Свято-Миколаївська церква (Новомиргород)

Свято-Миколаївська церква православна церква в місті Новомиргород, Кіровоградська область; пам'ятка архітектури національного значення XIX століття.

Свято-Миколаївська церква
Свято-Миколаївська церква. Вигляд з західного боку
48°48′59″ пн. ш. 31°38′47″ сх. д.
Тип споруди церква і пам'ятка архітектури
Розташування  Україна, Новомиргород
Архітектор невідомий
Засновник Висоцький Микола Петрович
Початок будівництва 1809
Кінець будівництва 1809
Стиль еклектика (архітектура)d
Належність Кіровоградська єпархія УПЦ (МП); УПЦ МП
Єпархія Кіровоградська єпархія УПЦ
Стан Пам'ятка архітектури національного значення України (216-Кв)
Адреса м. Новомиргород, вул. Садова, 61/1
WLM 35-238-0009
Епонім Миколай Чудотворець
Присвячення Миколай Чудотворець
Свято-Миколаївська церква (Новомиргород) (Україна)
 Свято-Миколаївська церква у Вікісховищі

Історія

Миколаївська церква в Златополі була зведена в 1809 році на кошти Миколи Висоцького замість старої дерев'яної Успенської церкви, побудованої ще за Любомирських. Тривалий час церква була єдиним православним храмом в Златополі, населеному переважно євреями.

Після смерті Висоцького в 1827 році його було поховано на території церкви (надгробок не зберігся).[1]

В 1834 році ієрей Костянтин Величковський рапортував у Чигиринське духовне правління про стан Миколаївської церкви. Він сповіщав, що єврейські лавки та будинки з шинками розташовані впритул до церковного подвір'я, що спричинює постійний шум та бруд навколо храму, псує його зовнішній вигляд і заважає церковній службі. Крім того Величковський зазначав, що в златопільських шинках з необережності часто трапляються пожежі, що загрожує будівлі церкви, як це сталося 2 червня 1833 року. Ієрей просив посприяти розчищенню навколишню територій від єврейських споруд і відвести ці землі церкві для спорудження будинків священнослужителям, які не мають власного житла і винаймають квартири.[2]

Фото початку XX століття свідчать, що над бабинцем церкви в дорадянський період існувала дзвіниця.

В радянський період у приміщенні церкви розташовувався краєзнавчий музей. На вимогу віруючих споруда була повернена релігійній громаді.[3]

Реєстрація статуту релігійної громади Свято-Миколаївської церкви УПЦ МП проведена рішенням Кіровоградського облвиконкому № 305 від 5 грудня 1991 року.

Станом на 2011 рік настоятелем Свято-Миколаївської церкви є митрофорний протоієрей отець Віктор (в миру — Віктор Бондарчук, 1968 р.н.).[4]

Вигляд церкви до реставрації

Архітектура

Церква цегляна, побудована в стилі еклектики. В плані складається з трьох частин: центрального квадратного об'єму, прямокутного притвору та напівкруглої абсиди. Головний вхід з західного боку оздоблений чотирма колонами, які стоять на високому цоколі. План та об'ємно-просторова структура церкви продовжують традиції української архітектури, зовнішній декор виконано в стилі еклектики.

Охорона

Знаходиться на обліку як пам'ятка архітектури загальнодержавного значення під охоронним номером 216-Кв (відповідно розпорядження голови Кіровоградської ОДА № 261-р від 7 серпня 1997 року).

Примітки

  1. Невмитий Ю. А. Новомиргородщина і декабристи. Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2011. — С. 23 ISBN 978-966-1588-73-7
  2. Рапорт м. Златополя иерея Константина Величковского в Чигиринское духовное правление об состоянии церкви в м. Златополе 1834 г. // Бекет — историко-генеалогическая база данных Украины (рос.)
  3. Стоян М. Наш край — частка України // «Червона зірка», № 17 (8110) від 23.04.1996
  4. Духовенство Новомиргородського благочиння. Сайт Кіровоградської єпархії УПЦ МП

Див. також

Джерела

  • Історичні пам'ятки Новомиргорода
  • Тимошенко М. В. Листопадове. Історичні відомості. Події. Коментарі. — Кіровоград: Центрально-Українське видавництво. — 2008. — С. 43. ISBN 978-966-1588-13-3
  • Дані про мережу церков і релігійних організацій в Новомиргородському районі станом на 1 січня 2009 року. Сектор з питань внутрішньої політики, зв'язків з громадськістю та у справах преси і інформації апарату Новомиргородської райдержадміністрації.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.