Стромболі, земля Божа

«Стромболі, земля Божа» (італ. Stromboli, terra di Dio) італо-американський фільм-драма 1950 року, поставлений режисером Роберто Росселліні. Стрічку, яка вважається класичним прикладом італійського неореалізму в кінематографі, було внесено до списку «100 італійських фільмів, які потрібно зберегти»[2].

Стромболі, земля Божа
італ. Stromboli[1]
Італійський постер до фідьму
Жанр драма
Режисер Роберто Росселліні
Продюсер Роберто Росселліні
Сценаристи
У головних
ролях
Інгрід Бергман
Маріо Вітале
Оператор Отелло Мартеллі
Композитор Ренцо Росселліні
Кінокомпанія
  • • Berit Films
  • • RKO Radio Pictures
Дистриб'ютор RKO Pictures
Тривалість 107 хв.
Мова італійська
англійська
іспанська
Країна  Італія
 США
Рік 1950
Дата виходу 15 лютого 1950 (США)
IMDb ID 0041931
Рейтинг IMDb:

Сюжет

Табір переміщених осіб у Фарфі, в 80-ти кілометрах від Риму. Біженка з Прибалтики Карін Бйорсен, що пережила війну в Югославії, а потім — в Італії, куди перебралася нелегально, знайомиться з молодим солдатом Антоніо Мастростефано, який закохується в неї і просить її руки. Не зумівши отримати візу в Австралію, вона погоджується вийти за нього заміж та їде з ним на його рідний острів Стромболі, нині спорожнілий: значна частина його мешканців відправилися на заробітки на континент, а деякі навіть в Австралію й Америку.

Антоніо, що колись володів власним човном, наймається в екіпаж рибальського судна. Карін незатишно на цьому острові, негостинному до неї й відірваному від усього світу. Їй доводиться боротися або, вірніше, намагатися змиритися, з безплідною і суворою природою, обмеженістю мислення місцевих жителів, незрілістю та ревнощами чоловіка. Вона супроводжує його при вилову тунця, але жорстокість цього видовища вселяє в неї відразу. Через деякий час виверження вулкана змушує мешканців острова покинути будинки, вийти в море на човнах і там чекати закінчення лиха. Карін на третьому місяці вагітності; вона заявляє Антоніо, що хоче назовсім поїхати з острова. Антоніо замикає її у будинку, забивши двері цвяхами. Вона виривається на свободу за допомогою друга, доглядача маяка, який дає їй грошей у дорогу. Вона хоче дістатися до села, розташованого на іншому схилі вулкана, і там розшукати човен. Вибившись з сил, вона в сльозах падає на вершині вулкана і засинає. Удосвіта Карін раптом охоплює захват перед таємничістю і красою цих місць. Вона просить у Бога сил на те, щоб захистити дитину.

У ролях

Інгрід БергманКарін Бйорсен
Маріо ВіталеАнтоніо Мастростефано
Ренцо Чезанасвященик
Маріо Спонцадоглядач маяка
• Роберто Оноратідитина
Джетано Фамуларочоловік з гітарою
• мешканці Стромболі

Знімальна група

Виробництво

Фільм став першим з шести повнометражних фільмів, знятих Росселліні за участю Інгрід Бергман. Спочатку режисер збирався запросити на головну роль акторку Анну Маньяні, але на етапі підготовки сценарію йому несподівано прийшов лист від шведсько-американської зірки І. Бергман, в якому та повідомила, що дуже любить фільми «Рим, відкрите місто» і «Пайза», тому в будь-який час готова приїхати зніматися до Італії. На знімальному майданчику у режисера і акторки виник скандальний роман, внаслідок чого вони одружилися, попри те, що обоє вже перебували в шлюбі.

Практично всі сцени знімалися без декорацій в реальному селі Стромболі, причому більшість задіяних у фільмі людей — місцеві мешканці, у тому числі виконавець ролі чоловіка Маріо Вітале до цього часу був звичайним рибалкою. Єдиними професійними акторами окрім Бергман були запрошені Ренцо Чезана та Маріо Спонцо, що зіграли, священика та доглядача маяка відповідно. Виявившись на острові і познайомившись з побутом місцевих жителів, Росселліні вирішив додати в сценарій додаткові документальні сцени з евакуацією жителів під час виверження вулкана і колективний вилов риби з довгими сітями, так звана «тоннара».

Прокат і відгуки

Через скандал, пов'язаний з любовною інтригою між Росселліні і Бергман, фільм піддався критиці з боку багатьох оглядачів і не користувався особливим успіхом у глядачів. Особливо негативно ці тенденції проявилися в США, де навіть представники влади докоряли акторці в розпусності. Також негативний вплив на американський прокат зробив конфлікт режисера з видавцем RKO Pictures, представники цієї компанії самостійно змонтували «Стромболі» для американського релізу, і в цій версії тривалість скоротилася на 37 хвилин, зникли деякі важливі сцени[3]. Якщо в режисерській версії фінал залишається відкритим, то тут закадровий голос повідомляє, що душа Карін набуде спокою тільки після повернення до чоловіка.

Ізольований острів Стромболі після виходу фільму відвідала безліч туристів з Італії та інших європейських країн. До цього дня тут можна знайти пам'ятні інформаційні таблички з фотографіями знімального процесу, а головний місцевий бар, розташований на центральній площі поселення, носить назву «Інгрід».

Фільм входив до конкурсної програми 11-го Венеційського кінофестивалю, крім того, у відреставрованому цифровому форматі був показаний на 69-му фестивалі в 2012 році.

Нагороди та номінації

Список нагород та номінацій[4]
Кінопремія Дата церемонії Категорія Номінант(и) Результат Дж
Венеційський міжнародний кінофестиваль 1950 Золотий лев Стромболі, земля Божа Номінація
Премія «Бамбі» 1951 Найкраща акторка Інгрід Бергман Нагорода
Премія «Срібна стрічка» 1951 Найкраща іноземна акторка в італійському фільмі Інгрід Бергман Нагорода

Примітки

Джерела

  • Лурселль, Жак. Stromboli, terra di Dio / Стромболи, земля Господня // Авторская энциклопедия фильмов. СПб. : Rosebud Publishing, 2009. — Т. 1. — С. 1481—1485. — 3000 прим. — ISBN 978-5-904175-02-3.(рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.