Синозавроптерикс

Синозавроптерикс (Sinosauropteryx) — монотипний рід динозаврів-тероподів з групи Coelurosauria, що жили в ранньому крейдовому періоді (АПТ) близько 125—120 мільйонів років тому на території сучасного Китаю. Рід був описаний у 1996 році. Тіло динозавра було покрите тонкими волокнами, які можуть розглядатися як примітивні пір'я.

Синозавроптерикс
Період існування: рання крейда, 124.6–122 млн р. т.
Голотип
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Підряд: Тероподи (Theropoda)
Родина: Compsognathidae
Рід: Синозавроптерикс (Sinosauropteryx)
Ji & Ji, 1996
Вид:
S. prima
Біноміальна назва
Sinosauropteryx prima
Ji & Ji, 1996

Опис тварини

Спосіб життя

Синозавроптерикс був хижаком, харчувався хробаками, комахами, ящірками, дрібними ссавцями. Мав гострий нюх.

Зовнішній вигляд

Синозавроптерикс був дрібним, завдовжки до 51см та важив приблизно 2,5кг. Це моторна тварина з граційною статурою. Він пересувався на довгих задніх кінцівках, пристосованих для швидкого бігу, а передні лапи використовував для хапання здобичі. Через оперення він мав деяку зовнішню схожість із птахами. Оперення складалося з тонких волокон, завдовжки приблизно 3,8см.

Хоча синозавроптерикс і мав пір'яний покрив, його не можна вважати сполучною ланкою між динозаврами і птахами, оскільки в його епоху на Землі вже мешкали справжні пернаті.

Синозавроптерикс є першим динозавром, у якого було встановлено прижиттєве забарвлення. Науковцям вдалося виявити в рештках пір'яного покриву цієї тварини скам'янілі меланосоми — клітинні органели, у яких знаходяться молекули меланіну. На основі отриманих досліджень палеонтологи прийшли до висновку, що синозавроптерикс мав досить яскраве оперення, хвіст тварини був забарвлений оранжево-білими смугами, верхня частина тулуба мала рудий відтінок, живіт був світлим, а ноги темними.

Наукова класифікація

Синозавроптерикс належить до родини компсогнатид, дрібних комахоїдних динозаврів, що мешкали на Землі в юрський і крейдовий періоди. Найближчим родичем синозавроптерикса є компсогнатус, який жив на території Європи. У цих динозаврів спільна будова скелета передніх кінцівок, плечей і грудей.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.