Узвар

Узва́р (МФА: [ʊˈzvar] ( прослухати)), взвар, вар, кисели́ця, ю́шка[1] — солодкий відвар, компот із сушених фруктів і ягід.[2] Страва української національної кухні, що готувалась напередодні церковних свят Різдва і Хрещення — як обрядова страва[3].

Склянка узвару в закладі громадського харчування

І досі популярним є узвар із сухофруктів — одна з важливих складових святвечірнього столу, що нерідко згадується ще в літописах і монастирських рукописах («звар», «взвар»), виготовлений з медом чи без нього[4]. Узвар є другою за значенням святвечірньою стравою[1].

Узвар — солодкий напій в українській кухні. Його готують із сушених фруктів яблук, груш, вишень, слив, родзинок, а також із свіжих фруктів і ягід. Назва походить від дієслова «заварити», тому що фрукти тільки доводяться до кипіння. Узвар можна не варити, а настоювати у великому термосі: підготовлені сухофрукти пересипають в термос, заливають окропом, кришку термоса закривають і настоюють.

У фруктовий відвар можна додати бджолиний мед та поставити у холодне місце, де дають настоятися протягом 5-6 год. Перед приготуванням узвару сушені фрукти тримали у холодній воді для покращення смаку та зменшення часу варіння близько 3-х годин.

Рецепт

  1. Сухофрукти добре промиваємо. Викладаємо в каструлю і заливаємо холодною водою.
  2. Доводимо до кипіння, додаємо цукор. Знімаємо з вогню і додаємо гілочки розмарину, порізані великими шматками. Закриваємо кришкою і даємо настоятися.[5]

Примітки

  1. До історії напоїв у харчовій культурі українців / Л. Артюх // Народна творчість та етнографія. — 2006. — №. 5. — С. 41—50.
  2. Узвар // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Узвар // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. К. ; Ірпінь: Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  4. Артюх Л. Ф. Харчовий продуктовий набір: Напої // Україна, держава: харчування та їжа / Енциклопедія історії України: Україна—Українці. Кн. 1 / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. Інститут історії України НАН України. р.— К.: Наукова думка, 2018. р.— 608 с.
  5. Узвар з розмарином (Українська).

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.