Федоров Петро Миколайович

Петро Миколайович Федоров (1951 р.н.) український астроном, спеціаліст з астрометрії й кінематики Галактики, відомий своїми роботами з укладання зіркового каталогу XPM і з визначення інерційної системи координат в Галактиці. Завідувач лабораторії астрометрії Харківської обсерваторії. Лауреат Премії НАН України імені Є. П. Федорова за цикл робіт «Каталоги зоряних даних як інструменти астрономічних досліджень»[1].

Федоров Петро Миколайович
Народився 20 травня 1951(1951-05-20) (70 років)
м. Соледар,
Бахмутський район,
Донецька область,
Україна
Громадянство  Україна
Місце проживання Харків
Діяльність астроном
Галузь астрономія
Відомий завдяки Зоряний каталог ХРМ
Alma mater Харківський університет
Науковий ступінь доктор наук
Відомі учні Ахметов Володимир Сабірджанович
Заклад НДІ астрономії ХНУ
ХНУ ім. В. Н. Каразіна
Нагороди Премія НАН України імені Є. П. Федорова
Звання старший дослідник

Життєпис

1977 року Федоров закінчив фізичний факультет ХДУ ім. О. М. Горького і був розподілений в Миколаївську астрономічну обсерваторію, де в 1977—1995 працював на посадах від стажиста-дослідника до старшого наукового співробітника[2]. 1986 захистив кандидатську дисертацію «Бокова рефракція у денних спостереженнях»[3].

Від 1981 Федоров — один з керівників Гірської Астрономічної Станції на Кавказі. Під керівництвом Федорова встановлено меридіанний інструмент Струве-Ертеля, за допомогою якого в 1981—1991 проводились денні спостереження Сонця, Венери й Меркурія[2].

З 1995 Федоров працює в Харківській обсерваторії старшим науковим співробітником, в.о. завідувача відділу, завідувачем відділу, завідувачем лабораторії астрометрії[2]. 2012 захистив докторську дисертацію «Каталог ХРМ як незалежна реалізація позагалактичної опорної системи координат в оптичному та близькому інфрачервоному діапазонах»[3]. Того ж року здобув Премію НАН України імені Є. П. Федорова, названу на честь свого однофамільця, київського астрометриста Євгена Павловича Федорова[1].

Від 2003 Федоров викладає курс астрометрії на кафедрі астрономії ХНУ. З 2004 він доцент кафедри астрономії, а з 2013 — професор кафедри астрономії[2].

Відзнаки

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.