Ферганська долина
Ферга́нська доли́на або Ферганська улоговина (узб. Farg‘ona vodiysi, кирг. Фергана өрөөнү, тадж. водии Фарғона, рос. Ферганская долина, перс. دشت فرغانه) — регіон у Тянь-Шані у межах Узбекистану, Таджикистану і Киргизстану.
Долина лежить по течії річки Сирдар'ї.[1] Внаслідок того, що долину оточують гори і захищають її від вітрів, клімат вельми теплий і багато сонячного світла. За радянських часів тут були збудовані Великий Ферганський канал і водосховище. Внаслідок зрошення було розширено поля бавовнику, баштани з динями, плодові сади і виноградники.[1]
Параметри
- Площа 22,000 км²
- Довжина 300 км
- Ширина до 170 км
Міжгірська улоговина між системою хребтів Тянь-Шаня і Гіссаро-Алая. Має форму трикутника.
Топоніми Ферганської долини
Зрошувальні канали
- Великий Ферганський канал
- Південний Ферганський канал
- Північний Ферганський канал
Гори
- Туркестанський хребет
- Алайський хребет
- Курамінський хребет
- Чаткальський хребет
- Ферганський хребет
- Окбель
- Мехаутаук
Клімат
Клімат цієї долини сухий і теплий. У березні температура сягає 20 °C, а потім швидко підіймається до 35 °C у червні, липні і серпні. Протягом п'яти місяців, після квітня дощів нема, вони розпочинаються у жовтні. Сніг і мороз, до −20 °C є у грудні і січні. Середня температура липня 24-27 °С; середня температура січня −2, −3 °C. Кількість опадів 100—120 мм, на сході до 500 мм на рік.
Корисні копалини
Родовища нафти,вугілля, залізних, мідних, поліметалічних руд, ртуть, сурми, сірки, кам'яної солі тощо.
Історія
- У Ферганській долині у верхів'ях річки Сирдар'я на Північному Шовковому шляху в давнину була держава Даюань. Існувала наприкінці IV — II століттях до н. е. та належала до елліністичних держав. Основним населенням були іраномовні племена. Вони торгували вином та ферганськими кіньми, що вважалися в Китаї неперевершеними скакунами. У 104 — 102 роках до н. е. китайський імператор Лю Че з династії Хань намагався підкорити Даюань, бажаючи заволодіти цінними кіньми. На початку нашої ери згадки про Даюань зникають.
- В результаті дворічних розкопок поруч з кишлаком Мін-Тепе співробітники Інституту археології Китайської академії суспільних наук (CASS) та Інституту археології Узбекистану 2017 р. відкрили у Ферганській долині стародавнє місто розміром з Монако (площею близько 2 квадратних кілометрів).[2]
Примітки
- М. М. Скаткін // Природознавство: підручник для 4 класу. — К.: «Радянська школа», 1967. с.256 (сторінки:202-205)
- В Узбекистане раскопали город размером с Монако.
Посилання
- Ферґанська котловина // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
- Фергана — международное агентство новостей
- Ферганська долина на картах Google