Сірноводська

Сірноводська (або село Сірноводське) (чеч. Эна-Хишка)[2] — станиця, адміністративний центр Сірноводського району Чечні.

Станиця
Сірноводська
чеч. Эна-Хишка

Координати 43°19′03″ пн. ш. 45°08′28″ сх. д.

Країна Росія
Регіон Чеченська Республіка
Муніципальний район Сірноводський район
Дата заснування 1846
Попередні назви Еніхішка, Преградний Стан, Михайлівська, Асламбековське
Площа 109,58 км²[1]
Висота центру 258  м
Офіційна мова чеченська мова і російська
Населення 11 492  (2014)
Часовий пояс UTC+3
Телефонний код 87154
Поштовий індекс 366701
GeoNames 496564
Офіційний сайт sernovodskoe.ru
Сірноводська
Сірноводська (Росія)
Сірноводська
Сірноводська (Чеченська Республіка)

Сірноводськ — бальнеологічний курорт в Чечні, за 50 км на захід від Грозного, за 12 км від станиці Орджонікідзевська, за 3 км від станиці Сірноводська, поблизу зал. ст. Сірноводськ-Кавказький (сполучення автомобільне). Розташований на південному схилі Сунженского хр., на вис. 310 м.

Географія

Станиця розташована на лівому березі річки Сунжа на захід від міста Грозний.

Мечеть в Серноводське

Клімат

Клімат помірний континентальний. Зима помірно м'яка, з частими туманами, нестійким сніговим покривом; середня температура січня −4 °C. Літо тепле, іноді з спекотною, сухою погодою; середня температура липня близько 25 °C. Опадів близько 500 мм на рік, головним чином у квітні-жовтні; влітку нерідкі грози. Середня річна відносна вологість близько 70%. Переважають східні і західні вітри.

Історія

Раніше тут знаходився чеченський аул Ена-Юрт (Эна-Хишка). В 1819 році на місці аулу було побудовано укріплення Преградний Стан, а в 1846 році на честь християнського свята Архангела Михаїла була закладена церква Михайлівська, що дала назву новій станиці. Після виселення козаків станиця була заселена чеченцями і перейменована в аул Асламбек (село Асламбеківське)[3].

З 1926 по 1929 рр. центр Новочеченського району Чеченська АО.

З 2003 року центр Сунженського району Чечні (від грудня 2019 року перейменованого на Сірноводський).

Населення

Населення — 11 492 осіб.

Національний склад

На 2002 рік:

Курорт

Основний природний лікувальний фактор мінеральна вода 9 джерел та свердловин, загальний дебіт яких бл. 800 тис. л/доб. Термальна (73 °C) сульфідна хлоридно-гідрокарбонатна натрієва вода джерела № 1 (Сірчаний) з мінералізацією 3,4 г/л, що містить 60 мг/л сірководню, а також магній, бром, йод, кремнієву к-ту, використовується для ванн, зрошень, промивань. Зовнішньо (гол. чином для ванн) застосовують йодо-бромну воду свердловин № 10 (доб. дебіт бл. 600 тис. л). Вода джерела № 4 (Содовий; доб. дебіт 26 тис. л) — сульфатно-гідрокарбонатна натрієва з мінералізацією 4,6 г/л, містить 0,6 г/л вільної вуглекислоти; застосовується для питного лікування (при захворюваннях органів травлення), розливається в пляшки як лікувально-столова під назвою «Серноводская».

Мінеральні джерела Серноводська відомі з початку XIX століття. Перші каптажні споруди були зведені в 1848 році. Курортне будівництво розпочато в 1893-му.

На курорті здійснюється лікування хворих із захворюваннями серцево-судинної, нервової систем, органів руху і опори, шлунка і кишечника, шкіри, гінекологічними хворобами, а також з порушеннями обміну речовин. Поряд з мінвод застосовують лік. фізкультуру, масаж, у тому числі душ-масаж, грязелікувальні (привізний бруд Тамбуканського озера) і фізіотерапевтичні процедури, кліматотерапію. Функціонують профспілковий санаторій (600 місць), водолікарня, питна галерея, курзал, аеросолярій. Є спортмайданчики, ставок, човнова станція. Основні лікувальні установи розташовані в парку (широколисті породи — клен, ясен, тополя, туя, декоративні чагарники).
Цікаві прогулянки по околицях курорту, автобусні екскурсії в Грозний і Владикавказ.

Економіка

В селі працює завод мінеральних вод (випускаються лимонади і мінеральна вода «Серноводская»)

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.