Хрещення Русі (фреска)

«Хрещення Русі»фреска російського художника Віктора Михайловича Васнецова над входом на хори у Володимирському соборі, Київ, створена в 1895-1896. Роботі над фрескою передувала однойменна картина 1890 року, що зберігається в даний час в Державній Третьяковській галереї в Москві.

-->

Хрещення Русі
Творець: Васнецов Віктор Михайлович
Час створення: 1890
Висота: 214
Ширина: 187
Матеріал: Полотно
Техніка: масло
Зберігається: Москва
Музей: Третьяковська галерея

Віктор Васнецов був запрошений для розписів Свято-Володимирського собору в 1885, а згодом до нього приєдналися Михайло Васильович Нестеров, Павло Олександрович Свєдомський, Вільгельм Олександрович Котарбінський та деякі інші художники. «Хрещення Русі» стало однією з центральних композицій собору, в основу програми обробки якого «було покладено осмислення релігійної історії Русі й її включеності у світову культуру та історію через Візантію» [1].

Образ князя Володимира Святославовича є у трьох роботах Васнецова в соборі — у фресках «Хрещення святого князя Володимира» і «Хрещення Русі», а також в його іконописному образі.

Згідно «Повісті временних літ», в 6496 «від створення світу» (тобто приблизно в 988) [2] київський князь Володимир Святославич прийняв рішення хреститися від Константинопольської Церкви. Після чого, за царювання імператорів Василя II і Костянтина VIII Порфирорідних, прислане Константинопольським Патріархом Миколою II Хрисовергом духовенство хрестило київських людей в водах Дніпра й (або) Почайни.

На фресці В. М. Васнецов показав саме момент хрещення киян у водах Дніпра. На даній фресці при всій її урочистості та пафосності, відповідної значущості моменту, який визначив подальший розвиток Русі, образ Володимира Святославовича наділений яскраво вираженими індивідуалізованими рисами [1].

Цікаво, що на фресці у Володимирському соборі хлопчик в лівому нижньому кутку зображений в плавках, в той час як на ескізі, що зберігається в Третьяковській галереї, він повністю голий. Фреска повністю відтворюється в церкві Св. Трійці у сербському селі Горні Адровац, побудованої на місці загибелі російського добровольця полковника Раєвського. Там у хлопчика плавок немає (як видно, художник малював за ескізами).

Галерея

Примітки

  1. {{{Заголовок}}}. — 256 с.
  2. Інша датування і дещо відмінні обставини хрещення князя і киян наведені в «похвалитися князю руському Володимиру» Якова Мниха (XI століття), згідно з якою хрещення киян потрібно відносити до 990 рік у, «в третє літо» після особистого хрещення князя. Так, Про. М. & nbsp; Рапов вважав (Рапов О. М. Про дату прийняття християнства князем Володимиром і киянами. - «Питання історії», 1984, № 6), що Володимир, будучи вже хрещеним, опанував Херсонесом в кінці квітня - початку травня 990 року, а хрещення киян було в кінці липня - початку серпня того ж року.

Посилання

  • Шаблон:БД ГТГ

Шаблон:Васнецов

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.