоскоп Weekly. — 27.04.2008.(рос.)