Смугаста зубатка

Смугаста зубатка[1], або звичайна смугаста зубатка, або морський вовк (Anarhichas lupus) — морська риба родини зубаткових (Anarhichadidae) ряду скорпеноподібних.

?
Смугаста зубатка

Біологічна класифікація
Посилання
Вікісховище: Anarhichas lupus
EOL: 222376
ITIS: 171341
NCBI: 8204

Опис

Максимальна довжина тіла 150 см, маса — до 23,6 кг[2].

Тіло подовжене, звужується до хвостового стебла, вкрите дрібною циклоїдною лускою. Голова велика, масивна, з округленим рилом. Зуби розташовані в декілька рядів на щелепах, піднебінні і сошнику. Передні зуби на кінцях щелеп іклоподібні. У смугастої зубатки сошниковий ряд зубів коротший від піднебінних рядів. Довгий спинний плавник з 69—77 м'якими нерозгалуженими променями. Анальний плавець з 42—48 м'якими променями, коротший від спинного. Хвостовий плавець усічений, не зливається зі спинним і анальним плавцями. Грудні плавці великі з 18—20 променями і закругленими краями. Черевних плавців немає. Хребців 72—78. Одна бічна лінія, доходить до хвостового стебла[1].

Забарвлення тіла коричневе, блакитно-сіре або жовтувате. З боків тіла проходять 9—12 темних поперечних смуг, які заходять і на спинний плавець.

Поширення

Поширені в північній частині Атлантичного океану і в Північному Льодовитому океані. Зустрічаються в Північному, Норвезькому і Баренцовому морях; у водах, що омивають Гренландію, Шпіцберген, Лабрадор, Ньюфаундленд, Нову Землю; звичні в західній частині Балтійського моря, а також у Білому морі.

Біологія

Морські демерсальні риби, живуть на глибині від 20 до 435 м, зазвичай над кам'янистими ґрунтами. Ведуть спосіб життя по одинці.

Харчуються молюсками, голкошкірими, ракоподібними і рибою.

Вперше дозрівають у віці 5—6 років, а 50 % особин дозріває за довжини тіла 50—60 см у віці 8—10 років. Нерестяться в липні-лютому. У напрямку з півночі на південь нерестовий сезон зміщується з літніх на зимові місяці. Ікра велика, діаметром 5-6 мм, відкладається серед каменів у вигляді кулястих кладок. Ікринки склеєні між собою частинами оболонки. Плодючість від 600 до 40 тисяч ікринок. Інкубаційний період 4—9 місяців. Самець охороняє кладку[1].

Господарське значення

Цінна промислова риба. Основний промисел ведеться в Північному і Баренцевому морях. У 1990-ті роки світовий вилов смугастої зубатки досягав 40 тис. тонн. Найбільше ловлять Росія і Ісландія. Промисел ведеться тралами і ярусами. М'ясо щільне, високої якості[3].

Галерея

Примітки

  1. Промысловые рыбы России. В двух томах / Под ред. О. Ф. Гриценко, А. Н. Котляра и Б. Н. Котенёва. — М. : изд-во ВНИРО, 2006. — Т. 2. — С. 768—769. — ISBN 5-85382-229-2.
  2. Froese R., Pauly D. (eds.) (2006). Anarhichas lupus на FishBase. Версія за квітень 2006 року.
  3. Anarhichas lupus (Linnaeus, 1758). Species Fact Sheets на вебсайті FAO
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.