Церква Святої Трійці (Жовква)

Церква Пресвятої Трійці — дерев'яна церква у м. Жовква Львівської області, споруджена 1720 року. Видатна пам'ятка архітектури та монументального мистецтва галицької школи. 21 червня 2013 року на 37-й сесії Комітету Світової спадщини ЮНЕСКО, що проходила у Камбоджі, Церква Пресвятої Трійці, разом з іншими дерев'яними церквами карпатського регіону, була внесена до списку світової спадщини ЮНЕСКО[1][2][3].

Церква Пресвятої Трійці
в місті Жовква
Церква Пресвятої Трійці в місті Жовква
50°03′19″ пн. ш. 23°58′55″ сх. д.
Тип споруди церква і православний храм
Розташування  Україна, м. Жовква, Львівська область
Початок будівництва 1601 р.
Зруйновано 1719 р.
Відбудовано 1720 р.
Будівельна система дерев'яна архітектура
Належність католицтво
Стан частина об'єкта Світової спадщини ЮНЕСКОd
Епонім Трійця
         Світова спадщина         
Wooden Tserkvas of the Carpathian Region
in Poland and Ukraine
Тип Культурний
Критерії iii, iv
Ідентифікатор 1424
Регіон ЮНЕСКО Європа і Північна Америка
Зареєстровано: 2013 (37 сесія)
Церква Святої Трійці (Жовква) (Україна)
Церква Святої Трійці (Жовква) (Львівська область)
Розташування на карті України
 Церква Святої Трійці у Вікісховищі

Історія

Першу будівлю церкви звели 1601 року. 17 червня 1719 року в місті спалахнула пожежа, яка поширилася на схід і знищила все Львівське передмістя. Тоді згорів і храм Пресвятої Трійці. Нову церкву, що збереглася й донині, було збудовано у 1720 році коштом парафіян та королевича Константія Владислава Собєського на місці згорілої.

Приміщення церкви було передано у користування музею, а вже в часи незалежності було передано спочатку православній, а потім греко-католицькій громаді. Храм належав УГКЦ з часу заснування. В 1993 церква знову передана вірянам УГКЦ.

Архітектура

Церква становить собою дерев'яну тризрубну будівлю із цегляною добудовою ризницею. Білокам'яне обрамлення вікон та портал перенесені сюди із розібраної замкової вежі.

У церкві знаходиться п'ятиярусний іконостас, що налічує приблизно 50 ікон, створений майстрами Жовківської школи малярства та різьби Івана Рутковича на початку XVIII ст. В іконописі втілено новаторський пошук — образи святих наділені елементами українського типажу. Іконостас виготовлений з липи, його декор має глибоке різьблення, котре виконав Ігнатій Стобенський. У 197879 роках церкву і, зокрема, іконостас було реставровано.

Світлини

Примітки

Література

  • Откович Тарас. Іконостас церкви Святої Трійці в Жовкві (дослідження та реставрація) // Бюлетень Львівського філіалу Національного науково-дослідного реставраційного центру України.— Львів, 2006.— № 2 (8).— С. 128-35

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.