Христина Катракіс

Христина Кущ-Катракіс (англ. Christina Kushch-Katrakis, нар. 16 грудня 1980, Київ) американська художниця українського походження, мистецтвознавець, телеведуча[5], арт-критик і педагог. Почесний член Національної спілки художників України (2008).

Христина Кущ-Катракіс
Christina Katrakis

При народженні Христина Марі Кущ
Народження 16 грудня 1980(1980-12-16) (40 років)
Київ
Національність українка
Країна  США
Жанр живопис
Навчання

Англійський Міжнародний Інститут Мов і Дипломатії у Вашингтоні Ді Сі, США

Академія Лоренцо ді Медічі у Флоренції та Академія Сорбони в Парижі
Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури
Університет штату Арканзас
Університет Мемфіса
Діяльність художниця
Напрямок поп-арт[1]
Вплив Марія Примаченко, Джед Джексон
Вплив на офіційний міжнародний координатор ЮНЕСКО та ООН (SDG), філантроп, соціальний діяч, Голлівудський продюсер.
Нагороди Серія картин «Зона» була включена до колекції ООН «The 2010 Highly Commended Artists» для участі в світовому турне «2010 Freedom to create Exhibition»[2][3]
Звання почесний член Національної Спілки Художників України (2008)[4]
Сайт katrakis.com

 Христина Катракіс у Вікісховищі

Христину Катракіс у 2019 році було офіційно призначено координатором і міжнародним кураторів проектів ЮНЕСКО від Центру ЮНЕСКО в Болоньї. Офіційний титул координатора і куратора центру ЮНЕСКО в Болоніі був вручений Христині Катракіс самим Послом ЮНЕСКО Мауріціо Ароніка. Саме вона відтепер веде міжнародні проекти центру ЮНЕСКО в Болоньї включно з проектом міжнародньоі виставки «Міст Мистецтва» під егідою ЮНЕСКО в історичному Палаці Торфаніні в Болоньї, що відбудеться в Квітні 2020[6]

Проект було припинено на початку 2020 року в зв'язку з епідеміею коронавірусу у світі.

18 листопада 2020 року Христина Катракіс була призначена офіційним міжнародним координатором [7] ООН і ЮНЕСКО з Глобальної ініціативи SDG на порядок денний 2030 ООН у партнерстві з FFUN для ЮНЕСКО  Центр Болоньї.  Катракіс вважає, що всі разом ми можемо змінити ситуацію на краще!

Дитинство

Христина народилась 16 грудня 1980 у Києві в сім'ї з глибокими творчими коренями. Її батько — відомий український скульптор Анатолій Кущ[8], мати — етнограф і історик мистецтва Галина Семенівна Кущ (Пількевич)[9][10]. Прапрадід Ксенофонт Катракіс був знаним іконописцем та монументальним живописцем церковних фресок з грецького острову Крит[11] (згодом його прізвище взяла собі і Христина[12]).

Тож і Христина з дитинства долучилась до мистецтва. Її батько згадує: «Здається, Христина з першого дня життя не розлучалася з пензлем. Одного разу поїхали з нею в Грузію до друзів. Їй тоді було чотири роки. Поки ми пили вино, Христина всі стіни будинку розписала. Малювала голих вершниць»[13].

Коли Христині було 6 років, вона постраждала від Чорнобиля[14]. "Дача, де ми жили тоді, була за 30 кілометрів від реактора. Через це довго мала проблеми зі щитовидною залозою. Мій син народився із «чорнобильським» серцем. Це коли воно має багато дірочок. Помер, коли йому було вісім днів. І я захотіла зробити щось таке, щоб усім розповісти, що я пережила. Почала малювати «Зону», — згадувала Христина Катракіс в одному з своїх інтерв'ю[11].

Згодом за серію картин «Зона» була нагороджена премією ООН в галузі мистецтва «Свобода творити». У картинах є елементи з творчості художниці Марії Примаченко. В дитинстві Христина з мамою приїжджали до Марії в її село. «Вона подарувала мені картину „Великий звір їсть зорі“. Відтоді вона завжди зі мною. Марію Примаченко називаю своїм ангелом-охоронцем. Коли малювала „Зону“, відчувала її присутність. Тому в деяких картинах є ті самі зорі й той самий звір»[10][15].

Христина виїхала в Америку, коли їй було 10 років. Тоді її батько отримав замовлення на монумент у Чикаго. Батьки повернулися в Україну, а дівчинка залишилася навчатись в США[16].

Коли батько займався створенням Монументу Незалежності, як модель для статуї Берегині автор Анатолій Кущ вибрав свою дочку.

Життя

Христина Катракіс одружена з Романом Кудлай, продюсером, топ-менеджером і координатором міжнародних проектів. У них є син Марк Роман Кудлай, народжений 15 Червня 2015 року він є громадянином США.

Навчання

У 1992–1993 навчалась в Англійському міжнародному інституті іноземних мов у Вашингтоні, в 1993–1994 — в Католицькій школі Св. Миколая в Чикаго, в 1993 — в Школі мистецтв «Глен Еко», Меріленд.

У 1994–1998 навчалась в Києві, де здобула середню освіту у галузі мистецтва — з золотою медаллю закінчила Державну художню середню школу імені Т. Г. Шевченка. В 1996–1998 також навчалась на курсах з мистецтва, мистецтвознавства і анатомії в Італії і Франції (Академія Лоренцо де Медічі у Флоренції та Університет Сорбонна у Парижі).

У 1998–2000 навчається в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури в Києві (курс В. Шаталіна і Т. Яблонської), а також на курсах з історії і археології при Київському національному університеті ім. Т. Г. Шевченка.

В 2002 році Христина отримує ступінь бакалавра мистецтв (B.A.) і бакалавра вишуканих мистецтв (B.F.A.) в Державному університеті штату Арканзас. Там же у 2003 здобуває ступінь магістра мистецтв (M.A.). У травні 2005 захищає дисертацію в Університеті Мемфіса і здобуває найвищу в США академічну ступінь в галузі образотворчого мистецтва для практикуючих художників — магістр вишуканих мистецтв (M.F.A.)

Викладацька і кураторська діяльність

В 2003–2004 як асистент Університету штату Арканзас викладає мистецтво (рисунок і живопис). У 2004–2006 в Університеті Мемфіса викладає рисунок, структурний рисунок/анатомію, живопис, акварель.

Володіючи кількома мовами, зокрема, українською, російською, англійською, польською, грецькою, давньогрецькою, італійською, іспанською, грузинською, угорською[17], Христина Катракіс також читає лекції з історії мистецтв, мистецтвознавства і сучасного мистецтва, здійснює кураторство в художніх галереях.

У 2000 виступала як приватний репетитор з мистецтва, засновник, директор і інструктор програми приватної Академії мистецтв Kallista Art Academy (Греція, Італія і США).

В 2007 в рамках освітнього туру по Греції читала лекції з історії мистецтв. В 2010 — лекції з живопису, графіки і історії мистецтв в Арт-центрі MBG Art Center і в Brooks Museum of Art[18] (Мемфіс). В 2010–2011 — лекції в Katrakis Gallery, де вона одночасно є власником і куратором. В 2011 — лекції і кураторство в Mironova Gallery[19]. В 2011–2012 — куратор арт фонду музею Воронова. В 2005–2012 — кураторська діяльність на виставках в музеях і галереях США та інших країн (аукціон Крістіз (східноєвропейська філія), Brooks Museum of Art, США, Caelum Gallery, Kouros Gallery, Anna Tzarev Gallery, Нью-Йорк, Art Museum of Memphis, Мемфіс, UIMA museum of Modern Art, Чикаго).

Бере участь у соціальних проектах президента США Барака Обами[20].

Роботи і виставки

Основні роботи Христини Катракіс:

Роботи Христини Катракіс знаходяться в колекціях Білла Клінтона, Бреда Пітта, Джорджа Клуні, Софі Лорен, Шер, Тіни Тернер, відомих шанувальників і бізнесменів Європи, США і Канади[20].

Христина Катракіс бере участь в численних виставках і проектах, серед яких:

  • 2014: Ultra Violet Light (курирування спільного арт-проекту Ігоря Калінаускаса і Ізабель Коллін Дюфрен)[22][23]
  • 2013: Соціальний проект «Людина — не острів». Мистецьке об'єднання «Леміш», Львів[24].
  • 2011: Персональна виставка «Зростаючи»[25]
  • 2011: Серія робіт «Дерево життя», Виставка арт-аукціону Крістіз.
  • 2008: «В світле майбутнє», виставка на запрошення посла України в Америці, як художника, який буде представляти Україну. Вашингтон, США.
  • 2008: «Украініано Веро» в Палаці мистецтв «Український дім» за підтримки Державного комітету телебачення та радіомовлення України[26].
  • 2006–2011: участь в понад 150 виставках галерей Нью Йорка, Лос-Анжелеса, Чикаго, США.
  • 2006: «Степ» — художня книга ілюстрацій, США.
  • 2005: «Її Одіссея», «Весняне шоу», «Книга», «Монохроматичний світ», «Вечеря з Сафо» — музей Університету Мемфіса, США.
  • 2004: «Політично збуджене» — галерея «Delta Axis» в Marshall Arts Gallery, Мемфіс, Теннесі, США.
  • 2004: «Урожай скорботи» — виставка мистецтва, присвячена голодомору в Україні, музей Університету Мемфіса, США.
  • 2004: «Одіссея №  — виставка-конкурс мистецтва, Мемфіс.
  • «Одіссея-подорож» — виставка мистецтв, темпера по дереву, Університет штату Арканзас, Джонсборо, США.
  • 2003–2004: «Атлантида» — мультипроекти: фрески темперою, кераміка, скульптура, документальний фільм, оригінальний саунд-трек, оригінальні танці, концерт-шоу. Головна галерея, концертний хол Арканзаського університету.
  • 2003: «Жаль» — інсталяція, присвячена голодомору в Україні. Музей Університету Мемфіса, США.

Її картини на чорнобильську тематику були включені до колекції ООН «The 2010 Highly Commended Artists» і взяли участь у світовому турне «2010 Freedom to create Exhibition»[2][3][27].

Посол Фонду ЦУР ООН з міжнародних відносин

У березні 2021 року Крістіну Катракіс було офіційно номіновано - послом Фонду ООН [28] з міжнародних відносин. Це високе звання було присвоєно Фондом ООН, що просуває порядок денний ЦУР, спільно з Центром ЮНЕСКО в Болоньї [29] та Європейська рада [30], що представляє проект "Європейський шовковий шлях". Крістіна Катракіс тепер поєднуватиме два офіційні титули: міжнародного координатора ЦУР ООН / UNESCO та офіційного посла Фонду міжнародних відносин ООН. Це нове призначення охоплюватиме всі країни світу та сприятиме розповсюдженню глобальної обізнаності щодо причин сталого розвитку ООН / ЮНЕСКО / ФФУН та порядку денного.

Далі на офіційній сторінці Фонду Організації Об'єднаних Націй зазначено, що: "Міжнародний координатор програми ЦУР ООН / ЮНЕСКО для Центру ЮНЕСКО в Болоньї. Творець різних проектів, спрямованих на підвищення обізнаності та фінансування боротьби зі свідомістю19. Активіст NON ПРИБУТКОВІ організації, спрямовані на підтримку сталого розвитку. Заявивши пані Катракіс про своє бажання сприяти досягненню цілей ФФУН, надаючи доступ до свого досвіду, контактів та звітів, ФФУН призначила пані КРІСТІНУ КАТРАКІС Послом з міжнародних відносин "[31]

Інша діяльність

Діяльність Христини багатогранна. Крім занять мистецтвом вона також займається бізнесом (Христина є президентом компаній «K&K Ceramics» і «Boutique-Villas» Real Estate, засновником «World Tracker» Global Travel & Philanthropy Blog[32], президентом Міжнародної Академії мистецтв), як колишня фотомодель Христина періодично бере участь у фотосесіях, як співачка записала кілька музичних альбомів у стилі етно-модерн (зокрема, альбом «Atlantis»[33]), багато уваги приділяє благодійній діяльності (програма «Give a Voice to Children»[34]).

Христина також плідно працює в кінематографі:

РокиФільм, програмаКраїна, студія, режисерУчасть
2011-2012Художній фільм «Хроніки темних шляхів»США, Німеччина; режисер Мері Ламбертхудожник[17]
2012Документальний фільм «Створення пристрасті»Італія, продюсер Мауро Калеві, режисер Манфредо Летео[35], постановник Стефано Біні[36]художник-постановник, автор сценарію, ідея, сюжет
2012Культурно-освітні програми на телебаченніканали PBS[37] і Renaissance Center (США)художник по проектах, менеджер, со-продюсер
2010—2012Документальні фільми і художній фільм «Зона»Visionaire Media (Голлівуд, США), режисер Мері Ламбертхудожник-постановник, креативний консультант, со-сценарист, со-продюсер
2018—2019Документальний фільм «Believe»Visionaire Media (Голлівуд, США), режисер Мері Ламбертхудожник-постановник, креативний консультант, со-сценарист, продюсер [38]

[39]


Відгуки про творчість

Роботи Христини несуть в собі «транснаціональний» характер, оскільки досліджують саму взаємозалежність між міфічним та нагальним, між древнім та сучасним, між місцевим та глобальним. Її семіотика є явно міфічною, але художнє відображення є сучасним й мінливим. Більш того, її роботи сповнені сенсом переконливої універсальності, де зображені нею фігури є неначебто закарбованим, схопленим у мить якогось особистого вчинку, чи зусилля, вони є суцільно справжніми, реальними, доступними та знайомими
Мистецтвознавець, професор Олександр Сидоренко (США)[11]
Мені подобається на її полотнах море. Воно не холодне, як у Айвазовського, а тепле, літнє. Хочеться в ньому скупатись
Музикант Олег Скрипка[13]
Вона дивовижний художник, я люблю емоційні оповіді її картин
Голлівудський кінорежисер Мері Ламберт[14]
Віктор Пінчук обіцяв нас познайомити. Казав, вона класна художниця. Бачу, він правий. Зараз мало художників, в яких відчувається рука майстра. Намазали, наляпали - і готово. А вона детально промальовує кожну деталь
Художник Сергій Поярков[13]

Примітки

  1. Любимица Брэда Питта привезла в Киев выставку (рос.)
  2. Freedom to create. Main Prize — Commended 2010 (англ.)
  3. 2010 Freedom to Create Prize: Highly Commended Entries(англ.)
  4. Катракис Кристина pete-art.com (рос.)
  5. Програма "Знайомтесь. Я українець!" з Христиною Катракіс (2014) ТВі
  6. Centro Unesco Bologna
  7. https://www.unesco.bo.it/
  8. Фото Христини Кущ-Катракіс з батьками
  9. Christina Kushch-Katrakis
  10. «Зону» намалювала після смерті сина Газета по-українськи, № 1343 за 23.12.2011
  11. Олександр Сидоренко. Світ Христини Катракіс
  12. Ліна Кушнір. Скульптура — це тяжке мистецтво. Інтерв'ю з Анатолієм Кущем — Україна молода. № 224, 30.11.2010
  13. Картини Христини Кущ-Катракіс є в Клінтона
  14. Bill Ellis. Touched by tragedy of Chernobyl, artist's work radiates power (англ.)
  15. Конец света. Искусство ЧернобыляКонстантин Дорошенко(рос.)
  16. Дівчина з пам'ятника схожа на мене"Газета по-українськи", № 1170 за 04.02.2011
  17. Резюме Христини Катракіс (англ.)
  18. http://www.brooksmuseum.org
  19. http://www.mironova-gallery.com
  20. Спробуйте літо на смак з Христиною Катракіс
  21. Christ Amidst the Church—The Rev. Bleakley Window(англ.)
  22. Христина Катракіс про проект «Світло ультрафіолету» Еспресо.TV
  23. «Ultra Violet Light» project — Dali, Picasso, Warhol & I
  24. Репортаж про проект «Людина — не острів» / Канал ZIK
  25. Открытие выставки «Зростаючи». Кристина Кущ-Катракис(рос.)
  26. Каталог «Украініано Веро»
  27. http://katrakis.com/resume
  28. www.foundationfrunitednatins.org
  29. www.unesco.bo.it
  30. www.coe.int/en/web/venice/european-silk-route-p
  31. https://www.foundationforunitednation.org/
  32. «World Tracker» Global Travel & Philanthropy Blog
  33. The Atlantis Project(англ.)
  34. Give a Voice to Children (англ.)
  35. http://www.manfredoleteo.com
  36. http://www.stefanobini.com
  37. PBS Documentary — Christina Katrakis (англ.)
  38. VisionaireMedia - Mary Lambert - Believe
  39. Mary Lambert - Believe

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.