Самосил гірський

Самосил гірський[1][2] (Teucrium montanum) (у тому числі самосил паннонський як Teucrium pannonicum A.Kerner і самосил яйлинський як Teucrium jailae Juz.) — вид рослин з родини глухокропивові (Lamiaceae), поширений у Європі крім півночі та сходу, в Алжирі й Туреччині.

?
Самосил гірський

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Рослини (Plantae)
Судинні (Tracheophyta)
Покритонасінні (Angiosperms)
Евдикоти (Eudicots)
Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Підродина: Ajugoideae
Рід: Самосил (Teucrium)
Вид: Самосил гірський
Teucrium montanum
L., 1753
Синоніми
Polium montanum (L.) Mill.
Teucrium jailae Juz.
Teucrium pannonicum A.Kern.
Посилання
Вікісховище: Teucrium montanum
Віківиди: Teucrium montanum
EOL: 5365901
IPNI: 460563-1
NCBI: 1000430

Опис

Багаторічна рослина 10–40 см заввишки. Листки зверху розсіяно-волосисті, б. ч. рівномірно розподілені по стеблу. Чашечка під час цвітіння запушена досить короткими прилеглими волосками, іноді майже гола, з поодинокими волосками[2]. Напівчагарник. Стебла дерев'яні біля основи, лежачі, біло-пухнасті, розгалужені. Горішки від зворотнояйцеподібних до еліптичних, 1.6–2 x 0.9–1.1 мм. 2n=26, 30, 60[3].

Поширення

Поширений у Європі крім півночі та сходу, в Алжирі й Туреччині[4][5][6].

Населяє трав'янисті області або чагарники в сухих відкритих місцевостях, низькогірські чагарники, росте на вапняних кам'янистих або кам'янистих субстратах; цвіте він з травня до кінця літа[7].

В Україні вид зростає на вапнякових і кам'янистих відслоненнях — у Тернопільській та Рівненській областях[2].

Використання

Цей вид вживається як лікарський засіб. Він широко використовується як сечогінний, шлунковий, знеболюючий і спазмолітичний засіб. Відомо, що ефірна олія та метанол, що витягуються з повітряних частин, мають антибактеріальну, протизапальну, антиоксидативну та протигрибкову активність. Він продається на ринку в Сербії і його, як відомо, не культивують. Це одна з найбільш часто використовуваних рослин у південній Боснії та Герцеговині[7].

Загрози та охорона

Його збирають з дикої природи як лікарську рослину. Інтенсивний випас, який збільшує ерозію та спричинює зміни у видовому складі, а також лісові насадження є загрозою для середовища проживання гірських петрофітних степів у Болгарії[7].

Вид під загрозою вимирання в Нідерландах і регіонально вимер у Люксембурзі. Цей вид є юридично захищеним у Хорватії, охороняється регіональним законодавством у Франції. Зростає на природоохоронних територіях[7].

Примітки

  1. Teucrium montanum // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. К. : Наук. думка, 1987. — С. 307. (рос.)(укр.)
  3. Vít Bojnanský, Agáta Fargašová. Atlas of Seeds and Fruits of Central and East-European Flora. — Springer Science & Business Media, 2007. — С. 565. (англ.)
  4. Plants of the World Online — Kew Science. Процитовано 10.01.2020. (англ.)
  5. The Euro+Med Plantbase Project. Процитовано 10.01.2020. (англ.)
  6. Germplasm Resources Information Network. Процитовано 10.01.2020. (англ.)
  7. Khela, S. (2013). Teucrium montanum. The IUCN. Процитовано 10.01.2020. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.