Спалах гелієвого ядра
Спа́лах ге́лієвого ядра́ — вибухоподібний початок термоядерної реакції перетворення гелію на карбон, що відбувається у вироджених ядрах зір із масою від 0,5 до 2,25 M☉ на вершині відгалуження червоних гігантів[1].
На цей час у зорі утворюється ядро, що складається здебільшого з гелію (Гідроген у ньому майже повністю «вигорів»). Горіння Гідрогену триває у вузькому шарі навколо ядра, а температура в ядрі зорі сягає 100—200 млн. К. Ядро поступово збільшується та стискається. Потрійна альфа-реакція розпочинається, коли маса ядра становитиме близько 0,45 M☉.
Швидкість перебігу потрійної альфа-реакції сильно залежить від температури. У той же час тиск виродженого електронного газу в ядрі від температури майже не залежить. Із початком реакції температура в ядрі починає зростати. За звичайних умовах це призвело б до збільшення тиску, розширення ядра та сповільнення реакції. Однак у стані виродженості цього не відбувається, температура продовжує зростати, реакція дедалі прискорюється й набуває ланцюгового характеру. Процес розвивається доки за наявної густини не буде досягнуто температури виродження. Тоді електронний газ набуває властивостей ідеального, його тиск починає зростати з температурою й ядро бурхливо розширюється. Зменшення густини в ядрі сповільнює перебіг реакції, зоря утворює нову рівноважну конфігурацію. Подальше горіння гелію відбувається спокійно.
Спалах відбувається за дуже короткий час (лічені хвилини) і світність ядра зорі у максимумі перевищує сонячну в десятки мільярдів раз. Перебіг процесу ззовні непомітний і лише через деякий час світність зорі значно зростає на термін 104-105 років. Найімовірніше, внаслідок спалаху зоря втрачає деяку масу, однак чітких розрахунків щодо величини втрат наразі немає[1].
У зорях, маса яких на головній послідовності перевищує 2,25 сонячної, потрійна гелієва реакція розпочинається на ранішій стадії еволюції, коли електронний газ у ядрі ще не вироджений, і вона відбувається спокійно, без спалаху[1]. У зорях, маса яких менша 0,5 M☉, умови для термоядерного горіння гелію ніколи не виникають.
Еволюція після головної послідовності[2]
Червоні гіганти
В процесі вигорання водню в центрі маломасивної зорі формується гелієве ядро. Вказана стадія еволюції маломасивних зір – стадія червоних гігантів - характеризується стисканням гелієвого ядра і продовжується до того моменту, коли температура досягає рівня необхідного для горіння гелію. На цій стадії паралельно з-за стисканням і нагріву ядра зростає температура навколишнього газу, тому відбувається інтенсивне горіння водню в вузькому сферичному шарі навколо зорі. Зовнішні шари зорі розширюються, охолоджуються і в оболонці розвиваються інтенсивна конвекція.
В зорях з масами від 0.6 до 2 мас Сонця температура і густина речовини в гелієвому ядрі залишаються відносно низькими тому електронний газ є вироджений. Тому таке ядро є фактично ізотермічним і коли температура досягає критичного рівня гелій починає горіти зразу ж у цілому ядрі. Це називається гелієвий спалах[3]. В цей момент на протязі кількох секунд світність ядра складає світностей Сонця. Проте гелієвий спалах не досягає поверхні зорі.
На стадії червоних гігантів (червоне коло – гелієвий спалах) зоря рухається до треку Хаяші.
Світності зір на стадії червоних гігантів можуть досягати трьох тисяч світностей Сонця, це зорі спектральних класів K чи M, їх ефективні температури 3,000–4,000 K, а радіуси досягають 200 радіусів Сонця. На цій стадії зорі можуть перебувати до 1 млрд років.
В верхній точці світності зір подібні, тому такі об’єкти використовують для визначення відстаней.
На цій стадії зоря помірно втрачає масу (порядка 0.1 маси Сонця)
Горизонтальна вітка гігантів
Зразу ж після гелієвого спалаху зоря веде себе досить хаотично і виходить на горизонтальну вітку гігантів нульового віку. Ця фаза характеризується горінням гелію в ядрі і водню в вузькому шарі оболонки навколо гелієвого ядра.
Світність зорі на цій стадії визначається масою гелієвого ядра і приблизно постійна для зір маса, яких не перевищує 1.5 маси Сонця. Тому на діаграмі Гершпрунга-Рессела зорі на цій фазі формують приблизно горизонтальну лінію. Ця лінія пересікає полосу нестійкості, якій відповідають змінні зорі RR Lirae. Для цих змінних зір існує чітке співвідношення період- світність і це дозволяє визначати відстань до таких об’єктів. Ця фаза продовжується до 100 млн років.
По мірі вигорання гелію в центрі зорі формується С і О ядро.
Асимптотична вітка гігантів
Ця фаза еволюція характеризуюється двома шарами горіння (гелєвого і водневого) навколо вуглецево-кисневого ядра.
Спалахи горіння гелію в оболонці – в гелієвий шар постійно надходить норвий гелій, який утворюється в результаті горіння водню в зовнішній оболонці. Оскільки електронний газ тут частково вироджений, то час від часу відбуваються спалахи горіння гелію (як в червоних гігантах, тільки в оболонці).
На цій стадії спсотерігаються змінні зорі з періодом кілька сотень днів. На цій садії зорі інтенсивно втрачають масу
Зовнішні шари зорі дуже протяжні (кілька астрономічних одиниць). Втрата маси, пульсації призводять до того, що зоря скидає за сотні тисяч років оболонку. В результаті оболонка перетворюється в планетарну туманність, а ядро маломасивної зорі в в кінці кінців стає С-О білим карликом.
Гелієвий спалах у білих карликах
Гелієвий спалах також може статися у білому карлику. Наприклад, якщо утворюється білий гелієвий карлик з масою більше 0,6 M⊙, то в ньому розвивається гелієвий спалах, при якому виділяється енергія близько Дж. При цьому відбувається розліт речовини білого карлика і спостерігається вибух наднової типу I. Також спалах може статися, якщо відбувається акреція гелію на вуглецево-кисневий білий карлик: коли маса гелію становить 0,1-0,3 M⊙, відбувається спалах, при якому білий карлик може повністю розлетітися, або вціліти[джерело?].
Посилання
- Спалах гелієвого ядра // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — 548 с. : іл. — ISBN 966-613-263-X.
- Засов А. В., Постов К. А. (2006). Общая астрофизика. с. 496. ISBN 5-85099-169-7.
- Лонгейр, М. (1983). Астрофизика высоких энергий. Москва: Пер. с англ. - М.: Мир. с. 400.