Станіслав Войцеховський

Станіслав Войцехо́вський (пол. Stanisław Wojciechowski; 15 березня 1869, Каліш 9 квітня 1953, Голомбки, поблизу Варшави) — польський політик, Президент Польщі в 19221926.

Станіслав Войцеховський
пол. Stanisław Wojciechowski
Прапор
2-ий Президент Польщі
22 грудня 1922  14 травня 1926
Попередник: Габріель Нарутович
Наступник: Ігнацій Мосцицький
 
Народження: 15 березня 1869(1869-03-15)
Каліш, Царство Польське, Російська імперія
Смерть: 9 квітня 1953(1953-04-09) (84 роки)
Голомбки, біля Варшави, Польська Народна Республіка
Поховання: Повонзківський цвинтар і катедра Івана Хрестителя (Варшава)
Країна: Польща
Освіта: Варшавський університет
Партія: Польська народна партія "П'яст"d
Шлюб: Maria Wojciechowskad
Діти: Zofia Wojciechowska-Grabskad і Edmund Wojciechowskid
Автограф:
Нагороди:

Collar of the Order of the White Liond

 Медіафайли у Вікісховищі

Замах

15 березня 1923 року рішенням Ради амбасадорів у Парижі територію Галичини було визнано за Польщею. Це ставило хрест на будь-яких надіях на українську державність. Водночас поляки прагнули закріпити свою присутність у «Східній Галичині». Тому й організували «Східні торги» — велику економічну імпрезу, що мала спонукати до тісних торговельних стосунків між Польщею та її південно-східними сусідами. Особливий статус цієї події мав би підкреслити приїзд президента Польщі Станіслава Войцеховського.

Для Української військової організації «Східні торги» та присутність президента у Львові стали унікальною можливістю заманіфестувати на весь світ, що українці не погоджуються з підневільним статусом Галичини. Відтак було задумано виконати атентат на Войцеховського. З цієї нагоди організація виготовила дві бомби й підібрала двох бойовиків. Вони заздалегідь приїхали до Львова й кілька днів вивчали вулиці та закапелки міста. А 5 вересня, під час урочистого проїзду президента з ескортом вулицями Львова, під гучний крик збудженого натовпу «Нєх жиє!», в бік Войцеховського полетіла бомба. Замах вчинив студент Теофіл Ольшевський. І хоча вона не вибухнула, серед натовпу почалася паніка. А керівник польської держави покинув Львів. Усі значні заходи з нагоди «Східних Торгів» скасували. Польська поліція розцінила атентат як помсту за погроми поляками євреїв і притягнула до суду невинного Станіслава Штайґера. Тоді УВО організувала еміграцію Теофіла Ольшевського в Берлін і розголошення через пресу мети проведеного ним атентату.[1]

Посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.