Тотонікапан (департамент)

Тотонікапа́н (ісп. Totonicapán) — департамент у західній гірській частині Гватемали. Адміністративний центр департаменту, місто Тотонікапан, розташоване на висоті 2 495 м над рівнем моря.

Тотонікапан

ісп. Totonicapán

Герб Прапор
Адм. центр Тотонікапан
Країна Гватемала
муніципалітетів 8
Офіційна мова Іспанська
Населення
 - повне 339 254 (2002) (12)
 - густота 319,75 (4)
Площа
 - повна 1061 км² (20)
Часовий пояс UTC−6
Вебсайт guatemala.gob.gt/toto.php
Код ISO 3166-2 GT-TO
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Тотонікапан

Географія

Це один з найменших за площею департаментів (1061 км²) з високою щільністю населення (373 633 чоловік, 352 людини на км²). Тотонікапан межує з 4 іншими департаментами: на півночі Уеуетенанго, на сході Кіче, на півдні Солола, на заході Кесальтенанго.

Клімат у більшій частині департаменту холодний, але приємний. Найбільш м'який клімат у муніципалітетах Санта-Марія-Чикімула та Момостенанго. Особливості клімату Тотонікапан — вітри та тумани, що формують в певні дні особливу мряка, звану місцевими жителями «Salud del Pueblo».

Історія

Поселення Тотонікапан були описані ще в 1689 році в книзі Франсиско де Фуентес-і-Гусмана «Флорида, або Вибране нагадування».

У липні 1820 тубільці кіче Тотонікапан повстали проти уряду у відповідь на надмірну данину, накладену іспанським королем Фердинандом VII. Повстання очолили Атанасіо Тзул (ісп. Atanasio Tzul) і Лукас Агілар (ісп. Lucas Aguilar). Після повалення влади Тзул оголосив себе королем незалежної провінції, а Агілар президентом. Їхнє правління тривало близько 20 днів, після чого воно було придушене силами сусіднього департаменту Кетсальтенанго під керівництвом дона Пруденсио Косара (ісп. Prudencio Cózar). Бунтівники були захоплені, висічені і ув'язнені[1].

У 1838—1840 роках Тотонікапан входив у республіку Лос-Альтос.

Населення

На території департаменту проживають представники корінної народності кіче, які говорять однойменною мовою. Багато хто, особливо чоловіки, також говорять іспанською[2].

Адміністративний поділ

Адміністративна карта провінцій Тотонікапан

Департамент ділиться на 8 муніципалітетів:

  1. Сан-Бартоло
  2. Момостенанго
  3. Санта-Люсия-ла-Реформа
  4. Сан-Франсиско-Ель-Альто
  5. Санта-Марія-Чикімула
  6. Сан-Андрес-Шекул
  7. Сан-Крістобаль-Тотоникапан
  8. Тотонікапан

Економіка

Чотирт дороги ( Cuatro Caminos )

Основні галузі економіки — сільське господарство, легка промисловість. Вирощуються пшениця, кукурудза, квасоля, картопля, овес, ячмінь та інші культури. Розвинене вівчарство, виробництво вовняних виробів. Також виробляються меблі та керамічні вироби[3].

Важливим транспортним вузлом є Cuatro Caminos (букв. Чотири дороги) — перехрестя автодоріг, провідних у Кесальтенанго, Гватемалу, Гуегуетенанго, Тотонікапан[4].

Пам'ятки

Церква в Сан-Андрес-Шекул

Серед природних визначних пам'яток Тотонікапан — джерела термальних вод та національний парк у горах Момостенанго.

У Сан-Андрес-Шекул привертає увагу церква, побудована в першій половині XVII століття. У ній змішані стиль бароко і місцеві тубільні та креольські мотиви. Особливо цікавий фасад, на якому зображені більше 250 фігур[2].

Примітки

  1. ATANASIO TZUL (ісп.)
  2. DEPARTAMENTO DE TOTONICAPAN, SERVICIO DE INFORMACIÓN MUNICIPAL (SIM) (ісп.)
  3. Totonicapán Архівовано 21 грудня 2010 у Wayback Machine. (ісп.)
  4. Cuatro Caminos на Картах Google
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.