Селянське весілля (Брейгель)

«Селя́нське весі́лля» (нід. De boerenbruiloft) картина фламандського художника Пітера Брейгеля Старшого (1525/30–1569), представника доби Північного Відродження. Створена близько 1568 року. Зберігається у Музеї історії мистецтв у Відні (інв. №GG 1027).

Селянське весілля

Автор Пітер Брейгель старший
Час створення бл. 1568
Розміри 114 × 164 см
Матеріал дубова дошка, олія
Місцезнаходження Музей історії мистецтв (Відень)

«Селянське весілля» — знаковий твір Брейгеля старшого, насичена багатьма яскравими особливостями та малюнковими знахідками майстра.

Опис

Деталь

На картині зображене багате селянське весілля, влаштоване за нідерландськими та фламандськими традиціями XVI століття. У центрі картини — стіл для святкового бенкету, який знаходиться у коморі (частина якої вигороджена солом'яними стінами). Застілля розгортається у скромній, але пристойній атмосфері. У центрі сцени зображена наречена, що сидить у карикатурній позі жриці: обличчя її важливе, рум'яне, погляд втомлений, а її положення підкреслене не тільки нарядом, але і паперовим ліхтариком у вигляді вінка, який підвішений у неї над головою. Ліворуч він нареченої сидять її нотаріус у кріслі з високою спинкою у хутровій шапці та куртці, присутність якого обов'язкова для укладання шлюбного контракту. Наречений на картині відсутній, оскільки за традицією він не мав зустрічатися із нареченою до самого весільного вечора. Однак існує й інша версія: існував звичай, за яким спочатку бенкет влаштовувався у домі нареченої, а лише потім вона перебиралася до майбутнього чоловіка.

На стіл подаються кремоподібні, жовті від шафрану страви як добрі передвістя нареченим і побажання майбутніх врожаїв. Снопи, що висять на стінах — символи родючості, вказують на найкращий час для проведення весіль, а саме після збору врожаю. На передньому плані зображена дитина, що сидить на підлозі та старанно, із насолодою облизує пальці та плошку. На шапці дитини павине перо. Якщо вважати, що павич священний символ безсмертя, то персонаж повинен виражати побажання довгого кохання нареченим. Навколо дитини царить несите збудження: співтрапезники захоплено із задоволенням поглинають наїдки. За святковим столом знайшлося місце і для монаха-францисканця, який спілкується із бородатим чоловіком. Персонаж, що скромно прилаштувався у кінці стола праворуч із шаблею в руках — що це може бути автопортрет художника. Всі персонажі бажають, щоб весілля вдалося: два волинщики, чоловік, який розливає пиво, та допитливі, що товпляться біля ангару. Художник зображує бенкет не лише завдяки дотепним характеристикам персонажів, а використовує чітку композицію: стіл, який стоїть по діагоналі, створює абсолютно реалістичну точку зору. Атмосфера весела та невимушена. Брейгель зі своїм гострим розумом, створює не карикатуру на грубе та некрасиве, а поетично розповідає про різні періоди життя людини.

Карел ван Мандер у своїй праці «Книга про художників» (1604) пише, що у художника був звичай запрошувати таких гуляк до себе і писати їх з натури. Попри поширену колись думку про «грубість» цієї «селянської» картини, сьогодні вона вважається шедевром. Перспектива, кольори та наочність у ній бездоганні.

Історія

Картина була придбана ерцгерцогом Францом Ернстом у 1594 році; після цього знаходилась у колекції імператора Рудольфа II.

У 1659 році потрапила до колекції ерцгерцога Леопольда-Вільгельма (1614—1662).

Література

  • Вильям Делло Руссо. «Брейгель». — /Пер. с ит. А.Г. Кавтаскин. — М. : «Омега», 2011. — 160 с. — (Гении искусства) — 3000 прим. — ISBN 978-5-465-02556-0. (рос.)
  • Вольфганг Прохаска. «Венский музей истории искусств. Живопись». — Лондон : Scala Publishers, 2011. — 128 с. — («Музеи мира») — 7000 прим. — ISBN 978-34-065-2756-2. (рос.)
  • «Музей истории искусства. Вена». Под редакцией Сильвии Боргези = Kunsthistorisches Museum. Vienna. — /Пер. с ит. — М. : ЗАО «БММ», 2007. — 144 с. — (Великие музеи мира) — 3000 прим. — ISBN 978-88-370-2769-8. (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.