Сапожин

Сапожи́н село в Україні, в Корецькому районі Рівненської області. Населення становить 663 особи. Орган місцевого самоврядування Сапожинська сільська рада.

село Сапожин
Країна  Україна
Область Рівненська область
Район/міськрада Корецький район
Рада Сапожинська сільська рада
Код КАТОТТГ UA56060310270029912
Облікова картка Сапожин 
Основні дані
Перша згадка 1151
Колишня назва Сапогинь
Населення 586
Площа 3,261 км²
Густота населення 203,31 осіб/км²
Поштовий індекс 34733
Телефонний код +380 3651
Географічні дані
Географічні координати 50°34′40″ пн. ш. 26°53′35″ сх. д.
Відстань до
обласного центру
46 км
Відстань до
районного центру
21 км
Місцева влада
Адреса ради Рівненська область, Корецький район, с. Сапожин;
Карта
Сапожин
Сапожин
Мапа

Історія

Перша згадка 1151 рік (у Київському літописі — як Сапогинь)[джерело?].

У 1906 році село Гощанської волості Острозького повіту Волинської губернії. Відстань від повітового міста 42 верст, від волості 15. Дворів 128, мешканців 974[1].

У селі діють загальноосвітня школа І–ІІ ступенів, клуб, публічно-шкільна бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт, Свято-Миколаївська церква. В селі є братська могила радянських воїнів, яких було перепоховано у 1953 році. У 1966 році було відкрито, а у 1985 році відреставровано пам'ятний знак землякам, які загинули у Німецько-радянській війні.

Серед міст давньоруської держави, поруч із Дубном, Зарічним а також Корцем, зустрічаємо і Сапожин. Багато лиха за своє існування пережив Сапожин, але найбільше потерпало село нашесть від монголо-татар. Хоч мешканці села сміливо оборонялися, про що свідчать легенди та перекази цього краю, та сили все ж були нерівними. Нападники часто залишали за собою згарища і пустки. До сьогодні одна з вулиць має назву Осташівка, що означає за однією із версій залишок (остаток) населеного пункту.

Колишнє поселення пов'язане з іменем жорстокого воєводи-грабіжника Сапо, що знайшов смерть під містом: Сапо-згин — Сапо-гин — Сапожин.

За іншою версією місцеві народні умільці славилися пошиттям взуття -«сапогів», а звідси «сапожний», «сапожне» поселення.

Давніше біля Сапожина було сільце Осташівка — фактично його присілок.[2]

Археологічні знахідки

У 1936 році на території села знайдені залишки кераміки зарубинецької культури. У 1961 році поблизу села в урочищі Вал виявлено городище, яке є залишком міста Сапогинь, що згадується в Київському літописі під 1151 роком. Городище розташоване на рівнині і оточене валом, залишки якого збереглися з південної і західної сторони, а з південного сходу є залишки рову.

Примітки

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.