Тріумфальна арка (Москва)

Тріумфальна арка (Московські Тріумфальні ворота) — споруджена в 18291834 роках у Москві за проектом архітектора О. І. Бове на честь перемоги російського народу у Франко-російській війні 1812 року. Нині розташовані на площі Перемоги (Кутузовський проспект) в районі Поклонної гори. Найближча станція метро «Парк Перемоги».

Тріумфальна арка

55°44′12″ пн. ш. 37°31′11″ сх. д.
Країна  Росія
Розташування Москва
Тип Тріумфальна арка
Стиль архітектура неокласицизму
Архітектор Бове Йосип Іванович

Тріумфальна арка
Тріумфальна арка (Росія)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія створення

Спочатку арка була встановлена на площі Тверської застави на місці дерев'яної арки, спорудженої в 1814 році для урочистої зустрічі російських військ, які поверталися з Парижу після перемоги над французьким військами. Скульптурний декор арки виконаний скульпторами І. П. Віталі та Іваном Тимофєєвим, які працювали за малюнками Осипа Бове. Ворота прикрашають російські витязі алегоричні зображення Перемоги, Слави і Хоробрості[1]. Стіни арки були облицьовані білим каменем з підмосковного села Татарова, колони і скульптура відливалися з чавуну. Вінчає арку скульптурне зображення колісниці, запряженої шістьма кіньми («сеюги», «сестиги»).

Тверська Застава і Тріумфальні ворота в 1848 році. Малюнок Ф. Бенуа
Тверська Застава і Тріумфальні ворота в 1920-ті. На задньому плані — Білоруський вокзал

Демонтаж і відтворення

У 1936 році, згідно з концепцією Генплану 1935 року, під керівництвом А. В. Щусєва був розроблений проект реконструкції площі. Арка була розібрана, частина скульптур була передана в Музей архітектури на території колишнього Донського монастиря. Після закінчення реконструкції площі планувалося відновити арку на площі Білоруського вокзалу[2], але зроблено цього не було. У 19661968 роках Тріумфальна арка була відтворена на новому місці — на Кутузовському проспекті поруч з музеєм-панорамою «Бородинська битва». Цегляні перекриття арки були замінені на залізобетонні конструкції. Робота з лиття металу була проведена на Митищинському заводі з більше 150 моделей; по деталях єдиної колони, що збереглася, на заводі «Станколит» відлили 12 чавунних колон (висота — 12 метрів, вага — 16 тонн)[1].

Примітки

  1. И. Рубен. Триумфальная арка// «Наука и жизнь». Липень 1968
  2. Констянтин Савкін. У Тверской заставы и Белорусского вокзала. История и перспективы развития столичной площади. Архівовано 14 жовтня 2013 у Wayback Machine. (бесіда с О. Г. Нікуліною) // «Архитектурный вестник» № 3 (90) 2006
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.