Рівненський бурштин

Рівненський бурштин — вид бурштину, виявлений в Рівненській області (північно-західна Україна).

Викопна мураха Eocenomyrma ukrainica Radchenko & Dlussky, 2016 в рівненському бурштині, описана вперше для науки О. Г. Радченком та Г. М. Длусським
Викопна мураха Eocenomyrma breviscapa Radchenko & Dlussky, 2016 в рівненському бурштині, описана вперше для науки О. Г. Радченком та Г. М. Длусським
Викопна оса Disogmus rasnitsyni Kolyada & Perkovsky, 2011 в рівненському бурштині, описана вперше для науки В. О. Колядою та Є. Е. Перковським

Опис

Рівненський бурштин утворився близько 40 млн років тому в еоцені, в період, коли територія сучасної України була островом, а території сусідніх Білорусі та Польщі морем. Людиною він використовувався з часів палеоліту і неоліту (археологами в Українському Поліссі виявлені прикраси та амулети з включеннями рівненського бурштину).

Рівненський бурштин, також як і балтійський бурштин на 3-8 % складається з бурштинової кислоти (Succinic acid, лежить в основі смоли сукцініта). Так як за своїми фізико-хімічними властивостями рівненський бурштин практично не відрізняється від балтійського, то його деякі вчені називають балтійським. Але рівненський «сонячний камінь» має особливий зеленуватий відтінок і, за словами майстрів, він легше в обробці.

Серед основних родовищ рівненського бурштину: Клесівське (Клесів) і Дубровицьке (Дубровиця).

Фауна рівненського бурштину

Серед викопних знахідок в інклюзії рівненського бурштину знайдені скорпіони, косарики, псевдоскорпіони, кліщі, павуки, комахи (оси, мурахи, їздці, веснянки, сітчастокрилі, твердокрилі, напівтвердокрилі, трипси, попелиці, двокрилі), а також нематоди, багатощетинкові черви і останки пір'я птахів і волосся ссавців.

Перші інклюзиви комах (Двокрилі, Перетинчастокрилі, Твердокрилі) в рівненському бурштині були знайдені в 1994 році.

Однією з наймасовіших груп комах в рівненському бурштині визнані мурахи, яких там виявлено та описано понад 60 видів і 30 родів (дані на початок 2013 року). До чверті всіх знахідок мурах доводиться на один масовий вид Lasius schiefferdeckeri.

Історія

Нелегальні бурштинові копальні в Україні

До 1990-х років розробки велися кустарно, хоча сам рівненський бурштин був відомий і раніше.

У 1993 році для видобутку бурштину промисловим способом було утворено державне підприємство «Укрбурштин» (ДП «Бурштин України») при Міністерстві фінансів України. Щорічний видобуток становив від 1 до 3 тонн.

На базі бурштинової фабрики «Бурштин України», в будівлі Рівненського будинку вчених, відкритий[коли?] Музей бурштину.

У 2001 році почала створюватися наукова колекція інклюзів у бурштині в Інституті зоології ім. Івана Шмальгаузена Національної академії наук України в Києві. Значний внесок у вивчення еоценового біорізноманіття з рівненського бурштину, переважно членистоногих, зробили науковці цієї установи Є. Е. Перковський (куратор колекції), О. Г. Радченко, С. А. Сімутнік, В. Ю. Назаренко, О. В. Гумовський, В. К. Односум, В. Г. Толканіц, К. В. Мартинова та інші.

Поинаючи з 2014 року на територіях ведеться нелегальний видобуто[2]к бурштину, що призвело до виникнення зони екологічного лиха[3]. Експерти оцінюють обсяг нелегального видобутку бурштину на північному заході України від 120 до 300 тонн бурштину на рік з оборотом тіньового ринку — 200—300 млн доларів[4].

Від 2020 року у місцях бурштинових копалень починають з'являтись туристичні об'єкти. Насамперед це гранітні кар’єри, які залишились після видобутку бурштину та цінних порід[5].

Література

  • Бордон В. Е. Окаменевшие слезы, или Сказание о янтаре Полесья. — Мн.: Наука и техника, 1989. — 109 c.
  • Майданович І., Макаренко Д. Геологія і генезис янтареносних відкладень Українського Полісся. — К .: Наукова думка, 1988. — 84 с.
  • Зосімович В. Ю., Перковський Е. Е., Власкин А. П. Рівненський бурштин: новий лагерштетт (англ.) // Еволюція органічного світу як підґрунтя для вирішенню проблем стратіграфії. — Київ: ІГН НАН України, 2002. — Vol. 221 . — P. 74-77 .
  • Волненко С. О. Бурштин — скарб державний: [З історії Відкриття поліського бурштину розповідає фахівець Рівнен. комплекс. геологорозвідув. партии С. О. Волненко / Розмова ВІВ А. Хуткий // Володимирецький вісник. — 1997. — 14 черв.
  • Perkovsky EE, Rasnitsyn AP, Vlaskin AP, Taraschuk MV A comparative analysis of the Baltic and Rovno amber arthropod faunas: representative samples // Afr. Invertebr. 2007. V. 48. Pt. 1. P. 229—245.
  • Длусскій Г. М. , Перковський Е. Е. Мурахи рівненського бурштину (рус.) // Вісник зоології . — 2002. — Т. 36 , № 5 . — С. 3-20 .
  • Соляник Євген Анатолійович . Янтар покривних відкладів Українського Полісся: Дис … канд. геол. наук: 04.00.01 / НАН України; Інститут геологічних наук. — К., 2002. — 152 л. , Табл. — Бібліогр .: л. 139—152.

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.