Санта-Кроче-ін-Джерусалемме

Санта-Кроче-ін-Джерусалемме, або Базиліка Святого Хреста в Єрусалимі (лат. Basilica Sanctae Crucis in Hierusalem) — одна із семи паломницьких церков Риму, розташована на південь від Латерана біля Стіни Авреліана. З 1910 року церквою опікується згромадження цистерціанців італ. San Bernardo d'Italia. Зберігає виявлені 1492 року замурованими в стіну залишки Животворящого Хреста. Зараз вони виставлені у релікварії.

Санта-Кроче-ін-Джерусалемме

41°53′16″ пн. ш. 12°30′59″ сх. д.
Країна  Італія[1]
Розташування Рим[1]
Тип мала базиліка
Стиль бароко
Дата заснування 1758

Санта-Кроче-ін-Джерусалемме
Санта-Кроче-ін-Джерусалемме (Італія)
 Медіафайли у Вікісховищі
Церква Святого Хреста в Єрусалимі

Історія й опис

Церква побудована папою Луцієм II (1144–1145) на місці базиліки Олени (Basilica Heleniana), яку було вбудовано за бажанням імператриці св. Олени в головний зал її палацу Sessorianum (будувався в 180-211).

Liber Pontificalis приписує її спорудження Константину Великому, але історики не виключають можливість того, що імператриця Олена сама була ініціатором перебудови її палацу. Окремі кімнати палацу були звернені в каплиці. Свого нинішнього вигляду бароковий храм набув у XVII–XVIII століттях, остаточно при Бенедикті XIV, який проклав вулиці від базиліки в Латерано до Санта Марія Маджоре. В інтер'єрі базиліки є цікаві фрески Мелоццо да Форлі. Рубенс написав для Санта Кроче три вівтарні картини, які нині перебувають у Грассе в Нотр-Дам-дю-Пюі.

На даху церкви стоїть статуя св. Олени з хрестом (з краю лівої сторони) та її сина Константина (з краю правої сторони). Всередині церкви також збереглися вісім античних колон у первинному вигляді, інші оброблені штукатуркою у бароковому стилі. Збереглася підлога у стилі косматеско з 12 століття та фреска абсиди 1490 року, приписана Антіонаццо Романо, на якій зображено віднайдення Животворящого Хреста та Ісуса Христа.

Титулярна церква

Базиліка Святого Хреста в Єрусалимі є титулярною церквою, кардиналом-священником з титулом церкви Святого Хреста в Єрусалимі з 28 червня 2017 року є іспанський кардинал, архієпископ Барселони, Хуан Хосе Омелья Омелья.

Галерея

Джерела

  • Michael Hesemann: «Die Jesus-Tafel — Die Entdeckung der Kreuz-Inschrift», Herder Verlag, Freiburg 1999, S. 241–274. ISBN 3-451-27092-7

Посилання

  1. dati.beniculturali.it — 2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.