Тепловий витратомір
Теплови́й витратомі́р — витратомір, у якому для вимірювання швидкості потоку рідини або газу використовується ефект переносу тепла від нагрітого тіла рухомим середовищем.
Розрізняють калориметричні і термоанемометричні витратоміри.
Калориметричні витратоміри
Калориметричні витратоміри ґрунтуються на нагріванні чи охолодженні потоку стороннім джерелом енергії, що створює в потоці різницю температур за якою визначають витрату.
Якщо знехтувати втратами тепла з потоку через стінки трубопроводу в навколишнє середовище, то рівняння теплового балансу між витратами тепла нагрівачем, і теплом, переданим потоку, набуває вигляду:
де — поправочний множник на нерівномірність розподілу температур по перетину трубопроводу;
- — масова витрата у потоці;
- — питома теплоємність (для газу при постійному тиску);
- — різниця температур між давачами ( і — температури потоку до й після нагрівача).
Тепло до потоку в калориметричних витратомірах підводять зазвичай електронагрівниками, для яких
де I — сила струму через нагрівний елемент;
- R — електричний опір нагрівача.
На основі цих рівнянь статична характеристика перетворення, котра пов'язує перепад температур на сенсорах із масовою витратою набуде вигляду:
Термоанемометричні витратоміри
Принцип роботи термометричного анемометра пов'язаний з використанням конвективного винесення тепла рухомим середовищем від нагрітої поверхні. Чутливим елементом такого анемометра є нагрітий дріт або поверхня, зазвичай з платини або вольфраму. Підігрів елемента зазвичай здійснюється постійним струмом, що проходить через неї з підтриманням постійної температури елемента. Іноді можна зустріти конструкції з непрямим підігрівом вимірювального дроту. Для визначення швидкості потоку в приладі вимірюється конвективне винесення тепла від дроту, яке є функцією від швидкості руху середовища, що омиває елемент.
Зазвичай дріт промислових термоанемометров для газових вимірювань має 4-10 мкм в діаметрі і довжину 1 мм. Іншою конструкцією є поверхневий чутливий елемент з підкладкою з жаростійкого скла з напиленим покриттям або фольгою з платини.
Рівняння теплового балансу на нагрівачі можна записати у вигляді:
де: — електричний струм, що проходить через нагрівний елемент;
- — електричний опір нагрівного елемента;
- — коефіцієнт теплообміну нагрівного елемента;
- — площа поверхні нагрівача, що омивається рухомим середовищем;
- — різниця температур нагрівача і середовища.
Так як опір нагрівача залежить від температури
де: — температурний коефіцієнт опору;
- — величина електричного опору при температурі калібрування;
- — температура калібрування.
Коефіцієнт теплообміну h є функцією швидкості потоку V і може бути описаний емпіричною залежністю:
де: a, b, c — сталі, що визначаються при калібруванні давача (c = 0,5). На основі записаних рівнянь можна визначити швидкість потоку, а значить і витрату :
До переваг термоанемометричного методу вимірювання відносяться висока чутливість, хороша швидкодія, простота конструкції. До недоліків — можливість достовірної роботи лише в чистих потоках з незмінними теплофізичними характеристиками та необхідність очищення елемента від забруднень.
Джерела
- Пістун Є. П., Лесовой Л. В. Нормування витратомірів змінного перепаду тиску. – Львів: Видавництво ЗАТ «Інститут енергоаудиту та обліку енергоносіїв», 2006. – 576 с. ISBN 966-553-541-2
- А.К. Бабіченко, В.И. Тошинський та ін. Промислові засоби автоматизації. Ч.1. Вимірювальні пристої. - Х. ООО "Роми", 2001.