Сол Левітт

Сол Левітт (англ. Sol LeWitt; 19282007) — американський художник, одна з ключових фігур мінімалізму і концептуалізму, автор теоретичних робіт з концептуалізму.

Сол Левітт
Sol LeWitt
Народження 9 вересня 1928(1928-09-09)[1][2][…]
Хартфорд (Коннектикут), США
Смерть 8 квітня 2007(2007-04-08)[3][1][…] (78 років)
  Нью-Йорк, США
(злоякісна пухлина[4])
Країна  США
Жанр графіка, живопис, скульптура, інсталяція
Навчання Сиракузький університетd
Діяльність митець, скульптор, художник, фотограф, архітектор, ілюстратор, рисувальник, conceptual artist, архітектурний кресляр, художник-гравер, художник-монументаліст, колажист, графік
Напрямок живопис
Працівник Нью-Йоркський університет
Член American Abstract Artistsd[5]
Твори Four-Sided Pyramidd і Tall Irregular Progression. A les Víctimes del terrorismed

 Сол Левітт у Вікісховищі
Сол Ле Вітт. Black Form Dedicated to the Missing Jews. Альтона, Гамбург, Німеччина
Сол Ле Вітт. Double Negative Pyramid. Парк Європи, Литва

Біографія

Народився в 1928 році в місті Хартфорд (США, штат Коннектикут) в сім'ї єврейських емігрантів з Росії.

З 1949 року вивчав історію мистецтв в Сіракузькому університеті, після закінчення навчання подорожував по Європі.

Брав участь в Корейській війні: служив спочатку в Каліфорнії, потім в Японії і Кореї. Переїхав в Нью-Йорк в 1953 році, де навчався в Школі візуальних мистецтв і заснував майстерню, паралельно працюючи в журналі. У 1955 році працював дизайнером у архітектора Пея протягом року.

З 1960 року працював в Музеї сучасного мистецтва (MoMA). Брав участь в проектах концептуального мистецтва і ленд-арта.

Помер в 2007 році в Нью-Йорку, причиною смерті став рак.

Праці і виставки

  • 1967 рік — робота «Paragraphs on Conceptual Art» — маніфест концептуалістів, обгрунтування теорії концептуалізма.
  • 1968 рік — Ле Вітт виготовив металевий куб, закопав його на території Нідерландів і описав потім весь процес зникнення.
  • 1969 рік - робота з теорії концептуалізму «Sentences of Conceptual Art».
  • 1978—1979 роки - Музей сучасного мистецтва в Нью-Йорку влаштував першу ретроспективу Ле Вітта.
  • 1992 год — виставка Sol LeWitt Drawings 1958—1992, організована Gemeentemuseum, Нідерланди, яка потім подорожувала три роки по музеям Великої Британії, Німеччини, Франції, Іспанії, США.
  • 1996 рік - Музей сучасного мистецтва в Нью-Йорку організував виставку Sol LeWitt Prints: 1970—1995.

Творчість

На Левітта зробили сильний вплив російські авангардисти і конструктивісти. Можна сказати, що як художник, Сол Ле Вітт вийшов з «Чорного квадрата» Малевича. Куб Ле Вітт називав своєю «базовою одиницею». Він то скорочує свої межі, то перетворюється в решітку, то множить куби, створюючи хаос. Художник експериментував з формою і кольорами об'єктів, працюючи з простими геометричними фігурами, переважно в монохромній техніці. На більш пізніх етапах творчості Ле Вітт створював скульптури і графічні серії, робив настінні розписи. Роботи художника знаходяться в найбільших збірках сучасного мистецтва.

Концептуальне мистецтво

У своїй статті для журналу Артфорум в 1967 році Сол Левітт навів таке визначення концептуального мистецтва: «Коли художник вдається до концептуальної форми мистецтва, це означає, що все планування проводиться заздалегідь, всі рішення приймаються заздалегідь, і виконання відбувається формально, поверхово, неглибоко ... мета художника, що займається концептуальним мистецтвом, - зробити свою роботу інтелектуально цікавою для глядача, і при цьому не зачіпати його душу». Левітт робив речі, які характеризуються повторами і перестановками. У 1967 він приступив до розробки настінних розписів зі стандартних прямих ліній, які робила команда малярів. Левітт підкреслював також, що хоча «те, як виглядає робота, не так вже й важливо», визначити масштаб, розташування і розмір твору все-таки слід. Що насправді важливо, так це донести ідею: «Концептуальне мистецтво добре тільки тоді, коли хороша ідея». Сол Левітт ввів також термін «економія» щодо концептуального мистецтва: «Ідею, яка краще виражається в двох вимірах, не слід висловлювати в трьох. Ідеї ​​можуть виражатися числами, фотографіями, словами і ще як-небудь - так, як заманеться художнику, оскільки форма не має значення».

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.