Слобода-Яришівська

Слобода-Яришівська село в Україні, у Яришівській сільській громаді Могилів-Подільського району Вінницької області.

село Слобода-Яришівська
Країна  Україна
Область Вінницька область
Район/міськрада Могилів-Подільський район
Рада Яришівська сільська громада
Основні дані
Засноване 1578
Населення 649
Площа 3 км²
Густота населення 216,33 осіб/км²
Поштовий індекс 24016
Телефонний код +380 4337
Географічні дані
Географічні координати 48°32′42″ пн. ш. 27°38′16″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
97 м[1]
Найближча залізнична станція Сулятицька
Відстань до
залізничної станції
10 км
Місцева влада
Адреса ради 24016, Вінницька обл., Могилів-Подільський р-н, с.Слобода-Яришівська, вул. Марії Руденко,137
Карта
Слобода-Яришівська
Слобода-Яришівська
Мапа

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області.» увійшло до складу Яришівської сільської громади [2]

Населення становить 649 осіб (згідно з переписом населення 2001 р.) Селом протікає мальовнича річка Лядова.

Місця описані у повісті М. В. Гоголя Тарас Бульба.

Місце народження Марії Оксентіївни Руденко (1915—2003) — заслуженого працівника культури України, талановитого педагога, поетеси, художниці, знаменитої фольклористки, засновниці та художнього керівника(протягом 33 років) фольклорно-етнографічного ансамблю «Горлиця»; художниці Фросини Онисько (1918—1976)

В околицях села знаходиться ботанічний заказник місцевого значення Звеняча долина.

Гоголівські місця

Ці місця мають відношення до написання знаменитої повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба». Прототипом Тараса Бульби був предок відомого українського дослідника Миклухо-Маклая, курінний отаман Війська Запорізького Низового Охрім Макуха, дядько якого по батьковій лінії товаришував із Миколою Гоголем, коли той проживав у Могилеві-Подільському. Повість написана М. В. Гоголем у Миргороді під враженням родинних переказів Миклух. За визволення України з-під польської шляхти воювало, крім самого Охріма Макухи, також троє його синів — Омелько, Назар і Хома. Назар закохався у шляхетну панночку, доньку польського воєводи та перейшов на бік поляків. Зганьблені брати разом із товаришами вирішили викрасти зрадника, але на зворотному шляху на межі сіл Яришів та Слобода-Яришівська натрапили на варту. Хома загинув у нерівному бою, його вірного соратника, козака Байду полонили та закатували до смерті, підвісивши на гакові за ребро, а Омелькові з бранцем вдалося втекти і доставити полоненого брата до батька, який очікував у ліску на околиці Слободи-Яришівської. Курінний власноруч стратив сина-перевертня, вистреливши йому в груди з пістоля та скинув зі скелі на краю лісу. На згадки та перекази про історичні факти наклалися події Гоголівської повісті і згодом вказаний ліс місцеві мешканці почали називати Андріївським лісом, а скелю Андрієвою скелею. Одну з околиць Слободи-Яришівської досі у народі називають Бульбашівкою, а у Яришеві зупинку неподалік від хлібозаводу знають, як зупинка біля Байди. В пам'ять про проживання видатного письменника у Могилеві-Подільському встановлено пам'ятник М. В. Гоголю, його іменем названо площу та одну з вулиць міста.

Люди

В селі народився Шубравський Василь Єфремович (1920—1992) — український літературознавець, шевченкознавець[3].

Примітки

Література

  • Слобода́-Я́ришівська // Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / П.Т. Тронько (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967 - 1974 — том Вінницька область / А.Ф. Олійник (голова редколегії тому), 1972 : 788с. — С.452

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.