Чарльз Симоні
Чарльз Симоні (англ. Charles Simonyi), при народженні Карой Шимоньї (угор. Simonyi Károly; нар. 10 вересня 1948, Будапешт) — американський космічний турист. Голова компанії Intentional Software Corporation. Учасник двох космічних польотів на російських кораблях Союз ТМА до Міжнародної космічної станції. Автор угорської нотації.
Чарльз Симоні | |
---|---|
Дата народження | 10 вересня 1948[1] (73 роки) |
Місце народження | Будапешт, Угорська Народна Республіка |
Alma mater: | Стенфордський університет і Університет Каліфорнії (Берклі) |
Нагороди: |
Віхи біографії
- Син угорського фізика та інженера Кароя Шимоньї. Правнук Шандора Шимоньї-Шемадама, прем'єр-міністра Угорщини (в 1920 р.).
- Під час навчання в середній школі підробляв нічним сторожем в комп'ютерній лабораторії. Почав захоплюватися комп'ютерами і програмуванням. До моменту закінчення школи самостійно розробляв компілювальні програми. Одну з них продав уряду Угорщини.
- У 1966 році Симоні переїхав з Угорщини в Данію, де працював програмістом в компанії A/S Regnecentralen в Копенгагені.
- У 1968 році виїхав на навчання в США.
- З 1972 по 1980 рік працював в Xerox Palo Alto Research Center (PARC), займаючись розробкою текстового редактора Bravo, першого редактора, який працює на принципі WYSIWYG (what you see is what you get — що бачиш, то й одержиш), тобто в режимі повної відповідності зображення на екрані і роздруківки.
- З 1981 року працював у корпорації Microsoft, де брав участь у розробці програмних продуктів Microsoft Excel, Multiplan, Word та інших.
- У 1982 році отримав американське громадянство.
- З 1991 року працював старшим спеціалістом по архітектурі відділення Advanced Technology компанії Microsoft Research, де займався проблемою навмисного програмування (англ. Intentional Programming, IP). У корпорації обіймав посади керівника розробки прикладних програм, головного програміста, провідного інженера.
- У серпні 2002 року пішов з корпорації Microsoft і разом з професором Грегором Кицалешем (Gregor Kiczales) заснував компанію Intentional Software Corporation.
- Володіє 11 патентами.
Освіта та наукові звання
- У 1972 році закінчив Каліфорнійський університет у Берклі і отримав ступінь бакалавра наук з машинобудування та технічної математики.
- В 1976 році в Станфордському університеті одержав ступінь доктора (Ph.D.) з обчислювальної техніки.
Космічний туризм
Симоні — п'ятий і сьомий космічний турист (2007, 2009). На той момент йому було 59 і 61 рік відповідно. Перший дворазовий космічний турист.
Перший політ до МКС: старт на кораблі Союз ТМА-10, повернення — на Союз ТМА-9. Другий політ до МКС: старт на кораблі Союз ТМА-14, повернення — на Союз ТМА-13.
Благодійність
Симоні є активним благодійником.
Він фінансував створення три професорські посади:
- У 1995 році Професура Громадського розуміння науки в Оксфордському університеті, першим був Річард Докінз (1995—2008), в даний час Маркус дю Сотої (Marcus du Sautoy)
- Професура для інновації в викладанні в Стенфордському університеті, професор Ерік Робертс С. 1997—2002.
- У 2005 році в рамках $ 25 млн пожертвувань, Професура математичної фізики в Інституті перспективних досліджень у Прінстоні, штат Нью-Джерсі, професор Едвард Віттен 2005-даний час.
У січні 2004 року Симоні створив фонд Чарльза Симоні для мистецтв і наук, через який Сімоні підтримує в Сіетлі мистецтво, науку і освітні програми. Станом на травень 2012 року розмір фонду був 75 000 000 $. Стипендіатами були: Seattle Symphony (10 мільйонів доларів), і Seattle Public Library (3 мільйони доларів), Метрополітен-опера та Джульярдська школа (Juilliard School).
У лютому 2017 року, Симоні дав Університету штату Вашингтон, відділу обчислювальної техніки (CSE) 5 мільйонів доларів на завершення будівництва нової будівлі.
Особисте життя
- Дружина (з грудня 2008 року) — Ліза Персдоттер (Lisa Persdotter), громадянка Швеції, фотомодель. Шлюбний контракт укладений з нею, крім всього іншого, містить заборону летіти в космос третій раз.
- Брат — Томаш Шимоньї.
6 місяців на рік Чарльз проводить на своїй яхті супер-класу — Скат (Skat).
Радіоаматорська діяльність
У Чарльза є два радіоаматорських позивних — KE7KDP[2] і HA5SIK.
Див. також
Посилання
Примітки
- ČSFD — 2001.
- Його позивний KE7KDP