Укулеле

Укуле́ле (/ˌjuːkəˈleɪli/ ; з гавайської: ʻukulele [ˈʔukuˈlɛlɛ])  — чотириструнний щипковий музичний інструмент, зазвичай з нейлонними струнами.[2][3]

Укелеле
Укелеле-сопрано
Укелеле-сопрано
Класифікація струнний щипковий музичний інструмент, Хордофон
Діапазон G4-C4-E4-A4[1]
Подібні інструменти

Укулеле невеликий інструмент, що схожий на гітару, який був завезений на Гаваї португальськими іммігрантами з Мадейри. На початку 20 століття він набув великої популярності в решті місць Сполучених Штатів, звідки поширився і здобув популярність на міжнародному рівні.

Тон і гучність інструменту варіюються залежно від розміру та конструкції. Укулеле зазвичай бувають чотирьох розмірів: сопрано, концерт, тенор та баритон.

Історія

Перші прообрази укулеле з'явилися у Європі, у середині 15 століття. У ті роки було добре розвинене виробництво струнних інструментів, але більш складні гітари і мандоліни, були досить коштовними, особливо для бродячих музик. Попит народжує пропозицію, і на ринку почали з'являтися зменшені гітари з усього чотирма струнами — кавакіньо, які стали прообразом укулеле.

У 19 столітті багато людей перебиралося у «Новий світ». Разом з переселенцями, у Новому світі з'явилися і їх музичні інструменти. Сама назва «укулеле» з'явилося на Гаваях і у перекладі з гавайського це «стрибаюча блоха». Виробляти інструмент почали на місці, з гавайської акації — Коа, яку на острові вважали символом Гаваїв.

Своє поширення і популярність укулеле отримали після гастролей гавайських музик на Тихоокеанській виставці 1915 року у Сан-Франциско.

Конструкція

Укулеле, як правило, виготовляються з дерева, хоча існують інструменти що частково або повністю складаються з пластику або інших матеріалів. Дешевші укулеле, як правило, виготовляються з фанери або ламінованого дерева, в деяких випадках з деками з тонованого дерева, такого як ялина. Більш дорогі укулеле виготовляються з твердих листяних порід, таких як махагоні. Традиційно переважна деревина для укулеле - це вид акації, ендемічний на Гаваях, який називається коа.

Різновиди

Найбільш поширені 4 види укулеле — сопрано, концерто, тенор та баритон. Ось усі види:

  • сопраніно (до 50 см)
  • сопрано (загальна довжина 53 см) — перший і найпоширеніший вид;
  • концерто (альт) (58 см) — трохи більший;
  • тенор (66 см) — з'явилась у 20-х роках XX століття;
  • баритон (76 см) — найбільший, з'явилася в 40-х роках XX століття.
  • бас (80 см) — з'явилася нещодавно.

Стрій сопрано і концертного укулеле — g1-c1-e1-a1[4] (при цьому традиційна «нижня» гітарна струна не є найнижчою насправді). Теноровий укулеле може бути налаштований так само як концертний, але іноді настроюється інакше, наприклад d1-g-h-e. Баритоновий зазвичай має устрій — d-g-h-e1.

Більш рідкісними є різновиди сопраніно і бас.

Діапазони інструментів представлені діаграмою нижче:

Стрій концертного Укулеле  Playфайл.

Аудіо приклади

Див. також

Примітки

  1. Ukulele/Banjouke. 2 січня 2014. Процитовано 30 листопада 2016.
  2. Definition of UKULELE. www.merriam-webster.com (англ.). Процитовано 10 червня 2021.
  3. укулеле — Універсальний словник-енциклопедія. Slovnyk.me (укр.). Процитовано 10 червня 2021.
  4. тут і далі Нотація Гельмгольца

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.