Українська мафія

Українська мафія — це загальне поняття, що описує діяльність організованих таємничих злочинних групувань. Особливістю української мафії є тісна взаємодія з державними інститутами на всіх рівнях. Зазвичай (але не завжди) мафія підтримується правоохоронними органами, судовою системою та політиками. Напрямами діяльності мафії є: торгівля наркотиками та зброєю, рекет, організація вбивств, крадіжка автомобілів, тиск на бізнес тощо. В українських реаліях це здебільшого перерозподіл впливу на державні та комерційні об'єкти.

Українська мафія

Перші згадки про мафію, як організовану злочинність, з'являються в XV ст.

Українські злочинні організації вважаються одними з найвпливовіших видів організованої злочинності, що походять з колишнього СРСР, поряд з російською мафією, грузинською мафією, чеченською мафією, вірменською мафією й азербайджанською мафією. Українські кримінальні організації беруть участь у великій кількості різноманітних нелегальних заходів. Хоча українська мафія переважно діє автономно, вона найбільш тісно пов'язана з російськими злочиннми організаціями, як у випадку з Семеном Могилевичем.[1]

Історія

Після розпаду Радянського Союзу в Україні залишилися великі запаси зброї. Першим проявом діяльності української мафії стала участь в незаконній міжнародній торгівлі цією зброєю. У період з 1992 по 1998 роки з військових складів в Україні зникло озброєнь на суму близько 32 млрд доларів США, які після того поступали на службу в країнах Західної Африки й Центральної Азії. Імовірно, українські злочинні організації також займалися контрабандою зброї в постраждалі від воєн країни, такі як Афганістан.[2]

Окрім незаконного обігу зброї українські злочинні синдикати стали займатися міжнародним незаконним обігом наркотичних засобів, ставши основним постачальником наркотиків з Центральної Азії в Центральну Європу. Окрім країн Центральної Європи, таких як Чехія й Угорщина (де українська мафія «кришує» заняття проституцією), її вплив поширився до країн Північної Америки й Ізраїлю, де проживає значна кількість євреїв, які емігрували з України, серед яких є у тому числі й кримінальні елементи.[3] Починаючи 3 2014 року, вплив донецьких кримінальних угрупувань (що мали досить сильний вплив в кримінальному світі) зазнав значих змін. Їх влада значно посилилась в так званних «ДНР» та «ЛНР» де вони майже відкрито співпрацюють з керманичами псевдореспублік, але послабилась на решті України. В окупованному Криму, відбувся перерозподіл кримінальних сил в бік російських кримінальних угрупувань, хоча українська мафія і не втратила в пливу в загарбаній автономній республіці.

Одеська мафія («Малина»)

Найвідомішою й найвпізнаванішою у світі українською організованою злочинною групою є мафія з портового міста Одеса. Крім того, Одеса відома як притулок для контрабандистів і ключовий пострадянський центр торгівлі людьми, а також як транзитний пункт з доставки афганського героїну з Кавказу до Європи. На заході України одеські злочинці беруть активну участь у контрабанді героїну, торгівлі людьми й поставках контрабандних цигарок до Європи, часто у співпраці з російськими злочинними групами.[4]

В Одесі формувалася тривала історія бандитизму, висхідна до численного і збіднілого єврейського населення міста. Відомі письменники, такі як Ісак Бабель, часто писали про сумнозвісну діяльність єврейських гангстерів, злодіїв і кримінальних авторитетів в цьому портовому місті.[5] В XX столітті побутової бандитизм в Одесі поступився місцем витонченій організованій злочинності, коли місцеві кримінальні авторитети почали використовувати швидко зростаючий порт міста в своїх інтересах. Спочатку місцева одеська мафія (іноді звана також «Малиною») стала розширювати свою злочинну діяльність: спочатку в Нью-Йорку, а потім в Ізраїлі, коли обидві країни надали можливість українським євреям імігрувати. Багато євреїв Одеси емігрували за кордон, в тому числі значна частина найвідоміших злочинців міста. Одеська мафія стала вести кримінальну діяльність в таких містах, як Нью-Йорк, Маямі, Тель-Авів, Антверпен й Будапешт, де українські ОЗУ складаються з колишніх жителів Одеси або пов'язаних з Одесою злочинців.[6]

У Сполучених Штатах Америки одеська мафія зазвичай базується в районі Брайтон-Біч у Брукліні, Нью-Йорк. Вона вважається однією з найпотужніших пострадянських злочинних організацій в США що розширила свою діяльність до Маямі й Лос-Анджелесу, де встановила контакти з місцевими вірменськими й іраїльськими злочинними діячами, а також з'явилася у районі затоки Сан-Франциско. Одеська мафія відома, як дуже прихована організація, яка займається рекетом, незаконним лихварством, вбивствами на замовлення, шахрайством, а також незаконним обігом наркотиків.[7] Деякі злочинці, пов'язані з одеською мафією стали частиною злочинного світу США, як наприклад: Марат Балагула, Євсей Агрон й Борис Найфельд. У 1980-х й 1990-х роках всередині одеської мафії вирувала міжусобна боротьба, яка часто призводила до крайньої міри насильства, така як протистояння між Маратом Балагулою і Євсеєв Агроном, а потім війна між братами Найфельд і Монею Елсоном.[8]

У популярній культурі

  • Одеська мафія вперше з'явилася в № 742 «Detective Comics» у березні 2000 року й з тих пір фігурує в багаточисленних коміксах про Бетмена.
  • У фільмі 2003 року «Пограбування по-італійськи» представлений персонаж Машков (у виконанні Олека Крупи), який був високопоставленим членом української мафії з Лос-Анджелеса.
  • Фільм 2005 року «Збройовий барон» розповідає історію українсько-американського торговця зброєю Юрія Орлова (у виконанні Ніколаса Кейджа за мотивами життя Віктора Бута).
  • Українська злочинна група під назвою «Закаровський синдикат» стала антагоністом в комп'ютерній грі «Stranglehold» 2007 року.
  • Whisper Gang, українська організована злочинна група, представлена в Ґотем-Сіті і очолювана Лукою Вовком, вперше з'явилася в коміксах про Бетмена в січні 2012 року, а потім була показана в третьому сезоні телесеріалу «Ґотем» (2016).
  • Українська мафія під найменуванням «Кішка Бразерхуд», що спеціалізується на торгівлі героїном і людьми, виступає, як головні антагоністи сьомого сезону телесеріалу «Декстер» (2012).
  • У 2013 році в серіалі «Банші» члени української мафії були головними антагоністами перших двох сезонів.

Див. також

Примітки

  1. Panorama: The Billion Dollar Don. BBC. Процитовано 23 січня 2015.
  2. Organized Crime. Books.google.be. Процитовано 17 січня 2015.
  3. Organized Crime in Ukraine: Challenge and Response (PDF). Ncjrs.gov. Процитовано 17 січня 2015.
  4. Ukraine’s Mob War. Foreign Policy. Процитовано 17 січня 2015.
  5. Gangsters, beggars, prostitutes and other inhabitants of Jewish Odessa. Myjewishlearning.com. Процитовано 17 січня 2015.
  6. In the Golden Land. Процитовано 17 січня 2015 через Google Books.
  7. Organized Crime. Процитовано 17 січня 2015 через Google Books.
  8. 2 DANCE BULLET BALLET. NY Daily News. Процитовано 17 січня 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.