Русофони

Російськомовні (англ. Russophone) — люди, що живуть поза Росією, для яких російська мова є рідною або другою рідною мовою[1].

Історичний розподіл, Енциклопедія Брокгауза-Ефрона (1890—1907). До розпаду Російської імперії звичайною справою з ідеологічних міркувань було називати росіянами усіх східних слов'ян (білорусів та українців)
Російська мова в Естонії
Російська мова в Україні, за переписом 2001 року

Термін

Цей термін також використовується в вужчому значенні[джерело не вказане 267 днів] — для позначення людей, чия культура пов'язана з російською мовою, незалежно від етнічної чи територіальної приналежності[джерело не вказане 267 днів]. Серед російськомовного населення багато українців, білорусів, татар, євреїв, вірмен, казахів, а також нащадків від змішаних шлюбів росіян (або російськомовних) з латвійцями, литовцями, українцями, казахами та іншими.

Поширення

Найбільшою російськомовною країною є Росія — країна, де слов'янська колонізація сприяла великій асиміляції місцевих тюркських, фіно-угорських та інших народів, які згодом стали вважати набуту російську мову своєю.

У багатьох довколишніх країнах, що входили раніше до складу Російської імперії та СРСР, де проходила активна, інколи навіть насильницька, русифікація, є значні російськомовні спільноти.

У Білорусі, Казахстані, Киргизстані російська мова є другою державною або офіційною, що призводить до утисків місцевих національних мов, призводить до їх витіснення з життя місцевих народів.

В Україні, Молдові, Естонії та Латвії деяка частина населення — російськомовні. В Ізраїлі російська мова є четвертою за значимістю після державного івриту та арабської, а також англійської. Російськомовні іммігрантські громади існують в різних частинах США, Канади, КНР, Німеччини, Греції.

Загальна кількість російськомовних в усьому світі за оцінкою 1999 — близько 167 млн[2], ще близько 110 млн людей володіють російською мовою як другою.

Роль російської мови як інструменту імперської пропаганди

Російська імперська еліта, яка просуває ідею російського світу, з ідеологічних мотивів стверджує, що на пострадянському просторі відзначається дискримінація російськомовного населення, наприклад, в Естонії[3][4] та Латвії[5].

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.