Томорр (національний парк)

Національний парк Томорр (алб. Parku Kombëtar i Malit te Tomorrit - національний парк, розташований в південній Албанії. Він охоплює центральні і вищі частини масиву Томорр.

Томорр
Назва на честь (епонім):
  • Томоррd
  • 40°42′ пн. ш. 20°07′ сх. д.
    Площа: 24,7231 км² і 26 086 га[1]
    Заснований: 1956
    Країна  Албанія[1]

     Томорр у Вікісховищі

    Опис

    Парк був створений 1956 року і вважається однією з найважливіших заповідних територій для підтримання гірського біорізноманіття та цілісності екосистем на національному рівні. Парк був визнаний "Важливою зоною рослин, що має міжнародне значення", за програмою Plantlife. [2]

    З 2012 охоплював площу 261.06 км², а з 2019 р. розширився, включивши територію кар’єру.[3]

    Парк переважно лежить в області Берат і лише 1 278 га - в області Ельбасан. [4] Масив Томорр - антикліналь , складена з вапняків і карсту . Гора є однією з найвищих природних точок південної Албанії, що піднімається між долинами річок Осумі і Томорріца на схід близько до Берат .

    Парк лежить в межах наземного екорегіону Піндські мішані ліси біому Палеарктичного лісових масивів та чагарників Середземномор'я. Різноманітна геологія та рельєф призвели до унікального різноманіття флори та фауни. Ліси Національного парку Томорр складаються з багатьох видів листяних та хвойних дерев та великої різноманітності квітів. У лісах парку зустрічаються такі види рослин як бук звичайний, боснійська сосна, ліщина турецька, лінарія, тирлич жовтий тирча, осінній крокус, грецька біла балка, омела звичайна, волошка та багато інших.[5] [6] Численні види великих ссавців, такі як вовки, лисиці, кабани, сарни, дикі кози, зайці, а також птахів - беркути, сови і перепелятники, можна знайти в національному парку. До дрібних ссавців належать соня лісова та мишак європейський. [7]

    Характерні риси рельєфу в межах національного парку включають каньйон та річку Осум і гірський масив Томорр, який також є священним місцем для християн і бекташі.

    Річка Осум та масив Томорр на задньому плані
    Осумський каньйон
    Берат з висоти та масив Томорр на задньому плані
    Масив Томорр
    Масив Томорр

    Примітки

    1. Nationally designated areas (CDDA)
    2. IUCN, World Wide Fund for Nature, Plantlife. Important Plant Areas of the south and east Mediterranean region (PDF). portals.iucn.org (English). с. 75.
    3. Vlerësimi Strategjik Mjedisor për Planin e Integruar Ndersektorial te Bregdetit (PDF). planifikimi.gov.al (Albanian). с. 44. Архів оригіналу за 28 жовтня 2017.
    4. RRJETI I ZONAVE TË MBROJTURA NË SHQIPËRI (PDF). mjedisi.gov.al (Albanian). с. 1.
    5. Biodiversity of the Albanian national parks and its problems (PDF). ressources.ciheam.org. с. 29.
    6. Rare plants and their conservation status in Tomorri National Park (PDF). zs.thulb.uni-jena.de.
    7. University of Tirana. Small terrestrial mammals of Albania: distribution and diversity (Mammalia, Eulipotyphla, Rodentia) (PDF). zookeys.pensoft.net (English). Tirana.

    Див. також

    Бібліографія

    • Bollobani, Elvira; Uruçi, Rudina (2019). Geotourism potentials of the National Park “Mali i Tomorrit”. International Journal of Geoheritage and Parks (Elsevier B.V. on behalf of Beijing Normal University) 7 (1). doi:10.1016/j.ijgeop.2019.03.001. Проігноровано невідомий параметр |doi-access= (довідка)
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.