Фосфін

Фосфі́н неорганічна сполука складу PH3, безбарвний газ із різким запахом гнилої риби. Проявляє слабкі осно́вні властивості, аналогічно до аміаку може утворювати солі — малостійкі сполуки фосфонію.

Фосфін
Назва за IUPAC Фосфан
Інші назви Гідрид фосфору, фосфор тригідрид
Ідентифікатори
Номер CAS 7803-51-2
Номер EINECS 232-260-8
ChEBI 30278
RTECS SY7525000
SMILES
InChI
InChI=1S/H3P/h1H3
Номер Бельштейна 3600171
Номер Гмеліна 287
Властивості
Молекулярна формула PH3
Молекулярна маса 33,998 г/моль
Зовнішній вигляд безбарвний газ
Запах гнила риба, часник
Густина 1,390 г/л[2]
Тпл -133,8 °C[2]
Ткип -87,75 °C[2]
Розчинність (вода) малорозчинний
Розчинність (етанол) розчинний
Розчинність (етери) розчинний
Пов'язані речовини
Пов'язані речовини дифосфін
Якщо не зазначено інше, дані наведено для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

Фосфін є токсичною речовиною, використовується як хімічна зброя (військове позначення PH).

Отримання

Основним методом отримання фосфіну є взаємодія сильних лугів чи води із солями фосфонію:

Фосфін можна синтезувати дією хлоридної кислоти на фосфіди активних металів, наприклад, фосфід магнію чи фосфід кальцію:

В результаті цієї реакції може також утворюватися незначна кількість дифосфіну P2H4, який здатен самозайматися. Позбутися побічного продукту можна шляхом його конденсації при охолодженні з льодом.

Хімічні властивості

Фосфін є легкозаймистою сполукою (температура займання 150 °C), процес горіння проходить за рівнянням:

В результаті повного згоряння може утворюватися фосфатна кислота:

Аналогічно до аміаку, при взаємодії з сильними кислотами (наприклад, хлоридною чи хлоратною), утворює солі фосфонію, де виступає катіоном:

Є сильним відновником, відновлює значну кількість металів з водного розчину їхніх солей.

Токсичність

Фосфін відноситься до речовин загальноотруйної дії, може використовуватися як хімічна зброя. Його токсична дія проявляється при потраплянні до організму — шляхом інгаляції або через стравохід у вигляді сполуки-супутника фосфідів (можуть використовуватися у складі пестицидів). Симптомами отруєння є нудота, болі в животі, утруднене дихання, озноб, спрага, головний біль. За ними можуть слідувати конвульсії або кома.[3]

Біосигнатура

Фосфін вважають речовиною, що може бути індикатором життя на планеті. Він існує на Землі лише завдяки біологічним процесам (певні мікроби в безкисневому середовищі можуть його генерувати) або в промислових процесах, де його виробляють люди. У астрономічній спільноті немає інших відомих джерел фосфіну, за винятком умов дуже екстремальних температур, таких як у гарячій щільній внутрішній атмосфері Юпітера та Сатурна (де видно фосфін) або зірок. Cтворений фосфін руйнується з часом різними процесами, наприклад, реакціями з киснем і воднем або ультрафіолетовими радіаційними реакціями. Це означає, що без джерела, що виробляє фосфін, він повинен повільно зникати з часом.

У 2020 році фосфін виявили в атмосфері Венери, що може бути доказом існування мікробного життя на Венері, які літають у “придатній для життя зоні” атмосфери.[4]

Див. також

Примітки

  1. PHOSPHINE
  2. За тиску 101,3 кПа
  3. WHO (Data Sheets on Pesticides-No. 46): Phosphine. Inchem.org. Архів оригіналу за 18 лютого 2010. Процитовано 7 серпня 2014.
  4. Mason, James (13 вересня 2020). Phosphine in the atmosphere of Venus — what does it mean?. Medium (англ.). Процитовано 14 вересня 2020.

Джерела

  • CRC Handbook of Chemistry and Physics / D. R. Lide. — 86th. — Boca Raton (FL) : CRC Press, 2005. — 2656 p. — ISBN 0-8493-0486-5. (англ.)
  • Реми Г. Курс неорганической химии / А. В. Новоселова. М. : ИИЛ, 1963. — Т. 1. — 922 с. (рос.)
  • Фосфор // Химическая энциклопедия : в 5 т. / гл. ред. Н. С. Зефиров. М. : Большая Рос. энцикл., 1998. — Т. 5 : Триптофан — Ятрохимия. — Стб. 282. — Библиогр. в конце ст. — ISBN 5-85270-310-9.(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.