Токарі (Сумський район)

Токарі́село в Україні, у Лебединській міській громаді Сумського району Сумської області. Населення становить 1848 осіб. До 2020 орган місцевого самоврядування — Токарівська сільська рада.

село Токарі
Країна  Україна
Область Сумська область
Район/міськрада Сумський район
Рада Лебединська міська громада
Основні дані
Населення 1848
Поштовий індекс 42334
Телефонний код +380 542
Географічні дані
Географічні координати 50°55′05″ пн. ш. 34°53′39″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
186 м
Місцева влада
Адреса ради 42334, Сумська обл., Сумський р-н, с. Токарі, вул. Центральна, 2
Карта
Токарі
Токарі
Мапа

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 723-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Сумської області.» увійшло до складу Лебединської міської громади [1]

Після ліквідації Лебединського району 19 липня 2020 року село увійшло до Сумського району. [2]

Географія

Село Токарі знаходиться за 2 км від міста Суми та за 22 км від кордону з Росією. До адміністративної межі м. Києва по дорогах відстань 323 км, до центра Києва - 342 км.

По селу протікає пересихаючий струмок з трьома загатами-ставами. Довжина ставів 725, 680 і 1200 метрів, ширина варіюється від 120 до 220 метрів.

Раніше існувало два села: Токарі і Мала Чернеччина (Монастирок), згодом об'єднані в одне - Токарі. Тому зараз село Токарі сягає у довжину 5,5 км, ширина - від 330 метрів до 2,5 км.

Назва

Згідно однієї з легенд, отримало свою назву від прізвища пана Токарєва, якому раніше належало.

Історія

Село було засновано в 1732 році, одним із найзаможніших панів був деякий Ігнатьєв. Його маєток стояв на пагорбі, на місці сучасної вулиці Комсомольскої. До 1941 року у будівлі маєтку Ігнатьєва діяла школа-інтернат для дітей - сиріт.

У 60-ті роки 20 століття існував поділ на райони: Березняк, Вовче, Смагинське, Дудчине, Галушчине, Торфяник, "Совєцьке".

Деякий Ігнатьєв - був до речі, ще й останнім "уездным предводителем дворянства". А ось Смагинське - це від пана Смагіна. в якого, за джерелом про архімандрита Шубського Іакова, він доживав свого віку з листопада 1789 року та закінчив земний шлях 14 лютого 1790 го року. Ця частина села розташована в бік,скажімо, Луки, де пізніше мешкав А.Чехов.

Та частина села, що раніше навіть серед місцевих мала назву Монастирьок - саме ним і був, монастирем, який зберігав чудотворний образ Христа Спасителя, з яким, згідно з Указом Священного Синоду здійснювались щорічні постійні хресні ходи до Великої Чернеччини.

У 60-х роках XVIII століття в Малій Чернеччині в будівлі напівзруйнованого нині монастиря жив Григорій Сковорода.

У районі села розташоване велике звалище хімвідходів. За 1,3 км на схід від села знаходиться кар'єр-звалище яке використовує ВАТ «Сумихімпром». Вантажівки підприємства часто їздять на кар'єр і назад через село. Правда, використовують для цього південний шлях, який лише трохи заходить на територію Токарів. Це звалище дуже шкодить екології села Токарі та загрожує здоров'ю мешканців.

Спорт

  • База олімпійської підготовки лижників та біатлоністів

Посилання

  1. Кабінет Міністрів України - Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Сумської області. www.kmu.gov.ua (ua). Процитовано 25 жовтня 2021.
  2. Про утворення та ліквідацію районів. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 28 жовтня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.