Ханака на річці Пірсагат

«Ханега на річці Пірсагат» (азерб. Pirsaat xanəgahı) — укріплення Пір-Ханега з гробницею Пір-Гусейна, розташоване на крутому березі річки Пірсагат, на стародавньому торговому шляху з Шемахи до Ірану та інших країн Близького Сходу[2]. Розташована Ханака поблизу села Губаля Балоглан Гаджигабульского району Азербайджану .

Ханака на річці Пірсагат

40°11′17″ пн. ш. 48°59′42″ сх. д.
Країна  Азербайджан
Розташування Аджикабульський район
Тип фортеця
Статус  «Пам'ятка історії та культури національного значення»[1]

Ханака на річці Пірсагат
Ханака на річці Пірсагат (Азербайджан)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія ханаки

Про цю пам'ятку є ряд повідомлень академіка Б. Дорна, проф. Б. ДеНіке та В. Сисоєва[2].

Весь комплекс споруд укріплення складався з чотирьох фортечних мурів, орієнтованих на сторони світу, з деяким відхиленням від меридіана; мечеті з гробницею та іншими приміщеннями біля західної стіни; приміщення невідомого призначення біля північної стіни; мінарету у дворі укріплення; стайні, розташованої поза стінами зміцнення; ряду дрібних приміщень в південно-західній, північній частинах[2].

В гарному стані до нашого часу дійшли тільки мечеть, що знаходиться всередині чотирикутного муру, усипальниця Пір-Гусейна і мінарет[2].

Архітектура

Вхід до мечеті проходив через приміщення, яке прилягало в минулому до її східної стіни. Різьблене шебеке прикрашає південну внутрішню стіну мечеті. У центрі розташований міхраб, з боків якої — два покритих орнаментом панно. Тільки в одній, середній написи міхраба збереглися фрагменти глазурі[2].

Кам'яна плита арабською мовою з ім'ям архітектора, що розташовувалася над воротами ханаки. Музей історії Азербайджану, Баку

Гробниця Пір-Гусейна знаходиться в приміщенні, стіни якої були покриті поліхромними керамічними плитками з люстровими розписами[2].

Мінарет має в плані квадрат перетином 3 × 3 м заввишки близько 17 метрів. Мінарет має всередині кручені сходи. Він зведений з каменю на вапняному розчині[2].

На південний схід від укріплення розташовувалася стайня з приміщенням для конюхів[2].

Про оборонний характер всього комплексу споруд свідчать бійниці в фортечних мурах, а також високі кутові башти[2].

У Музеї історії Азербайджану в Баку експонується кам'яна плита, що розташовувалася над воротами Ханаки. На цій плиті арабською мовою стилем сулюс написано ім'я архітектора: Шейх Гаджи син Гаджі Мухаммеда Шейхзаде Хабібуллу[3]

Примітки

  1. Azərbaycan Respublikası ərazisində dövlət mühafizəsinə götürülmüş daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin əhəmiyyət dərəcələrinə görə bölgüsünün təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Qərarı Архівовано серпень 23, 2011 на сайті Wayback Machine. (азерб.)
  2. Мамед-заде К. М. Строительное искусство Азербайджана (с древнейших времён до XIX века) / Научный редактор aкадемик АН Азерб. ССР А. В. Саламзаде. — Баку: Элм, 1983. — С. 32.
  3. Информация о каминной плите ханеги на официальном сайте Музея истории Азербайджана. (азерб.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.