Старе місто Пловдива

Старе місто Пловдив — архітектурно-історичний заповідник, розташований на трьох горах Пловдива.

Старе місто Пловдива
Держава  Болгарія
Адміністративна одиниця Пловдив
Статус спадщини об'єкт попереднього списку Світової спадщини ЮНЕСКОd
Критерій Світової спадщини (2005) (ii)d, (iv)d і (vi)d
 Старе місто Пловдива у Вікісховищі

Комплекс був сформований в результаті поєднання культури та архітектури від античності, середньовіччя та болгарського відродження. Старе місто в Пловдиві включено до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО з 2004 року.[1]

Стародавні пам'ятки

Небет Тепе

Небет-Тепе — один із пагорбів Пловдива, де було засноване стародавнє місто. Найдавніші поселення на Небет-Тепе датуються 4000 роком до нашої ери.[2] Це місце спочатку заселили фракійці, пізніше його розширили Філіп II Македонський і Римська імперія. У міру розширення міста Небет-Тепе став цитаделлю міського акрополя. Є залишки кріпосних стін, веж, і задня двері з часу Юстиніана, що веде вниз до Маріца річки.

Античний театр

Римський театр у Пловдиві є одним із найкраще збережених античних театрів у світі. Він був побудований за часів римського імператора Траяна (правив у 98–117 рр. н. е.), він міг прийняти від 5000 до 7000 глядачів і зараз використовується. Театр є одним з найцінніших пам'яток стародавнього міста Філіпополіса.

Гісар Капія

Середньовічні ворота в старому місті Пловдива, побудовані в 11 столітті нашої ери на фундаменті воріт з римських часів (ймовірно, з 2 століття нашої ери). Це один з трьох входів (східний, північний і південний) в акрополь стародавнього Філіпополя. Під час правління Османської імперії будинки відродження були вбудовані в залишки старих кам'яних стін навколо воріт.

Східні ворота Філіпополя

Східні ворота Філіпополя — один із трьох в'їздів у стародавнє місто, які були виявлені в Пловдиві. Ворота були побудовані на головній дорозі на Візантію та Босфор. Спочатку збудовані у 2 столітті нашої ери під час правління Адріана, ворота та комплекс навколо них були повністю перебудовані в 4 столітті, а частково відремонтовані в 5 столітті. Брама мала один широкий центральний вхід і два вужчі бічні. Для захисту під час нападів по обидва боки від воріт були побудовані дві сторожові вежі.

Архітектура відродження

У період Болгарського Відродження Пловдив став важливим економічним центром.

Будинок Балабанова

Будинок Балабанова

Будинок Балабанових символічний для культурного життя Пловдива. Тут проводяться численні заходи, такі як театральні вистави, концерти, виставки, літературні читання. Будинок збудований у 19 столітті біля площі Св. Костянтина та Олени. Широкі вхідні двері ведуть у довгий тамбур з високою стелею, навколо якого розташовані житлові та комерційні приміщення. Внутрішні сходи ведуть до великої заскленої зали з багатою орнаментованою різьбленою дерев'яною стелею на другому поверсі. Зал оточують чотири кімнати, прикрашені відреставрованими антикварними меблями, тканинами та іншими предметами, що демонструють смак багатих пловдівчан 19 століття.

Будинок Данова

Будинок Данова
Будинок Клянті

Будинок Данова побудований на залишках фортифікаційних стін Філіпополя. Будинок названий на честь Христо Г. Данова — батька організованого книговидання в Болгарії, який жив у ньому. Оздоблення інтер'єру складається з квіткових фресок, розписів медальйонів, пейзажів і портретів філософів Стародавньої Греції. Експонується автентична мурована піч. У будинку розміщена експозиція історичного музею Пловдива, присвячена книговидавництву в Болгарії в 19-20 столітті.

Будинок Куюмджіоглу

 

Будинок Куюмджіоглу

Будинок пловдівського купця Аргіра Христова Куюмджіоглу збудований у 1847 році. Наразі тут розміщений Пловдивський обласний етнографічний музей.

Куюмджіоглу був видатним торговцем домотканими виробами, який володів компанією у Відні.[3] Будинок був побудований Хаджі Георгі з родопського села Косово, і його описують як яскравий приклад архітектури пловдівського бароко середини 19 століття. Будинок має симетричний фасад; це два поверхи заввишки на його західній стороні та чотири поверхи заввишки на його східній стороні, використовуючи природну денівацію. Будинок Куюмджіоглу займає 570 м кв. Він має 12 кімнат та просторі салони та 130 вікон. І інтер'єр, і зовнішнє оздоблення будинку мають витончені квіткові мотиви. Кожен номер має різьблену дерев'яну стелю. Будинок має внутрішній двір з садом, мармуровим фонтаном та колодязем.[4][5] Після визволення Болгарії від османського панування в 1878 році Аргір Куюмджіоглу залишив Пловдив, щоб оселитися в Стамбулі (Константинополь). З 1898 по 1902 рр. будинок використовувався як пансіон для дівчат. Після цього використовувався фабрикою Гарабета Карагьозяна, як склад борошна та як оцтовий завод. У 1930 році його придбав гамбурзький грецький торговець тютюном Антоніо Коларо.[6] Коларо мав намір знести будинок і побудувати тютюновий склад, але муніципалітет Пловдива йому відмовив. Муніципалітет викупив будинок у 1838 році, провів ремонт, організував етнографічний музей.[4][5]

Будинок Гіндліян

Будинок Гіндліян

Будинок купця і поміщика Стефана Гіндліяна був побудований в 1835 році. Будинок з'єднаний з сусіднім будинком Балабанова, утворюючи вражаючий ансамбль ренесансних будинків. Передній вхід утворений внутрішнім центральним портиком. У центрі першого поверху розташований прямокутний зал, оточений трьома великими кімнатами. Внутрішнє та зовнішнє оздоблення будинку Гіндліян є одним із найбагатших орнаментів у Старому місті Пловдива. Майстер-декоратори Moko і Mavrudi з Chirpan працювали більше шести місяців на фарбування стін з настінними пірсів, гірляндами квітів і геометричні орнаменти, віньєтки і ландшафтних композицій з Царгорода, Венеція, Стокгольм . Стелі пофарбовані у східні візерунки. Підвал, розташований у північній частині будівлі, використовувався для зберігання цінностей. Він має міцні залізні двері та товсті віконні грати. Інтер'єр будинку Хіндліян прикрашений автентичними антикварними меблями.

Будинок Ламартіна/Мавріді

Будинок купця Георгія Мавріді був побудований в 1829—1830 роках. Це одна з найбільших і найбільш симетричних будівель у Старому місті Пловдива. Будівля пристосована до дуже пересіченої місцевості, що свідчить про високу якість роботи майстрів-будівельників. Французький поет Альфонс де Ламартін пробув у цьому будинку три дні у 1833 році, повертаючись із подорожі на Близький Схід. Відтоді будинок асоціюється з його іменем. Нині тут проходить виставка, присвячена життю та творчості французького поета та політика.

Посилання

Примітки

  1. UNSECO World Heritage Tentative Lists
  2. Детев П., Известия на музейте в Южна България т. 1 (Bulletin des musees de la Bulgarie du sud), 1975г., с.27, ISSN 0204-4072
  3. Делев, Петър (2006). Стопанска активност на възрожденските българи. История и цивилизация за 11. клас (Bulgarian). Труд, Сирма.
  4. The house. Plovdiv Regional Ethnographic Museum. 2009. Процитовано 15 липня 2009.
  5. Терзиева, Екатерина (14 червня 2006). Къщата със 130-те прозореца (Bulgarian). Сега. Архів оригіналу за 28 вересня 2011. Процитовано 10 серпня 2016.
  6. 21-о Народно събрание; 17 юни 1926 г. (Bulgarian). Народно събрание на Република България. Архів оригіналу за 19 листопада 2004. Процитовано 10 серпня 2016.

 

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.