Сталевий алхімік

«Сталевий алхімік»[1][3] (яп. 鋼の錬金術師 хаґане но ренкіндзюцу-сі, англ. Fullmetal Alchemist) — популярна японська манґа, написана та ілюстрована Аракавою Хіромою. Вперше з'явилася в лютому 2003 року в журналі Monthly Shōnen Gangan видавництва Square Enix та виходила до липня 2010 року.

Сталевий алхімік
鋼の錬金術師
Hagane no Renkinjutsushi
Fullmetal Alchemist
Жанр драма, комедія, фентезі, стімпанк
Аудиторія сьонен
Манґа
Автор Аракава Хірому
Видавець Gangan Comics
Інші видавці Viz Media
Madman Entertainment
Chuang Yi
Tong Li, Siam Inter Comic
Jade Dynasty
Kurokawa
Panini Comics
Panini Comics
Norma Editorial
Japonica Polonica Fantastica
Daiwon CI
Komik Remaja
Sangatsu Manga
Bonnier Carlsen
Carlsen Manga
Editora JBC
Elex Media Komputindo
Журнал Monthly Shonen Gangan
Період випуску січень 2001 липень 2010
Кількість томів 27
Телевізійний аніме-серіал
Режисер Мідзусіма Сейдзі
Студія Bones
Мережа MBS-TBS, Animax
Інші мережі TVB Jade
YTV
Cartoon Network (Adult Swim)
Hyper
TV3
Channel U
Animax
Animax, Rede TV!
Chilevision
Animax Hungary
Canal +, MCM
MTV Italia
GMA Network, Animax
Champ, Anione
Canal Buzz, Cuatro TV
Subtv
LNK
Rapture TV, AnimeCentral
ITV,ASTV
ZTV
ERT Digital
QTV[1]
Період показу 4 жовтня 2003 2 жовтня 2004
Кількість серій 51
Телевізійний аніме-серіал
Сталевий алхімік: Братерство
(Fullmetal Alchemist: Brotherhood)[2]
Режисер Іріе Ясухіро
Студія Bones
Мережа Aniplex, MBS-TBS
Інші мережі Funimation Entertainment
Animax Asia[2]
QTV[3]
Період показу 5 квітня 2009 4 липня 2010
Кількість серій 64
Аніме-фільм
Fullmetal Alchemist: Conqueror of Shambala
Режисер Мідзусіма Сейдзі
Продюсер Такеда Сейдзі
Сценарист Аікава Соу
Студія Bones
Дата виходу 23 липня 2005 (Японія)
25 серпня 2005 (США)[4]
Тривалість 90 хв.
Ранобе
Автор Іноє Макото
Ілюстратор Аракава Хірому
Видавець Gangan Comics
Інші видавці Viz Media
Журнал Gangan Comics
Період випуску лютий 2003 22 березня 2007
Кількість томів 6

Аніме-адаптація, створена студією Bones, демонструвалася в Японії з 4 жовтня 2003 до 2 жовтня 2004 року. Фільм-продовження «Сталевий алхімік: Завойовник Шамбали», створений тією ж студією, з'явився в кінотеатрах Японії 23 липня 2005 року. З 5 квітня 2009 до 4 липня 2010 року в Японії транслювалася друга аніме-адаптація манґи під назвою «Fullmetal Alchemist: Brotherhood». Крім аніме, за мотивами манґи створено серію ранобе, декілька OVA та відеоігри. В Україні українською мовою аніме-серіали демонструвалися на телеканалі QTV у 2010—2012 роках[1][3].

«Сталевий алхімік» розповідає історію братів Едварда та Альфонса Елріків, які відправилися на пошуки філософського каменя, щоб повернути собі все, що вони втратили. Сюжет серіалу розгортається у світі, який приблизно схожий на Землю початку XX століття, за винятком широкого застосування у світі твору алхімії — вид магії де діють закони фізики та хімії.

Світ

Сюжет серіалу розгортається у світі, який приблизно схожий на Землю початку XX століття. Рівень технології, окрім робототехніки, приблизно відповідає рівню технології вищезгаданого періоду. Але разом з тим широко використовується алхімія — вид магії де діють закони фізики та хімії.

Основним законом алхімії є Закон рівноцінного обміну — для отримання якоїсь речі треба прикласти рівнозначне зусилля. Алхіміки можуть перетворювати одні речовини в інші та змінювати форму речей. Найкращі алхіміки можуть скласти екзамен на звання Державного алхіміка. Це звання дає його власнику високий соціальний статус та гроші (доступ до спеціальних фондів).

Державний устрій країни Аместріс, де відбувається дія серіалу, нагадує тоталітарну державу. Попри те, що в країні діє парламент, справжня влада зосереджена в руках армії. Головнокомандувач армії (фюрер) є також главою держави та практично нікому не підконтрольний.

Сюжет

Манґа

Сюжети аніме серіалу 2003 року та манґи збігаються до 26-ї серії аніме, потім між ними пролягає суттєва різниця. Це було викликано тим, що на момент створення серіалу Хірому Аракава не встигла намалювати достатню кількість томів манґи і сценаристи аніме писали сценарій без її участі[5].

Аніме екранізація 2009 року майже повністю відтворює сюжет оригінальної манґи. В манзі замість Данте гомункулами керує таємничий «Батько» — творець всіх гомункулів. Точні плани Батька невідомі, хоча головні герої підозрюють, що він збирається використати все населення країни Аместріс як велетенське алхімічне коло для створення Філософського Каменя, але гомункул Заздрість натякає, що це ще не вся правда.

Аніме 2003 року

Брати Альфонс та Едвард Елріки — діти, що живуть в невеликому містечку Різембург. Їхній батько Світлий Хаенхайм — один з найталановитіших алхіміків — покинув їх, коли вони ще були дуже малі. Згодом від невиліковної хвороби помирає їхня мати. Випадково вони зустрічають відомого алхіміка Кертіс Ідзумі, яка погоджується стати їх вчителем алхімії.

Після закінчення навчання вони повертаються назад та порушують найбільше табу в алхімії — намагаються воскресити свою померлу матір. Це призводить до того, що Едвард втрачає свої руку та ногу, а Альфонс все своє тіло.

Згодом Едвард, як найталановитіший з братів, вступає до армії та стає наймолодшим Державним алхіміком. Відтоді брати подорожують, щоб знайти філософський камінь, який, як вони вірять, зможе повернути їхні тіла. Але ситуація ускладнюється тим, що філософський камінь шукають не тільки вони, але і Гомункули — група людино-подібних істот, які несуть в собі частки Філософського каменя, які дозволяють їм зцілятися від практично будь-якої нанесеної рани.

Згодом виявляється, що гомункулами керує талановитий алхімік Данте, яка бажає за допомогою філософського каменя знайти безсмертя.

Fullmetal Alchemist: Conqueror of Shamballa

Після першого сезону аніме був знятий повнометражний анімаційний фільм «Fullmetal Alchemist: Conqueror of Shamballa» («Сталевий Алхімік: Завойовник Шамбали»). Дія відбувається у Мюнхені в 1923 році. Два роки пройшло відтоді, як Едварда Елріка закинуло в наш світ. Позбувшись можливості застосовувати алхімію, Едвард весь цей час займався дослідженнями в області ракетної техніки разом з Альфонсом Хайдеріхом — молодою людиною, дуже схожою на його молодшого брата, — сподіваючись, що таким чином відшукає спосіб повернутися додому.

Досі його сподівання виявлялися марні, але коли він дізнався, що Товариство Туле — окультистська група, близько пов'язана з нацистською партією, — виявила ключ до місцезнаходження легендарної містичної країни Шамбали, надії Едварда спалахнули з новою силою.

Тим часом в своєму рідному світі Альфонс Елрік все глибше занурюється в таємниці алхімії, шукаючи спосіб возз'єднатися зі своїм старшим братом.

Персонажі

Едвард Елрік (яп. エドワード・エルリック) — надзвичайно обдарований алхімік, здатний здійснювати перетворення без допомоги алхімічного кола.

Він пройшов іспит на звання державного алхіміка в 12 років, ставши таким чином наймолодшим зі всіх, хто коли-небудь отримував цей статус. Тоді ж він отримав від самого головнокомандувача друге ім'я — Сталевий Алхімік.

Руку і ногу він втратив, спробувавши воскресити матір за допомогою алхімії. Його мета — відшукати філософський камінь, щоб повернути собі і братові колишні тіла.

Ед сильний духом хлопець, що ніжно любить свого брата, проте активно маскує це за грубістю. Цілеспрямований і рішучий, він вірить в те, що повинен повернути тіло своєму братові за будь-яку ціну. Комплексує через свій маленький зріст, завжди бурхливо реагує на будь-які зауваження і жарти на цю тему.

Едвард глибоко зневажає свого батька — Хоенхайма, який покинув сім'ю, коли брати були ще зовсім малі. Едвард звинувачує батька в смерті матері, яка дуже страждала після його зникнення.

Сейю: Паку Ромі

Альфонс Елрік (яп. アルフォンス・エルリック) — молодший брат Едварда.

Його часто приймають за старшого Елріка — знаменитого Сталевого алхіміка, бо на вигляд він здоровенний чоловік, одягнений в залізний обладунок. Небагато знають, що насправді обладунок порожній усередині. Коли брати спробували за допомогою алхімії воскресити свою матір, Ал втратив своє справжнє тіло, але Едвард встиг прикріпити його душу до старовинних обладунків за допомогою алхімічного кола, написаного власною кров'ю. Якщо коло зітреться, Ал загине.

М'якість і чуйність Ала врівноважує навіженство його старшого брата, що рятує їх від багатьох неприємностей. Ал не менш досвідчений в алхімії, чим Едвард, проте в майстерності все ж поступається йому.

Сейю: Ріе Куґімія

Уінрі Рокбелл (яп. ウィンリィ・ロックベル) — першокласний механік. З дитинства знайома з Елріками. Вперше вона злякалася їх занять алхімії, але пізніше звикла, хоча вони їй про багато що не розповідали.

Її батьки були лікарями. Загинули під час Ішварської війни.

Вона, разом зі своєю бабусею, створила автоброню для Едварда, і займається їх лагодженням після отриманих Едом пошкоджень. Після битви братів у п'ятій лабораторії, приїжджає до них в столицю і постійно знаходиться з ними, турбуючись про їх стан.

Сейю: Меґумі Тойоґуті

Манґа

Обкладинка першого тому манґи Fullmetal Alchemist

Манґа Сталевий алхімик написана та іллюстрована Аракавою Хіромою. Вперше манґа з'явилася в січні 2001 року в журналі Monthly Shōnen Gangan видавництва Square Enix і виходить до сих пір. Видавництвом Square Enix епізоди публікуються в форматі танкобону. Перший том вийшов у січні 2002 року і на сьогодні вийшло 20 томів[6].

Компанія Viz Media ліцензувала манґу для випуску в Північній Америці. Перший том вийшов у травні 2005 року[7] і на сьогодні вийшло 16 томів[8].

Англійська версія манґи майже нічим не відрізняється від оригінальної, крім сцени розп'яття гомункула Жадібність у восьмому томі. В оригінальній версії його розіп'яли на кам'яному хресті, в той час як в англійській версії хрест перетворився просто на кам'яну брилу. Viz Media вдалася до цих змін, щоб уникнути асоціацій з християнством[9]. Дозвіл на ці зміни був наданий Аракавою Хіромою[10].

У Сінгапурі манґа випускається видавництвом Chuang Yi англійською та китайською мовами. Англійською випущено вже шістнадцять томів, китайською — чотирнадцять. У Польщі манґа випусається видавництвом JPFantastica[11]. Вийшло вже одинадцять томів. В Бразилії манґа видається компанією Editora JBC[12]. На сьогодні вийшло 34 томи, які відповідають сімнадцяти томам оригінальної манґи.

У Франції манґа видається французьким відділеням япоського видавництва Kurokawa[13]. Вийшло п'ятнадцять томів[14], восьмий том, що вийшов у вересні 2006 року, продається у двох варіантах[15]: простому та з гумористичною новелою Палаючий алхімік, в якій головним героєм виступає Рой Мустанґ[16][17]. Ця новела доступна також в обмеженному виданні шостого тому оригінальної манґи[18].

Список томів манґи

Том Японською Англійською
Дата виходу ISBN Дата виходу ISBN
1 січень 2002[19] ISBN 978-4-7575-0620-6 3 травня 2005[7] ISBN 978-1-59116-920-8
Епізоди
  • 1. Два алхіміки 二人の錬金術師
  • 2. Ціна життя 命の代価
  • 3. Шахтарське місто 炭鉱の街
  • 4. Битва на поїзді 車上の戦い
2 22 травня 2002[20] ISBN 978-4-7575-0699-2 5 липня 2005[21] ISBN 978-1-59116-923-9
Епізоди
  • 5. Страждання алхіміка 錬金術師の苦悩
  • 6. Права рука руйнування 破壊の右手
  • 7. Після дощу 雨の後
  • 8. Шлях надії 希望の道
3 22 вересня 2002[22] ISBN 978-4-7575-0791-3 6 вересня 2005[23] ISBN 978-1-59116-925-3
Епізоди
  • 9. Будинок, де чекає сім'я 家族の待つ家
  • 10. Філософський камінь 賢者の石
  • 11. Два охоронці 二人の守護者
  • 12. Визначення людини 軍部の祭り
  • Додаток: Військовий парад 軍部の祭り
4 22 січня 2003[24] ISBN 978-4-7575-0855-2 8 листопада 2005[25] ISBN 978-1-59116-929-1
Епізоди
  • 13. Суцільнометалеве тіло 鋼のからだ
  • 14. Почуття однієї дитини ひとりっ子の気持ち
  • 15. Суцільнометалеве серце 鋼のこころ
  • 16. Окремі шляхи それぞれの行く先
  • Додаток: Собака армії? 軍の犬?
5 21 червня 2003[26] ISBN 978-4-7575-0966-5 10 січня 2006[27] ISBN 978-1-4215-0175-8
Епізоди
  • 17. Місто зламаних にわか景気の谷
  • 18. Цінність щирості 誠意の価値
  • 19. Я зроблю це для вас, хлопці! あんた達のかわりに
  • 20. Терор вчителя 師匠の恐怖
  • 21. Секрет братів 二人だけの秘密
6 22 жовтня 2003[28] ISBN 978-4-7575-1047-0 21 березня 2006[29] ISBN 978-1-4215-0319-6
Епізоди
  • 22. Замаскована людина 仮面の男
  • 23. Стукаючі в двері раю 叩け 天国の扉
  • 24. Сталевий алхімік 鋼の錬金術師
  • 25. Вчитель та учень 師弟のけじめ
7 22 березня 2004[30] ISBN 978-4-7575-1165-1 16 травня 2006[31] ISBN 978-1-4215-0458-2
Епізоди
  • 26. Зустрічати вчителя 主の元へ
  • 27. Звірі Дубліфа ダブリスの獣たち
  • 28. Відвага дурнів 匹夫の勇
  • 29. Око короля 王の眼
  • Додаток: Молодший лейтенант відправляється в бій! 戦う 少尉さん
8 22 липня 2004[32] ISBN 978-4-7575-1230-6 18 липня 2006[33] ISBN 978-1-4215-0459-9
Епізоди
  • 30. Правда в обладунку 鎧の中 真理の奧
  • 31. Змія, що поїдає свій хвіст 己の尾を噛む蛇
  • 32. Посланеці зі сходу 東方の使者
  • 33. Зізнання в Очеретяній Долині ラッシュバレーの攻防
  • Додаток: Сталевий алхімік та павший янгол 鋼の錬金術師 翔べない天使
9 22 листопада 2004[34] ISBN 978-4-7575-1318-1 19 вересня 2006[35] ISBN 978-1-4215-0460-5
Епізоди
  • 34. Слід бойового товариша 戦友の足跡
  • 35. Жертовне ягня 生け贄の羊
  • 36. Алхімік в скрутному положенні 苦渋の錬金術師
  • 37. Основа злочину 咎人の肉体
10 11 березня 2005[36] ISBN 978-4-7575-1386-0 21 листопада 2006[37] ISBN 978-1-4215-0461-2
Епізоди
  • 38. Сигнал до атаки 反撃ののろし
  • 39. Ускладнення в центрі 錯綜のセントラル
  • 40. Філософ з заходу 西の賢者
  • 41. На долоні самовпевненого людського існування 小さな人間の傲慢な掌
11 22 липня 2005[38] ISBN 978-4-7575-1496-6 16 січня 2007[39] ISBN 978-1-4215-0838-2
Епізоди
  • 42. Батько, що стоїть перед могилою 墓前の父
  • 43. Річка грязі 泥の河
  • 44. Безіменна могила 名前の無い墓
  • 45. Повернення Шраму 傷の男再び
12 21 листопада 2005[40] ISBN 978-4-7575-1573-4 20 березня 2007[41] ISBN 978-1-4215-0839-9
Епізоди
  • 46. Віддалене зображення їх спин 遠くの背中
  • 47. Дівчина в битві минулого та теперішнього 戦場の少女
  • 48. Обіцянка, яку дав той, хто чекає 待ち人の約束
  • 49. Чудовисько серед людей 人中の化け物
13 22 березня 2006[42] ISBN 978-4-7575-1638-0 15 травня 2007[43] ISBN 978-1-4215-1158-0
Епізоди
  • 50. У череві звіра 腹の中
  • 51. Портал в пітьму 闇の扉
  • 52. Повелитель лігва демонів 魔窟の王
  • 53. Покажчик душі 魂の道標
14 22 липня 2006[44] ISBN 978-4-7575-1719-6 14 серпня 2007[45] ISBN 978-1-4215-1379-9
Епізоди
  • 54. Боротьба дурнів 愚者の足掻き
  • 55. Жадібність двох 二人の強欲
  • 56. Лев круглого столу 円卓の獅子
  • 57. Шрами Ішбала イシュヴァールの傷
  • Додаток: Коротка історія
15 22 листопада 2006[46] ISBN 978-4-7575-1812-4 18 грудня 2007[47] ISBN 978-1-4215-1380-5
Епізоди
  • 58. Сліди руїн 破滅の足音
  • 59. Безсмертний алхімік 背徳の錬金術師
  • 60. У відсутності бога 神の不在
  • 61. Герой Ішбала イシュヴァールの英雄
16 22 березня 2007[48] ISBN 978-4-7575-1965-7 18 березня 2008[8] ISBN 978-1-4215-1381-2
Епізоди
  • 62. Грань мрії 夢の先
  • 63. Обіцянка за 520 центів 520センズの約束
  • 64. Північна стіна Бріггса ブリッグズの北壁
  • 65. Залізне правило 鉄の掟
17 11 серпня 2007[49] ISBN 978-4-7575-2064-6 21 жовтня 2008[50] ISBN 978-1-4215-2161-9
Епізоди
  • 66. Сніжна короліва 雪の女王
  • 67. Привид цієї країни この国のかたち
  • 68. Сімейний портрет 家族の肖像
  • 69. Наріжний камінь Бріггса ブリッグズの礎
18 22 грудня 2007[51] ISBN 978-4-7575-2175-9 19 травня 2009[52] ISBN 978-1-4215-2536-5
Епізоди
  • 70. Перший гомункулус 始まりのホムンクルス
  • 71. Темно-червона людина 紅蓮の男
  • 72. Негативні наслідки — позитивні заходи 負の連鎖 正の一石
  • 73. Мрія 白昼の夢
19 22 березня 2008[53] ISBN 978-4-7575-2237-4 21 липня 2009[54] ISBN 978-1-4215-2536-5
Епізоди
  • 74. Гомункулус フラスコの中の小人
  • 75. Останній день Ксеркса クセルクセス最期の日
  • 76. Форма людини — форма каменю 人の形 石の形
  • 77. Зворотне коло перетворень 逆転の錬成陣
  • 78. Сім гріхів 七つの罪
20 22 серпня 2008[55] ISBN 978-4-7575-2353-1
Епізоди
  • 79. Укус мурахи 蟻のひと噛み
  • 80. Передбачення Батька 瞼の父
  • 81. Розкриття з тріском バリバリの全開
  • 82. Сім'я душі 逆転の錬成陣
  • 83. Обіцяний день 約束の日
21 22 грудня 2008[56] ISBN 978-4-7575-2439-2
Епізоди
  • 84. Тінь переслідувача 追跡者の影
  • 85. Порожня коробка 空の箱
  • 86. Посланець тьми 闇の使者
  • 87. Присяга в підземному тунелі 地下道の誓い
22 11 квітня 2009[57] ISBN 978-4-7575-2538-2
Епізоди
  • 88. Любов батька та дитини 親子の情
  • 89. Повернення воїна 戦士の旗艦
  • 90. Непереможна армія 不死の軍団
  • 91. Філософське відродження 賢者の再会
23 12 серпня 2009[58] ISBN 978-4-7575-2602-0
Епізоди
  • 92. Сила кожного 皆の力
  • 93. Головний ворог 不倶戴天の敵
  • 94. Полум'я помсти 復讐の炎
  • 95. За гранню лютого вогню 烈火の先に
24 12 серпня 2009[59] ISBN 978-4-7575-2602-0
Епізоди
  • 96. Дві героїні 二人の女傑
  • 97. Два філософи 二人の賢者
  • 98. Нескінченна жадібність 底無しの強欲
  • 99. Вічний спокій 永遠の暇

Епізоди, що вийшли окремо

# Назва Де вийшов
1 Сліпий алхімік Путівник: Fullmetal Alchemist Profiles (Perfect Guidebook)
2 Розповіді вчителя Путівник: Perfect Guidebook 2
3 Прості люди Книга: Book In Figure: Red
4 Його поле бою знову Книга: Book In Figure: Blue

Аніме фільм та серіали

Обкладинка першого DVD-диску

Анімаційна студія Bones, у співробітництві з компаніями Mainichi Broadcasting System та Aniplex, адаптувала манґу в 51-серійний аніме-серіал. Прем'єра телесеріалу відбулась з 2 по 4 жовтня 2004 року на японських телеканалах Mainichi Broadcasting System, TBS та Animax[60].

6 листопада 2004 року серіал був показаний компанією Adult Swim на супутниковому телеканалі Cartoon Network із англійськими субтитрами[61]. Через півтора року, 3 березня 2006 року серіал з'явився на канадському телеканалі YTV[62].

Сюжети аніме та манґи суттєво відрізняються. Це було викликано тим, що на момент створення серіалу Хірому Аракава не встигла намалювати достатню кількість томів манґи і сценаристи аніме писали сценарій без її участі[5]. Під час створення серіалу, автор манґи лише консультував сценаристів Bones[63].

Продовження серіалу — повнометражний фільм Сталевий алхімік: Завойовник Шамбали, створений тією ж студією, вийшов 23 липня 2005 року[64]. Також студією Bones була створена серія OVA. В додаток до OVA, був знятий короткий ролик з живими акторами. В березні 2006 року DVD-диск з OVA та роликом з'явився в Японії під назвою Сталевий алхімік: Преміум колекція[65].

Всі тринадцять DVD-дисків з серіалом, а також фільм були випущені в Північній Америці. Спеціальна версія фільму вийшла обмеженим накладом 14 листопада 2006 року. Компанія MVM випустила перші вісім DVD-дисків у Великій Британії[66].

В 20-тому томі манґи Аракава анонсувала, що ремейк серіалу вже в стадії розробки. До цієї заяви вже з'являлись чутки, що Bones знімає другий сезон[67]. 2 лютого 2009 року Bones опублікував перший ролик з нової екранізації.

Прем'єра Fullmetal Alchemist: Brotherhood відбулась 5 квітня 2009 року на японському телеканалі MBS-TBS[68].

Музика

Автор всієї музики Суцільнометалевого алхіміка — япоський композитор Осіма Мітіру[69]. За музичний супровід повнометражного фільму Сталевий алхімік: Завойовник Шамбали Осіма отримав нагороду на 5-тому Tokyo Anime Award в категорії «Найкраща музика»[70].

Перший саундтрек-альбом до аніме-серіалу TV Animation Fullmetal Alchemist Original Soundtrack 1 вийшов в Японії 24 березня 2004 року. В альбом входять 33 трека, як фонова музика так і відкриваюча та закриваюча композиції[71]. Другий альбом TV Animation Fullmetal Alchemist Original Soundtrack 2 вийшов 15 грудня 2004 року, та містить 30 композицій[72]. Третій альбом TV Animation Fullmetal Alchemist Original Soundtrack 3 вийшов 18 травня 2005 року і містить 27 композицій[73].

Альбоми Fullmetal Alchemist — Complete Best та Fullmetal Alchemist Hagaren Song File -Best Compilation- — вибірка найкращих композицій серіалу. Перший альбом вийшов в Японії 14 жовтня 2004 року, а другий 21 грудня 2005[74].

Саундтрек-альбом до повнометражного фільму Fullmetal Alchemist The Movie Conqueror Of Shamballa OST, куди входить 47 композицій, вийшов 21 грудня 2005 року[75].

В грудні 2004 року в Токіо та Осаці відбувся фестиваль Tales of Another Festival, де виступало багато акторів з Алхіміка. DVD-диск Fullmetal Alchemist Festival — Tales of Another, який містить композиції з цього фестивалю, вийшов у Японії 27 квітня 2005 року[76].

Музика з аніме-серіалу

Fullmetal Alchemist Original Soundtrack 1
Студійний альбом
Виконавець Осіма Мітіру
Дата випуску 24 березня 2004
Жанр саундтрек
Мова японська
Хронологія Осіма Мітіру
Попередній
Fullmetal Alchemist Original Soundtrack 2
(2004)
Наступний

Список копозицій:

    1. The Way Back
    2. Equivalent Exchange
    3. Melissa
    4. Title
    5. Sky-high Pure Spirit
    6. Road
    7. Memories
    8. Favorite Daughter
    9. The Speck Alchemist
    10. Sunny Harmony
    11. Unrest
    12. Infiltration
    13. Maneuvering
    14. Lockdown
    15. Invasion
    16. Destiny
    17. Parting
    18. Pity
    19. Atonement
    20. Setting Sun
    21. The Philosophers Stone
    1. Ishbal
    2. Heaven
    3. Scar
    4. Dark Clouds
    5. Taboo
    6. Amestris
    7. Reunion
    8. Warmth
    9. Heart of Steel
    10. Ambitious Undertaking
    11. Brothers (вокальна версія)
    12. Indelible Sin
Fullmetal Alchemist Original Soundtrack 2
Студійний альбом
Виконавець Осіма Мітіру
Дата випуску 15 грудня 2004
Жанр саундтрек
Мова японська
Хронологія Осіма Мітіру
Попередній
Fullmetal Alchemist Original Soundtrack 1
(2004)
Fullmetal Alchemist Original Soundtrack 3
(2005)
Наступний

Список копозицій:

    1. READY STEADY GO
    2. Love
    3. Sin
    4. Daring Fight
    5. Homunculus
    6. Loneliness
    7. Racing
    8. Vestige
    9. Scarce
    10. Lust
    11. Pulse
    12. Life and Death
    13. Swiftness
    14. Greed
    15. Thread of Life
    16. Transient Life
    17. Indignation
    18. Instigation
    19. Emptiness
    20. Horizon
    21. Immortaility
    1. Eternity
    2. Brilliant
    3. Deep Forest
    4. Dante
    5. Warning
    6. Revelation
    7. Patriotism
    8. Reminiscence
Fullmetal Alchemist Original Soundtrack 3
Студійний альбом
Виконавець Осіма Мітіру
Дата випуску 18 травня 2005
Жанр саундтрек
Мова японська
Хронологія Осіма Мітіру
Попередній
Fullmetal Alchemist Original Soundtrack 2
(2004)
Наступний

Список копозицій:

    1. Rewrite
    2. Brothers
    3. Crossroads
    4. Pity
    5. Devotion
    6. Carefree
    7. Strategy
    8. Regret
    9. Marching army
    10. Victory song
    11. Fighting bravely
    12. Hope
    13. Motherland
    14. Reminiscence
    15. Undo
    16. Dancing
    17. Travelling incognito
    18. Suspicion
    19. Invasion
    20. Rule
    21. Sorrow
    1. Tune of separation (версія на піанино)
    2. Conquest
    3. Infringement
    4. Fate
    5. Tune of separation
    6. I will

Музика з фільму

Fullmetal Alchemist Conqueror Of Shamballa OST
Студійний альбом
Виконавець Осіма Мітіру
Дата випуску 21 грудня 2005
Жанр саундтрек
Мова японська

Список копозицій:

    1. Scientist of the alchemic world
    2. Fullmetal Alchemist
    3. Weapon of mass Destruction
    4. Castl of science goes kablooey
    5. Sibyl
    6. KELAS (LET'S DANCE)
    7. Creeper in the Shadow of Time
    8. Darkness Looms Upon Her
    9. Automated Right Arm
    10. Burden of Her Past
    11. Her Dream
    12. Vanishing Existence
    13. Thule Society
    14. Seeking a New Thrill
    15. Dragon—Unlocker of the Gate
    16. Road to Shamballa
    17. The Alchemic World — Two Years Thereafter
    18. Citizen of the World
    19. Stranger from Another World — The Young Alchemist
    20. Beyond the Light
    21. Search for the Professor
    22. The Incomplete Alchemic Circle
    23. Dietlinde Eckart
    1. A Temporary Reunion
    2. Harmonized Feelings
    3. Parallel World — Another Self in an Alternatiye World
    4. The Lord of Shamballa Shall Reign Oyer the World
    5. Shadows Surrounding Her
    6. Soul slides Away
    7. To the Vanished City
    8. Shadows Swallow Her
    9. Other Side of the Gate—Shamballa
    10. Overture of Destiny
    11. Evanescence
    12. When the Gate of Destiny is Revealed
    13. Beyond the Gate—Conqueror of Shamballa
    14. Reunion—Dear Beloved Place
    15. Invasion of the Intruders
    16. Guardian of the Motherland
    17. Destruction of Shangri-La
    18. Guardian of the World
    19. Reason of War
    20. Sad Resolution — Separation
    21. Unceasing Lunacy
    22. Requiem
    23. KELAS (LET'S — DANCE) (інструментальна версія)

Інше

Fullmetal Alchemist Hagaren Song File -Best Compilation-
Студійний альбом
Дата випуску 21 грудня, 2005
Жанр саундтрек
Мова японська
Fullmetal Alchemist Complete Best
Студійний альбом
Дата випуску 14 жовтня, 2004
Жанр саундтрек
Мова японська

Список композицій:

  1. Asu he no basho
  2. Returnable memories
  3. Hagane no kokoro
  4. Tsuki no uragawa
  5. Shounen yo shinjiru nakama yo
  6. Ame no hi wa no thank you
  7. Ano yume no mukou he
  8. Boku wa koko ni iru
  9. Trance to homunculus
  10. Boy friends!
  11. Ren'ai sankousho
  12. Gindokei
  13. Soshite kyou mo sekai wa
  14. Angel heart
  15. Papa to asobou
  16. Asu he no basho (акустична версія)
  17. Tsuki no uragawa
  18. Ano yume no mukou he (оркестрова версія)
  19. Boy friends!
  20. Soshite kyou mo sekai wa
  21. Lastmeeting
  22. Good!

Fullmetal Alchemist Complete Best — музичний альбом з аніме Fullmetal Alchemist, куди увійшли всі закриваючі та відкриваючі композиції серіалу. Виконавці: Porno Graffiti, Кітаде Нана, L'Arc~en~Ciel, YeLLOW Generation, COOL JOKE, Crystal Kay, Asian Kung-Fu Generation та Sowelu.

Список композицій:

  1. Melissa
  2. Kesenai Tsumi
  3. READY STEADY GO
  4. Tobira no Mukou e
  5. UNDO
  6. Motherland
  7. Rewrite
  8. I Will
Обкладинка першого тому новел

Новели

Серія із шести новел, створена японських письменником Іное Макото, була опублікована видавництвом Square Enix[77].

Англійською мовою новели опубліковані в Північній Америці компанією Viz Media, автор перекладу Сміт Олександр[78][79].

Попри те, що авторка оригінальної манґи не брала участь в написанні новел, вона створила для них ілюстрації та обкладинки[80].

Сюжет новел відбувається в тому ж проміжку часу, що і манґа. Перша новела Сталевий алхімік: Земля піску була екранізована в 11-му та 12-му епізодах аніме[81]. У четверту новелу Сталевий алхімік: Під високих небом входить додаткове оповідання про військову організацію Вихідний Роя[82].

Також були написані новелізації відеоігор за мотивами Сталевого алхіміка. Автор першої новели Іное Макото, автор двох інших Еїсіма Дзюн[77]. Ці новели були опубліковані тільки в Японії і в інших країнах не видавалися.

Новелізація манґи

Том Японською Англійською
Дата виходу ISBN Дата виходу ISBN
1 лютий 2003[83] ISBN 978-4-7575-0871-2 4 жовтня 2005[84] ISBN 978-1-4215-0155-0
Назва тому
  • Сталевий алхімік: Земля піску 砂礫の大地
Епізоди
  • Пролог
    • Золоте волосся
    • Срібні очі
    • Кривава вода
  • Епізоди
    • Привид складу № 13
2 вересень 2003[85] ISBN 978-4-7575-1029-6 21 лютого 2006[86] ISBN 978-1-4215-0222-9
Назва тому
  • Сталевий алхімік: Викрадений алхімік 囚われの錬金術師
Епізоди
  • Прикордонні поїзди
  • Зайві терористи
  • Весела квартира
  • Викрадення Едварда
  • Окремі битви
3 30 квітня 2004[87] ISBN 978-4-7575-1198-9 16 травня 2006[88] ISBN 978-1-4215-0402-5
Назва тому
  • Сталевий алхімік: Долина білих пелюсток 白い花の舞う谷
Епізоди
  • Секретність полковника
  • Рай внизу
  • Нееквівалентний обмін
  • Істина
  • Долина білих пелюсток
4 29 жовтня 2004[89] ISBN 978-4-7575-1315-0 16 жовтня 2007 ISBN 978-1-4215-1397-3
Назва тому
  • Сталевий алхімік: Під високих небом 遠い空の下で
Епізоди
  • Під високих небом
  • Вихідний Роя
5 30 червня 2005[90] ISBN 978-4-7575-1471-3 18 грудня 2007[91] ISBN 978-1-4215-1431-4
Назва тому
  • Сталевий алхімік: Зв'язки, які зобов'язують それぞれの絆
Епізоди
  • Заборонена книга
  • Більш ніж кров
  • Зустрічі та битви
  • Помилкове бажання
  • Продовжуючи пересуватися
6 22 березня 2007[92] ISBN 978-4-7575-1984-8
Назва тому
  • Сталевий алхімік: Новий початок 新たなはじまり
Епізоди
  • Новий початок

Новелізація відеоігор

# Дата виходу в Японії ISBN
1 30 липня 2004[93] ISBN 978-4-7575-1247-4
Назва тому
  • Сталевий алхімік та павший янгол 翔べない天使
2 24 грудня 2004[94] ISBN 978-4-7575-1345-7
Назва тому
  • Сталевий алхімік: Прокляття кривавого еліксиру 赤きエリクシルの悪魔
3 листопад 2005[95] ISBN 978-4-7575-1570-3
Назва тому
  • Сталевий алхімік: Дівчина, яка перевершує бога 神を継ぐ少女

Відеоігри

За мотивами Сталевого алхіміка вийшла ціла серія відеоігор. Компанією Square Enix було випущего три рольові гри (RPG): Fullmetal Alchemist and the Broken Angel, Curse of the Crimson Elixir та The Girl Who Surpasses God, та один файтинг: Dream Carnival для платформи PlayStation 2. Компанія Bandai випустила дві рольові гри Fullmetal Alchemist: Stray Rondo та Fullmetal Alchemist: Omoide no Sonata для платформи Game Boy Advance та одну, Dual Sympathy, для Nintendo DS. Кампанія Destineer випустила гру, що основана на колекційній картковій грі для платформи Nintendo DS[96][97].

Артбуки та путівники

Обкладинка Art of Fullmetal Alchemist The Anime

Під торговою маркою Fullmetal Alchemist вийшло декілька артбуків по аніме та манзі. Два артбуки The Art of Fullmetal Alchemist були опубліковані видавництвом Square Enix, а потів перекладені англійською кампанією Viz Media[98]. Перший артбук містить малюнки з перших шести томів манґи, другий — з шести наступних[99]. За мотивами аніме в Японії вийшло три артбуки The Art of Fullmetal Alchemist: The Anime, тільки перший з них був перекладений та опублікований англійською кампанією Viz Media[98].

За мотивами манґи вийшло три путівника, в які крім розповідей про пригоди братів Елріків, входять додаткові епізоди манґи. Перший путівник Fullmetal Alchemist Profiles був опублікований англійською мовою компанією Viz Media[100].

Радіопостановка

Всього за мотивами Стального алхіміка вийшло дві серії радіопостановок.

Перший диск першої серії називается Сталевий алхімік: Земля піску (яп. 砂礫の大地). Цей диск вийшов до початку показу аніме-серіалу. Сюжет радіопостановки ідентичній сюжету новели з тою же назвою. Всі сейю, які брали участь в цьому проекті, також озвучували ідентичні ролі в аніме, окрім акторів які озвучували братів Елріків[101]. Два інші диски Сталевий алхімік: Брехливе світло, правдива тінь (яп. 偽りの光 真実の影) та Сталевий алхімік: Злочини Шраму (яп. 咎人たちの傷跡) базуються на оригінальному сюжеті[77].

Друга серія радіопостановок розповсюджується тільки в комплекті до журналу Shōnen Gangan[77]. В цю серію входить два диски, кожний розділений на два епізоди. Перший диск Fullmetal Alchemist: Ogutāre of the Fog (яп. 霧のオグターレ) вийшов разом з номером Shōnen Gangan за квітень та травень 2004 року. Другий диск, Fullmetal Alchemist: Crown of Heaven (яп. 天上の宝冠) вийшов у примірниках за листопад та грудень.

Карткова гра

Компанією Joyride Entertainment в Північній Америці в 2005 році була випущена колекційна карткова гра Fullmetal Alchemist[102]. З того часу вишло вже шість доповнень до цієї гри.

Популярність

В Японії станом на березень 2008 року манґа була продана тиражем більше 30 млн томів[103]. Серіал увійшов до списку найуспішніших ліцензій Viz Media[104], а також декілька разів з'являвся в списку USA Today Booklist[105][106]. Англійський реліз першого тому манґи увійшов до списку найкраще купованих в 2005 році[107]. Разом з Yakitate!! Japan, манґа Сталевий алхімік була визнана на 49-тій церемонії Shogakukan Manga Award, найкращою сьонен манґою 2004 року[108].

У 2003 році японський журнал Animage визнав Fullmetal Alchemist найкращим аніме 2003 року[109]. У 2005 та 2006 році телеканал TV Asahi визнав «Сталевого алхіміка» найкращим аніме усіх часів[110][111]. У 2005 році Fullmetal Alchemist став найкращим аніме серіалом за версією журналу Anime Insider.

У 2007 році Fullmetal Alchemist виграв у 5 номінаціях із 6-ти на American Anime Awards (Найкращий серіал, Найкращий актор, Найкращий кастинґ, Найкращий дизайн DVD-боксу та Найкраща музична тема), став єдиним аніме яке отримало таку кількість нагород[112].

Сталевий алхімік разом з Final Fantasy та Dragon Quest став найуспішнішою торговою маркою компанії Square Enix[113].

Примітки

  1. Qtv. web.archive.org. 10 вересня 2010.
  2. Animax Asia to Run 2009 Fullmetal Alchemist in Same Week as Japan. Anime News Network. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 26 березня 2009.
  3. Аніме онлайн дивитися | QTV телеканал. web.archive.org. 30 жовтня 2012.
  4. Fullmetal Alchemist — Official Website. Архів оригіналу за 30 січня 2008. Процитовано 14 лютого 2008.
  5. Equivalent Change. Newtype USA (A.D. Vision). January 2006.
  6. Fullmetal Alchemist (manga). Anime News Network. Архів оригіналу за 26 жовтня 2006. Процитовано 13 вересня 2006.
  7. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.1. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  8. Fullmetal Alchemist, Vol. 1. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 5 жовтня 2006.
  9. Viz Edits Fullmetal Alchemist. Anime News Network. 11 вересня 2006. Процитовано 13 вересня 2006.
  10. Viz Responds to 'FMA' Edit. ICv2. 16 вересня 2006. Архів оригіналу за 22 травня 2008. Процитовано 14 квітня 2008.
  11. Tytuły/Fullmetal Alchemist (Polish). J. P. Fantastica. Архів оригіналу за 14 жовтня 2007. Процитовано 16 липня 2008.
  12. Mangás JBC » Fullmetal Alchemist - Editora JBC (Portuguese). Editora JBC. Архів оригіналу за 8 вересня 2008. Процитовано 16 липня 2008.
  13. FULLMETAL ALCHEMIST - T1 (French). Kurokawa. Архів оригіналу за 15 липня 2008. Процитовано 16 липня 2008.
  14. FULLMETAL ALCHEMIST - T15 (French). Kurokawa. Архів оригіналу за 4 серпня 2008. Процитовано 16 липня 2008.
  15. FULLMETAL ALCHEMIST - T8. Kurokawa. Архів оригіналу за 15 вересня 2008. Процитовано 16 липня 2008.
  16. FULLMETAL ALCHEMIST - T8 (French). Kurokawa. Архів оригіналу за 17 грудня 2008. Процитовано 16 липня 2008.
  17. Amazon.fr: Fullmetal Alchemist, Tome 8 : Avec supplément Flame Alchemist (French). Amazon.com. Процитовано 16 липня 2008.
  18. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 6 特装版 (6): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  19. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (1): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Архів оригіналу за 22 травня 2011. Процитовано 15 липня 2008.
  20. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (2): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  21. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.2. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  22. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (3): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  23. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.3. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  24. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (4): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  25. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.4. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  26. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (5): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  27. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.5. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  28. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (6): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  29. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.6. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  30. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (7): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  31. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.7. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  32. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (8): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  33. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.8. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  34. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (9): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  35. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.9. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  36. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (10): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  37. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.10. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  38. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (11): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  39. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.11. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  40. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (12): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  41. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.12. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  42. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (13): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  43. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.13. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  44. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (14): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  45. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.14. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  46. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (15): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  47. Viz Media - products. Fullmetal Alchemist Vol.15. Viz Media. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 15 березня 2008.
  48. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (16): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  49. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (17): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  50. Amazon.com: Fullmetal Alchemist, Volume 17: Books: Hiromu Arakawa. Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  51. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (18): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  52. Amazon.com: Fullmetal Alchemist, Volume 18: Books: Hiromu Arakawa. Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  53. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (19): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 15 липня 2008.
  54. Fullmetal Alchemist, Том 19. Amazon.com. Процитовано 17 грудня 2008.
  55. Amazon.co.jp: 鋼の錬金術師 (20): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 18 серпня 2008.
  56. 鋼の錬金術師 (21): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 11 грудня 2008.
  57. 鋼の錬金術師 (22): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 2 квітня 2009.
  58. 鋼の錬金術師 (23): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 5 серпня 2009.
  59. 鋼の錬金術師 (24): 本: 荒川 弘 (Japanese). Amazon.com. Процитовано 5 серпня 2009.
  60. Fullmetal Alchemist on YTV. Anime News Network. Архів оригіналу за 12 квітня 2008. Процитовано 14 квітня 2008.
  61. Fullmetal Alchemist on Adult Swim Saturday. Anime News Network. 5 листопада 2004. Архів оригіналу за 16 січня 2008. Процитовано 10 березня 2007.
  62. Fullmetal Alchemist on YTV. Anime News Network. 10 лютого 2006. Архів оригіналу за 4 квітня 2007. Процитовано 10 березня 2007.
  63. インタビュー (japanese). Yahoo.co.jp. Архів оригіналу за 9 грудня 2007. Процитовано 6 квітня 2008.
  64. Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa. Anime News Network. Архів оригіналу за 6 березня 2007. Процитовано 10 березня 2007.
  65. CDJapan / Animation / Fullmetal Alchemist (Hagane no Renkin Jutsushi) Premium Collection. CDJapan. 2006. Архів оригіналу за 8 червня 2007. Процитовано 10 березня 2007.
  66. UK Anime Net. Anime News Network. 14 листопада 2006. Архів оригіналу за 21 листопада 2006. Процитовано 10 квітня 2008.
  67. New Fullmetal Alchemist TV Anime Series Confirmed. Anime News Network. 20 серпня 2008. Архів оригіналу за 21 серпня 2008. Процитовано 20 серпня 2008.
  68. New Fullmetal Alchemist TV Commerical Streamed. Anime News Network. Архів оригіналу за 25 лютого 2009. Процитовано 27 лютого 2009.
  69. Michiru Oshima. Anime News Network. Архів оригіналу за 25 квітня 2008. Процитовано 6 квітня 2008.
  70. Tokyo Anime Fair: Award Winners. Anime News Network. 27 березня 2006. Архів оригіналу за 21 квітня 2008. Процитовано 8 квітня 2008.
  71. Fullmetal Alchemist (Hagane no Renkin Jutsushi) Original Soundtrack. CDJapan. Архів оригіналу за 1 травня 2008. Процитовано 6 квітня 2008.
  72. Fullmetal Alchemist (Hagane no Renkin Jutsushi) Original Soundtrack 2. CDJapan. Архів оригіналу за 19 квітня 2008. Процитовано 6 квітня 2008.
  73. Fullmetal Alchemist (Hagane no Renkin Jutsushi) Original Soundtrack 3. CDJapan. Архів оригіналу за 24 грудня 2007. Процитовано 6 квітня 2008.
  74. Fullmetal Alchemist - Complete Best (OST). Anime News Network. 29 серпня 2006. Архів оригіналу за 3 травня 2008. Процитовано 5 квітня 2008.
  75. Theatrical Feature Fullmetal Alchemist The Conqueror of Shambala - Original Soundtrack. CDJapan. Архів оригіналу за 19 квітня 2008. Процитовано 6 квітня 2008.
  76. Fullmetal Alchemist Festival - Tales of Another. cdjapan. Архів оригіналу за 18 квітня 2008. Процитовано 12 квітня 2008.
  77. 原作/荒川 弘 著者/井上 真 (Japanese). Square Enix. Архів оригіналу за 5 березня 2008. Процитовано 11 квітня 2008.
  78. Fullmetal Alchemist (Novel series). Viz Media. Архів оригіналу за 17 жовтня 2006. Процитовано 11 квітня 2008.
  79. Pine, Jarred (26 вересня 2005). Fullmetal Alchemist (novels) Vol.#01. Архів оригіналу за 17 грудня 2008. Процитовано 15 серпня 2008.
  80. Fullmetal Alchemist, Under the Faraway Sky (Novel). SimonSays.com. Архів оригіналу за 18 грудня 2008. Процитовано 18 квітня 2008.
  81. 小説「鋼の錬金術(1) 砂礫の大地」 原作/荒川弘 著者/井上真 (Japanese). Square Enix. Архів оригіналу за 16 квітня 2008. Процитовано 11 квітня 2008.
  82. Fullmetal Alchemist (Novel): Under the Far Away Sky. Viz Media. Архів оригіналу за 7 лютого 2010. Процитовано 11 квітня 2008.
  83. 小説・鋼の錬金術師―砂礫の大地 (Comic novels) (新書) (Japanese). Amazon.co.jp. Архів оригіналу за 22 травня 2011. Процитовано 10 квітня 2008.
  84. Viz Media - Fullmetal Alchemist (Novel), Vol. 1. Viz Media. Архів оригіналу за 17 жовтня 2007. Процитовано 5 квітня 2008.
  85. 小説・鋼の錬金術師〈2〉囚われの錬金術師 (Comic novels) (新書) (Japanese). Amazon.co.jp. Архів оригіналу за 22 травня 2011. Процитовано 10 квітня 2008.
  86. Viz Media - Fullmetal Alchemist (Novel), Vol. 2. Viz Media. Архів оригіналу за 17 жовтня 2007. Процитовано 5 квітня 2008.
  87. 小説 鋼の錬金術師 (3) 白い花の舞う谷 (コミックノベルズ) (新書) (Japanese). Amazon.co.jp. Архів оригіналу за 22 травня 2011. Процитовано 10 квітня 2008.
  88. Viz Media - Fullmetal Alchemist (Novel), Vol. 3. Viz Media. Архів оригіналу за 17 жовтня 2007. Процитовано 5 квітня 2008.
  89. 小説 鋼の錬金術師(4) 遠い空の下で (Comic novels) (新書) (Japanese). Amazon.co.jp. Архів оригіналу за 22 травня 2011. Процитовано 10 квітня 2008.
  90. 小説 鋼の錬金術師 (5) ~それぞれの絆~ (Comic novels) (新書) (Japanese). Amazon.co.jp. Архів оригіналу за 22 травня 2011. Процитовано 10 квітня 2008.
  91. Viz Media - Fullmetal Alchemist (Novel). Viz Media. Архів оригіналу за 15 березня 2008. Процитовано 5 квітня 2008.
  92. 小説鋼の錬金術師 6 (6) (COMIC NOVELS) (単行本). Amazon.co.jp. Архів оригіналу за 22 травня 2011. Процитовано 5 квітня 2008.
  93. ゲームノベルズ 鋼の錬金術師 翔べない天使 (Game novels) (新書) (Japanese). Amazon.co.jp. Архів оригіналу за 22 травня 2011. Процитовано 8 квітня 2008.
  94. 鋼の錬金術師2 赤きエリクシルの悪魔 (ゲームノベルズ) (新書) (Japanese). Amazon.co.jp. Архів оригіналу за 22 травня 2011. Процитовано 8 квітня 2008.
  95. 鋼の錬金術師〈3〉神を継ぐ少女 (ゲームノベルズ) (単行本) (Japanese). Amazon.co.jp. Архів оригіналу за 22 травня 2011. Процитовано 8 квітня 2008.
  96. Fullmetal Alchemist DS-bound. GameSpot. Архів оригіналу за 17 грудня 2008. Процитовано 5 вересня 2008.
  97. Fullmetal Alchemist video games (Japanese). Sony. Архів оригіналу за 26 червня 2008. Процитовано 5 серпня 2006.
  98. The Art of Fullmetal Alchemist (Books). Viz Media. Процитовано 19 квітня 2008.
  99. 鋼の錬金術師 BOOKS (japanese). Square Enix. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 19 квітня 2008.
  100. Fullmetal Alchemist Profiles (manga). Viz Media. Процитовано 19 квітня 2008.
  101. コミックCDコレクション「鋼の錬金術師 偽りの光、真実の影」 (Japanese). Square Enix. Архів оригіналу за 10 травня 2008. Процитовано 11 квітня 2008.
  102. Fullmetal Alchemist TCG Announced. Anime News Network. 15 березня 2005. Архів оригіналу за 22 січня 2009. Процитовано 16 квітня 2008.
  103. Fullmetal Alchemist Manga: Over 30 Million Served. Anime News Network. 22 березня 2008. Архів оригіналу за 26 березня 2008. Процитовано 29 березня 2008.
  104. BookScan's Top 20 Graphic Novels for March. ICv2. 2 квітня 2008. Архів оригіналу за 26 серпня 2011. Процитовано 3 квітня 2008.
  105. Manga Back on Booklist. Anime News Network. 4 листопада 2006. Архів оригіналу за 31 грудня 2007. Процитовано 5 квітня 2008.
  106. September 3 Booklist. Anime News Network. 13 вересня 2006. Архів оригіналу за 3 травня 2008. Процитовано 5 квітня 2008.
  107. ICv2 2005 Manga Awards--Part 1. ICv2. 22 березня 2008. Архів оригіналу за 5 січня 2006. Процитовано 3 січня 2006.
  108. 小学館漫画賞:歴代受賞者 (Japanese). Shogakukan. Архів оригіналу за 29 вересня 2007. Процитовано 19 серпня 2007.
  109. Animage Awards. Anime News Network. 12 травня 2004. Архів оригіналу за 22 квітня 2008. Процитовано 8 квітня 2008.
  110. TV Asahi Top 100 Anime. Anime News Network. 23 вересня 2005. Архів оригіналу за 15 червня 2014. Процитовано 29 червня 2007.
  111. Japan's Favorite TV Anime. Anime News Network. 13 жовтня 2006. Архів оригіналу за 3 серпня 2014. Процитовано 29 червня 2007.
  112. American Anime Awards finalists. American Anime Awards. Архів оригіналу за 25 серпня 2011. Процитовано 29 червня 2007.
  113. Crocker, Jeremy (11 травня 2004). Fullmetal Alchemist Episodes 1–30. Anime News Network. Архів оригіналу за 22 квітня 2008. Процитовано 17 квітня 2008.

Посилання

Офіційні сайти
Енциклопедії
Ця стаття належить до добрих статей української Вікіпедії.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.