Фрідріх I (герцог Саксен-Гота-Альтенбурзький)

Фрідріх I (нім. Friedrich I.), (нар. 15 липня 1646 пом. 2 серпня 1691) — герцог Саксен-Гота-Альтенбургу у 16751691 роках, фактично правив з 1674 року. Син герцога Саксен-Готи Ернста I та принцеси Саксен-Альтенбурзької Єлизавети Софії. Перший час правив разом із молодшими братами, у 1680 була укладена угода про розділ земель. У 1685 році ввів у країні прімогенітуру.

Фрідріх I
нім. Friedrich I.
Фрідріх I
Фрідріх I на гравюрі Якоба фон Сандрарта, 1677
2-й герцог Саксен-Гота-Альтенбургу
Початок правління: 1675
Кінець правління: 2 серпня 1691

Попередник: Ернст I
Наступник: Фрідріх II

Дата народження: 15 липня 1646(1646-07-15)
Місце народження: Гота, Саксен-Гота
Країна: Священна Римська імперія
Дата смерті: 2 серпня 1691(1691-08-02) (45 років)
Місце смерті: Фрідріхсверт, Священна Римська імперія
Дружина: 1) Магдалена Сибілла Саксен-Вайссенфельська
2) Крістіна Баден-Дурлахська
Діти: Анна Софія, Магдалена Сибілла, Доротея Марія, Фредеріка, Фрідріх, Йоганн Вільгельм, Єлизавета, Йоганна
Династія: Ернестинська лінія Веттінів
Батько: Ернст I
Мати: Єлизавета Софія Саксен-Альтенбурзька

У 1677 році почав будівництво заміської резиденції Фрідріхсверт, а у 1683 році заснував Готський придворний театр. Створив постійну армію, яка на момент його смерті налічувала 10 тисяч осіб. Цікавився алхімією.

Залишив щоденники.

Біографія

Ранні роки

Народився 15 липня 1646 року у Готі. Був сьомою дитиною та четвертим сином в родині правлячого герцога Саксен-Готи Ернста I та його дружини Єлизавети Софії Саксен-Альтенбурзької. Мав старших сестер, Єлизавету Доротею, Софію та Йоганну, й брата Йоганна Ернста. Інші діти померли в ранньому віці до його народження. Згодом сімейство поповнилося одинадцятьма молодшими дітьми, з яких вижили семеро.

Мешкала сім'я у Готі. Від 1643 року тривало будівництво нової резиденції Фріденштайн. Основні роботи були завершені у 1654 році. До 1672 року йшло укріплення фортифікацій.

Фрідріх на гравюрі Філіпа Кіліана

У грудні 1657 року герцогське сімейство вразила епідемія віспи. Старший син та дві доньки померли. Фрідріх після цього залишився найстаршим із виживших хлопчиків. Вихованням спадкоємця займалися Людольф Гіоб,[1] Абрахам Гісбах та Йоганн Міліус.[2]

У 1664 році Фрідріх навчався у Страсбурзькому університеті, а у 1666 — здобував освіту в університеті Єни. Здійснив кілька мандрівок Європою, однією з них була подорож 1667 року до Франції.[2]

У віці 23 років він узяв шлюб із 21-річною принцесою Саксен-Вайссенфельською Магдаленою Сибіллою. Весілля відбулося 14 листопада 1669 у Галле. У подружжя народилося восьмеро дітей:

У 1672 році герцогство Саксен-Альтенбург відійшло Готі, й Ернст призначив Фрідріха його управителем. Слабшаючи здоров'ям, герцог у 1674 році оголосив старшого сина регентом усіх земель. У березні 1675 року Ернст помер, і Фрідріх став правителем Саксен-Готи. Оскільки в країні не було прімогенітури, він правив разом із молодшими братами.

Правлячий герцог

Портрет Фрідріха I, приписується Крістіану Шілбаху, 1711, замок Фріденштайн

Перший час герцоги разом вели спільне господарство у замку Фріденштайн, але вже у 1676 році скасували дану домовленість та почали переговори щодо поділу батьківських земель. Остаточний договір про розділ Саксен-Готи був підписаний 24 лютого 1680 року. Фрідріх отримав міста Гота, Теннеберг, Ваксенбург, Іхтерхаузен, Георгенталь, Шварцвальд, Райнхардсбрунн, Фолькенроде, Оберкраніхфельд, Альтенбург, Лейхтенбург та Орламюнде. Землі складалися з трьох великих областей поблизу Готи, Кали та Альтенбургу й шести невеликих анклавів. Фактично, території повторювали старе герцогство Саксен-Альтенбург. Нове державне утворення отримало назву Саксен-Гота-Альтенбург. Своїм девізом правитель обрав: «Благочестя, розсудливість і справедливістьǃ».[2]

У 16761680 роках коштом герцога була відновлена стара кірха святого Августіна в Готі. У 1684 році була передрукована, так звана, «Ернестинська Біблія».[2]

Близько 1680 року Фрідріх оселився у замку Фрідріхсверт, хоча офіційно нова будівля була відкрита лише дев'ять років потому. Втім, основною резиденцією продовжував вважатися Фрідріхштайн. У січні 1681 року пішла з життя його дружина. Вже за сім місяців він узяв другий шлюб із 36-річною принцесою Баден-Дурлахською Крістіною. Весілля пройшло 14 серпня 1681 у Ансбаху. Спільних дітей у подружжя не було.

У 1683 році заснував Готський придворний театр, який існує і досі. У тому ж році брав участь у першій битві Великої Турецької війни під Віднем. Згодом бився із французами під час війни за Пфальцьку спадщину. Створив у герцогстві постійну армію, чисельність якої у 1691 році сягнула 10 000 осіб. Військові справи вкрай негативно вплинули на фінанси країни.

У 1685 році, маючи двох синів, ввів у герцогстві прімогенітуру. Указом від 6 лютого 1688 року вона була підтверджена імператором Леопольдом I. В іншому, продовжував політику батька, дотримуючись прийнятих за нього законів.[2]

Полюбляв помпу й французьку моду, носив перуку та витрачав багато грошей на алхімічні експерименти. Залишив детальні щоденники.[2]

Помер 2 серпня 1691 року у резиденції Фрідріхсверт. Був похований у князівській крипті кірхи замку Фріденштайн у Готі.

Нагороди

Орден Слона (Данія) (1678)

Генеалогія

Йоганн Вільгельм Саксен-Веймарський
 
Доротея Сусанна Пфальцька
 
Йоакім Ернст
 
Елеонора Вюртемберзька
 
Фрідріх Вільгельм I
 
Анна Марія Пфальц-Нойбурзька
 
Генріх Юлій
 
Єлизавета Датська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Йоганн III Саксен-Веймарський
 
 
 
 
 
Доротея Марія Ангальтська
 
 
 
 
 
Йоганн Філіп Саксен-Альтенбурзький
 
 
 
 
 
Єлизавета Брауншвейг-Вольфенбюттельська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ернст I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Єлизавета Софія Саксен-Альтенбурзька
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Фрідріх
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Примітки

  1. Gustav Adolf Siegfried: Ludolf, Hiob. in: Allgemeine Deutsche Biographie, Band 19, 1884 (нім.)
  2. August Beck: Friedrich I., Herzog von Sachsen-Gotha und Altenburg. In: Allgemeine Deutsche Biographie. Band 8, Duncker & Humblot, Leipzig, 1878 (нім.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.