Український хіп-хоп

Український хіп-хоп, також відомий як укра-хоп або укр-хоп — частина української музичної сцени. В Україні потрапила в другій половині 90-х. Першовідкривачі ВУЗВ. Zodcheey Algorytm відомий більш на заході завдяки таким фітам як наприклад із Necro,Ill Bill,Vinnie Paz,Solomadistrict(фіт записано вживу при зустрічі) навіть на відстані підтвердив рівень українського хіп-хопу. Окрім того є трек,що вважається знаковим для певних учасників бойових дій,сам трек записано у Києві. Деякі українські виконавці, як наприклад Snake G (Змій Львівський), МІСТо 44, Ціна Ритму, Епіцентр Унії, На Відміну Від, Небо Тут, Вова зі Львова, ТНМК і тд. надають перевагу українській мові, на противагу решти реперів (переважно зі східних регіонів), які виконують частину треків російською.

Мелодійність української мови і українські тематичні біти (іноді з використанням українських традиційних інструментів) створюють добре сприйнятливий для вуха трек. До таких милозвучних у хіп-хопі мов можна віднести французьку, італійську і іспанську. Наразі більша частина української реп-сцени знаходиться у андеґраунді («в підпіллі»).

Історія

Хіп-хоп-культура в Україну прийшла із США. Власне український хіп-хоп переживає третю хвилю.

Перша хвиля

Перша хвиля пішла від ВУЗВ (Вхід у змінному взутті). Саме вони популяризували напрямок хіп-хоп і принесли музику в маси. Однак перша хвиля виявилась швидкоплинною — мало хто з виконавців і далі працює в цьому напрямку. Та і самих імен було небагато. Звісно, найвідоміші Потап, UGO і ТНМК . Однак вклад виконавців тих часів не можна заперечити або забути — вони принесли хіп-хоп в Україну. Один з перших записів в стилі хіп-хоп - "Щось зимно", був записаний в 1992 році у Львові та випущений в 1993 році гуртом "Скрябін" на альбомі "Мова риб".

Друга хвиля

Друга хвиля почалася в кінці 90-х, на початку 2000-х і охопила вже більшу географію. На додаток до ТНМК, фестиваль Червона Рута відкрив такі імена як Тартак, Основний Показник та багато ін. Пізніше про себе на карті хіп-хопу України заявляють Харків (ХарківРапаСіті), Київ (КиївГеттоСіті), Львів, Луцьк, Донецьк та інші міста. З'являються нові команди, проводяться фестивалі, культура розвивається у правильному руслі. Зокрема, у Харкові виходила телепередача «Rap-обойма», а також проводилася низка вечірок і фестивалів (найвідоміші - «In Da House» та «ХарьковРапаСити»).[1]

За тривалістю друга хвиля є найдовшою. Вона характеризується трьома етапами — висхідним рухом, піком і затуханням. Під час висхідного етапу відзначимо не тільки кількісний, а й якісний склад зростання, тобто, поряд із збільшенням кількості колективів, виконавців і прихильників, росте їх рівень. Варто зазначити, що в той час в Україні дійсно розвивалась культура хіп-хопу в цілому, а не окремі її елементи. На піку другої хвилі Україна виходить на міжнародну арену хіп-хопу завдяки бі-боям (Soul B, Ruffneck Attack) райтерам і емсі (Інваліди Кунг-Фу, Шнель Шпрехен, У.еР.Асквад, СLС , Епіцентр Унії та ін.), відбувається обмін досвідом, багато фестивалів, причому не окремих, а таких, що включали всі елементи культури. Але після піку завжди настає спад. Спад другої хвилі характеризується кількома тенденціями, що вплинули на наступний розвиток хіп-хопу в Україні, а також на формування третьої хвилі, в якій ми зараз власне й знаходимось.

Третя хвиля

Третя хвиля почалась порівняно нещодавно. Однак точну дату назвати важко, хоча багато людей схиляються до дати виходу альбому Гострослови від луцького гурту Lezo Terezy. Деякі шанувальники називають його одним з найуспішніших в історії української індустрії репу. В період нинішньої третьої хвилі встигли з'явитись відомі гурти та виконавці, наприклад , Бодя Элей, НЕформат, Leshanemoy, PVNCH, Ka.Re., Доккі Док та ALCO Brothers. Сама третя хвиля — початок перекваліфікації українського репу саме на свою сцену. Якщо до цього багато виконавців орієнтувались на російську сцену, то зараз через політичну ситуацію багато реперів надають перевагу виступам в межах країни.

Український хіп-хоп також має єдиного в історії хіп-хопу репера під назвою NazareN справжнє ім'я Назар Котович або (NazareN Tha Prophet), який виконує реп на чотирьох мовах без акценту, іноді змішуючи мови разом, коли реп дає унікальний звук, який не чути ніде .

Змагання та реп-батли

Змагання серед реперів почали проводитись ще з часів першої хвилі. Свого піку набув в часи другої хвилі (це пояснюється тим, що для багатьох український реп був чимось новим, чимось відмінним від того ж американського або російського). Один з найбільших організаторів реп-батлів в Україні — портал ПідБіт. Проект починався як реп-батли на відстані (в режимі онлайн). За весь час проведення таких записів було записано більше ніж 1200 треків. Згодом, коли проектом почало цікавитись все більше і більше людей, почалася організацій різних змагань для реперів з усієї України. Батли проходять як правило у Львові або Києві. Існує декілька менших організаторів батлів західноукраїнський WURB UrbanLife, львівський Banderstadt Battle (закритий) і Король Заходу, київські #HVNGL та RapSoxBattle (закритий)

Студії звукозапису

Професійних студій для запису репу в Україні дуже мало. В більшості випадків це власна студія («на хаті»). Запис репу виконують декілька студій: Заряд Звукозапис (Чернівці), Santander Records (Львів), Tanto Sound records (Львів), Magic Music records (Львів), VAGON Records (Львів), Rec Me studio (Київ), Union Records (Івано-Франківськ).

Українські реп-виконавці

На сьогодні ситуація з українським репом склалася доволі сумна. Жодна радіостанція не транслює українських виконавців репу, і тільки завдяки підтримці фанів більшість гуртів залишається в індустрії. Навіть не дивлячись на це за часи 1—3 хвилі було створено доволі велику кількість гуртів. В основному для виконавців — це не основне джерело прибутку. Основа українського репу Захід.

2010 рік - свою діяльність починають такі відомі в наш час реп-виконавці: ЯрмаК, Артем Лоік, Гіга, а також група БРДК(БаРДаК). Всі дізнаються про українських виконаців, навіть в Росії авторитетні виконааці "старої школи" хвалять український реп. 2013 рік,"Стольний град" - наймаштабніша реп-організація в Україні.

Джерела

  1. ХарьковРапаСити: золотая эпоха украинского хип-хопа. amnesia.in.ua. Процитовано 23 січня 2019.

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.