Стара Миколаївка (Дубенський район)

Стара Микола́ївка село в Україні, Смизької селищної громади в Дубенському районі Рівненської області. Населення становить 2350 осіб.

село Стара Миколаївка
Країна  Україна
Область Рівненська область
Район/міськрада Дубенський
Рада Смизька селищна рада
Основні дані
Населення 1024
Площа 1,042 км²
Густота населення 982,73 осіб/км²
Поштовий індекс 35655
Телефонний код +380 3656
Географічні дані
Географічні координати 50°13′04″ пн. ш. 25°45′12″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
233 м
Місцева влада
Адреса ради 35680, Рівненська обл., Дубенський р-н, смт Смига, вул. Б.Хмельницького
Карта
Стара Миколаївка
Стара Миколаївка
Мапа

Історія виникнення

Серед розкішного буяння густих лісів, по обидва боки автостради Дубно-Кременець розташувалося село Стара Миколаївка. Перша письмова згадка датується 1902 роком. Щодо назви села, її походження, існує досить цікавий переказ: «На початку ХХ століття проїжджав по цій території імператор Микола ІІ і, вражений розкішшю природи, зупинився щоб перепочити. Місцевість настільки сподобалась цареві, що на згадку про себе вирішив посадити дерева — два явори, що наче брама будуть відкривати вхід у село, яке і носитиме його ім'я…» Проте версію про вплив останнього російського імператора на заснування села спростовують факти, які навів нам дослідник історії рідного села-Микола Капітонович Семеренко, 1927 року народження: - Легенду про царські явори я чув з малих літ, оскільки народився і виріс в Миколаївці. Проте, захоплюючись історією свого краю довідався, що цар Микола ніколи не перебував на теренах нашої землі. Що ж до посаджених яворів, то насправді їх посадив граф Берг, маєток якого був у сусідній Студянці, але й територія Миколаївки, Смиги була його власністю. Посадив їх граф у присутності іноземних гостей і бажаючи засвідчити перед ними свою повагу до царя, поселення назвав Миколаївкою. Дещо пізніше, на відстані 4-5 км в напрямку Кременця було засноване ще одне село Миколаївка. Щоб не було плутанини, Бергову Миколаївку було названо Старою. Так і повелося: Стара Миколаївка з яворами та Нова Миколаївка.

В 1939 році на території Миколаївки було споруджено аеродром, протяжність якого була від села аж до села Студянка, крім того, в 1940 році в селі було побудовано чотирирічну школу, при школі була бібліотека. Було відкрито також «хату-читальню», при ній же діяла просвіта. Споруда школи простояла до 1994 року, а в 1993 році розпочалося будівництво нової школи.

20 жовтня 1951 року в селі Стара Миколаївка загинув підрайонний провідник ОУН тодішнього Вербського району Бронський Степан (псевд. "Максим" )[1]

Починаючи з 90-х років минулого століття село опинилося у вирі подій здобуття незалежності. Особливо пам'ятним для багатьох став день Злуки (Соборності) України 22 січня 1990 року: практично всі жителі вийшли до автостради і взяли участь у «живому ланцюгу».

Сучасність

В селі працює школа I ступеня, і до неї прикріплена сільська бібліотека. Село має чудове розташування над трасою «Мамалига-Чернівці», що дозволяє людям займатися дрібною торгівлею, такою, як продаж ягід та грибів. Село оточене лісом і шепетинськими, колгоспними полями.

Релігія

В селі дуже розвинена в плані «кількості» релігія. Тут можна зустріти:

В селі діє дві церкви — Московського і Київського патріархатів. Також діє «Дім Молитви»

Зображення

Посилання

  1. Про те, як загинув підрайонний провідник ОУН Вербського району "Максим". smyzka.gromada.org.ua (ua). Процитовано 19 вересня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.