Хрущівка

Хрущі́вка село в Україні, у Золотоніському районі Черкаської області, підпорядковане Зорівській сільській громаді. Населення — 736 чоловік (на 2001 рік).

село Хрущівка
Країна  Україна
Область Черкаська область
Район/міськрада Золотоніський район
Громада Зорівська сільська громада
Рада Зорівська сільська рада
Код КАТОТТГ UA71040110070083289
Облікова картка Село на сайті ВРУ 
Основні дані
Засноване перша половина 17 століття
Перша згадка 1731 рік
Населення 736 (на 2001 рік)
Поштовий індекс 19781
Телефонний код +380 4737
Географічні дані
Географічні координати 49°46′26″ пн. ш. 32°14′58″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
116 м
Водойми річка Кропивна
Відстань до
обласного центру
39,2 (фізична) км[1]
Відстань до
районного центру
29 км
Місцева влада
Адреса ради с. Зорівка
Карта
Хрущівка
Хрущівка
Мапа

Село розташоване на річці Кропивна за 29 км на північний схід від райцентру міста Золотоноша.

Історія

Вперше село згадується в архівах Києва у 1731 році. На той час селяни чинили запеклий опір панам та панщині. Однією з найпоширеніших форм селянського антифеодального протесту в Україні були втечі кріпаків Поділля і північно-західної Київщини в менш заселені південно-східні райони України. Ці втікачі переходили через землі лівобережної Черкащини, і частина з них поселилася в Хрущівці. Село почало швидко зростати.

Хрущівка виникла в першій половині XVII століття як козацьке село. Згідно з переказами село дістало назву від імені першого поселенця козака Степана Хруща (мав дружину Христю Марківну та сина Тараса).

Через Хрущівку протікають річка Кропивка та її притока Розсошка. На хрущівських полях 16 могил та 1 майдан. Це цінні пам'ятки археології часів початку нашої ери. Згідно з переказами між Переяславом і Кременчуком тягнеться ланцюжок козацьких сторожових постів для попередження про татарські набіги. Одним з таких сторожових постів є майдан на полі Хрущівки.

Селище було приписане до Михайлівської церкви в Лукашівці.[2][3][4]

Селище є на мапі 1800 року.[5]

Село відносилося до Золотоніського повіту. За всіх часів село було в центрі визвольної боротьби.

У 1928 році, під час примусової колективізації, було створено колгосп.

Сучасність

На території сільської ради розташовано СТОВ «Перемога», фермерські господарства «Мрія» та «Надія», Хрущівський навчально-виховний комплекс, Лукашівська лікарська амбулаторія, Хрущівський будинок культури, дев'ять магазинів.

Постаті

Чурута Валентин Павлович (1977-2014) — солдат батальйону «Айдар», загинув у боях за Щастя.

Джерела

Примітки

  1. maps.vlasenko.net(рос.)
  2. Зведений каталог метричних книг що зберігаються в державних архівах України т.4, ст. 616 (UK). Український науково-дослідницкий інститут архівної справи та документознавства.
  3. Зведений каталог метричних книг що зберігаються в державних архівах України т.3, ст. 476 (UK). Український науково-дослідницкий інститут архівної справи та документознавства.
  4. Зведений каталог метричних книг, клірових відомостей та сповідних розписів (UK). Центральний державний історичний архів України, м. Київ (ЦДІАК України).
  5. Карта Малороссийской губернии из атласа Вильбрехта. www.etomesto.ru. Процитовано 2 листопада 2021.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.