Фатіха Аїтова


Фатіха Абдулваліївна Аїтова (тат. Фатиха Габделвәли кызы Аитова (Яушева); 18661942) татарська меценатка і просвітителька, засновниця першої в Казані жіночої гімназії.

Фатіха Аїтова
тат. Фатиха Аитова
Ім'я при народженні Фатиха Абдулвалиевна Яушева
Народилася 1886
Троїцьк, Троїцький повітd, Оренбурзька губернія, Російська імперія
Померла 1942
Казань, РРФСР, СРСР
Поховання Татарське кладовище в Ново-Татарській слободі Казані
Країна  Російська імперія
 Російська СФРР
 СРСР
Національність татарка
Діяльність меценат, Seraphic Doctors, філантропка
Знання мов татарська і російська
Заклад Q25555604?
Посада директор школиd
Конфесія іслам
Рід Yaushev familyd
Батько Q24934744?
Мати Магдуда Яушева[1]
Родичі Mullagali Akhmetzhanovich Yaushevd і Farid Seiful-Mulyukovd
У шлюбі з Сулейман Мухамметзянович Аїтов
Діти троє

Життєпис

Фатіха Аїтова народилася 1866 року в родині Абдулвалі Яушева, купця першої гільдії з міста Троїцька (нині — Челябінської області Росії) Родина Яушевих була серед активних учасників та спонсорів обновленського мусульманського руху джадидів й активно підтримувала відкриття новометодних шкіл.

У 1887 році Фатіха вийшла заміж за Сулеймана Аїтова, підприємця і громадського діяча, представника багатої казанської сім'ї Аїтових[2].

У 1897 році Аїтова за власні кошти відкрила в Казані початкову школу для дівчаток з бідних родин. Школа розташовувалася в Суконній слободі[3]. Спочатку в школі велося навчання рукоділлю — вишивання, в'язання. У 1899 році Аїтова розширила навчальний заклад, навчання в ньому стало вестися в чотирьох класах. Нова частина школи працювала на території сучасної вулиці Габдулли Тукая, серед предметів навчання з'явилася кулінарія. Школа проіснувала три роки.

У 1906 році Фатіха Аїтова отримала великий спадок після смерті її батька Абдулвалі Яушева. Значну частину цих коштів вона вклала у створення нової жіночої школи, відкриття якої відбулося 27 серпня 1909 року.[4] У перший рік у школі навчалося 85 учениць, пізніше число школярок зросло, причому в школу почали вступати учениці, що жили за межами Казані. В 1911 році в школі навчалося до 120 учениць. В 1913—1914 роках у школі було п'ять класів, а в них навчалося 220 учениць.

У 1916 році після декількох безуспішних спроб Фатіха Аїтова, нарешті, отримала дозвіл на реорганізацію школи в приватну гімназію. Перед цим вона разом з чоловіком протягом трьох років подорожували Європою, вивчаючи досвід роботи гімназій в Австро-Угорщині (Прага, Відень) та Німеччині (Берлін).[3] В перший же рік до гімназії було прийнято 230 учениць. Був відкритий пансіонат для дітей з малозабезпечених сімей та приїжджих.

В гімназії Аїтової викладалися віровчення, російська мова, історія загальна і вітчизняна, географія загальна і Росії, математика, алгебра, фізика, природознавство, анатомія, фізіологія, гігієна, педагогіка, чистописання російська і татарська, малювання та рукоділля.[4] Заняття в гімназії велися іноземними мовами: арабською, німецькою, англійською, французькою і перською.

24 квітня 1917 року Фатіха Аїтова брала участь у першому Всеросійському з'їзді мусульманок, який пройшов у Казані[5]

Після Жовтневого перевороту більшовиків гімназія та інше майно Фатіхи Аїтової було націоналізовано радянською владою. Гімназія була перетворена на татарську школу другого ступеня.[4]

Сама Ф. Аїтова в ході Громадянської війни евакуювалася до Омська, потім жила в Баку.[5] Їй не було призначено пенсію, незважаючи на клопотання керівництва Татарської АРСР.[3]

Останні роки життя Фатіха Аїтова провела під опікою сім'ї свого сина в Москві. Всі троє її дітей були репресовані радянською владою.[3]

Фатіха Аїтова померла в 1942 році в Казані і похована на цвинтарі біля Ново-Татарської слободи.

Відомі випускниці школи Фатіхи Аїтової

  • Садікова Сара Гарифівна — композиторка, актриса, співачка[3].
  • Рахманкулова Мар'ям Маннанівна — оперна співачка, композиторка.

Пам'ять

На честь Фатіхи Аїтової названа гімназія № 12 з татарською мовою навчання, що розташована в Московському районі Казані[6].

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.