Церква Преображення Господнього (Рожнів)

Церква Преображення Господнього
Назва на честь: Преображення Господнє


48°21′51″ пн. ш. 25°13′35″ сх. д.
Тип церква
Статус спадщини Пам'ятка архітектури національного значення України[1]
Країна  Україна
Розташування Рожнів
Івано-Франківська область
Матеріал деревина
Засновано 1833
Ідентифікатори й посилання
Церква Преображення Господнього (Рожнів) (Україна)

 Церква Преображення Господнього у Вікісховищі

Церква Преображення Господнього (Рожнів) — дерев'яна гуцульська церква в с. Рожнів Івано-Франківської області, Україна, пам'ятка архітектури національного значення.

Історія

Церква збудована в 1833 році та освячена в 1851 році. Храм розташований на "Чаплинці" — місцевості в центральній частині села, був філією Церкви Різдва Пресвятої Богородиці також розташованої в селі. У радянський період церква охоронялась як пам'ятка архітектури Української РСР (№ 1173)[2], була сільським музеєм атеїзму.[3] Церкву з 1993 року використовує громада Української-греко-католицької церкви, в ній служили о. В. Никифорук, о. Василь Сумарук. Місцеві жителі церкву називають "Чіплинською".[4][5][6][7]

Архітектура

Церква хрестоподібна в плані з квадратною навою і невеликими зрубами бокових рамен. Двоскатні дахи бокових зрубів примикають до чотирьохсторонньїо частини нави та восьмигранної частини зрубу нави де розташована баня. На дахах зрубів розташовані маківки. Із західної сторони до подовженого бабинця прибудовано засклений ганок. Ще один засклений ганок прибудовано до південного рамена нави. До вівтаря прибудована прямокутні ризниці, які мають спільний дах. Опасання розташоване навколо церкви на вінцях зрубів. Верхня частина церкви від опасання перекрита бляхою. Вікна храму замінені на пластикові. В інтер'єрі нава відкрита на висоту до вершини бані. Стіни храму були розмальовані живописом кінця ХІХ ст.[5][8]

Див. також

Примітки

  1. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/442-79-%D0%BF#Text
  2. П О С Т А Н О В А РАДА МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР від 6 вересня 1979 р. N 442 Про доповнення списку пам'яток містобудування і архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави. zakon.rada.gov.ua. Процитовано 17 березня 2021.
  3. Рожнів. castles.com.ua. Процитовано 2 квітня 2021.
  4. Протопресвітеріати. Коломийська єпархія УГКЦ. Процитовано 2 квітня 2021.
  5. Церква Рожнів-Чаплинці Косівський район. decerkva.org.ua. Процитовано 2 квітня 2021.
  6. karpaty.info. Косівський район — Рожнів. www.karpaty.info (укр.). Процитовано 2 квітня 2021.
  7. Рожнів | Рожнівська громада, Івано-Франківська область, Косівський район. rozhnivska.gromada.org.ua (ua). Процитовано 2 квітня 2021.
  8. Рожнів с Церква Преображення. www.pslava.info. Процитовано 2 квітня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.