Тар (музичний інструмент)
Тар (від перс. تار — «струна»[1]) — народний струнний щипковий музичний інструмент[2] з 8-подібним корпусом, 22 ладами, 4-6 струнами, 19-ступеневим звукорядом з інтервалами, меншими за 1/2 тони[1]. Нині поширений в Азербайджані, Вірменії, Афганістані, Іраці, Ірані, Туреччині, Таджикистані, Узбекистані та в деяких країнах Близького Сходу.
| |
Класифікація | Струнні музичні інструменти |
---|---|
Подібні інструменти | гітара, уд, танбур, ребаб |
Автором оновленого тару є азербайджанський музикант-конструктор Садихджан (Мірза Садиг Асад огли), який жив у Карабасі у XIX столітті та отримав прізвисько «Батько тара».[3] Він реконструював і удосконалив багатовіковий щипковий тар: до слабкого звукового п'ятиструнного інструмента додано шість струн і кількість парде (ладів) досягли сімнадцяти. Для збільшення резонансу Садихджаном були додані хори (резонувальні струни) у верхньому регістрі та введено виконавський стиль «лал бармаг» (стиль «німого пальця»).
Сучасний (азербайджанський) тар має 11 струн — басові між парними мелодичними, розташованими з боків. Використовується для віртуозної сольної гри, а також в ансамблях (з кеменче і дойрою) і в оркестрах народних інструментів.
5 грудня 2012 року азербайджанське мистецтво гри на тарі було включено до Списку шедеврів усної та нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО[4].
Різновиди
Галерея
- Іранський тар
- Вірменський тар серед інших музичних інструментів
- Азербайджанський тар
- Тар на поштовій марці Білорусі
- Тар на поштовій марці Узбекистану
- Тар на поштовій марці СРСР
Примітки
- Словник-довідник музичних термінів за книгами Ю. Є. Юцевича
- Словник іншомовних слів Мельничука
- Азербайджанская советская социалистическая республика. www.hrono.info. Процитовано 27 вересня 2017.
- Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO(англ.)
- Словарь музыкальных терминов(рос.)
Посилання
- Тар, музыкальный инструмент // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)