Чернець (рослина)

Чернець[2], також воронець або актея (Actaea) рід квіткових рослин родини жовтецевих. Рід містить ≈30 видів і поширений у помірних областях північної півкулі — у Євразії й Північній Америці.

Чернець
Ілюстрація типового виду чернецю колосистого (Actaea spicata) у книзі Отто Вільгельма Томе «Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz» 1885, Gera, Germany
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Жовтецевоцвіті (Ranunculales)
Родина: Жовтецеві (Ranunculaceae)
Рід: Чернець (рослина) (Actaea)
L., 1753
Типовий вид
Чернець колосистий (Actaea spicata)[1]
Види

≈30 видів (докладніше: розділ «Систематика»)

Вікісховище: Actaea

Назва

Листя і квіти Actaea racemosa
Actaea matsumurae 'White Pearl'
Плоди Actaea pachypoda

Наукова назва рослини Actaea транскрипція грец. ακτάια має незрозуміле походження. За однією версією, від грец. ακτέα бузина чорна (Sambucus nigra L.), за подібністю листя цього роду з листям бузини. За іншою — від грец. ακτή — крутий берег, за місцем зростання. За третьою — від імені міфічного мисливця Актеона (грец. Ακτάιον), вихованця кентавра Хірона. Одного разу Актеон застав богиню полювання Артеміду і її німф, що купалися в річці. Розгнівана богиня перетворила його на оленя, якого розірвали його ж мисливські собаки, що не впізнали господаря. За отруйність плодів, настільки ж небезпечних для людини, як для Актеона його собаки.[3]

Синоніми

Опис

Багаторічна рослина. Стебла до 70 см, з великим пір'ястим листям. Лиски чергові, черешкові, яйцеподібні до вузько-еліптичних, складаються з трьох лопатей, нерегулярно зубчасті. Дрібні білі квітки (25 або більше) зібрані в невелику овальну китицю 2-17 см. Квітки двостатеві, радіально симетричні, пелюсток 4-10, нектарники відсутні; тичинки 15-50; маточка 1, проста; насінних зачатків багато. Плоди ягодоподібні, широко еліпсоподібні, майже кулясті, гладкі. Насіння темно-коричневого до червонувато-коричневого кольору, конічне до клиноподібного.

Рослини отруйні, токсичність зберігається навіть після висушування. Особливо небезпечне потрапляння соку на слизові оболонки рота і очей.

Поширення

Представники роду зростають в помірних лісах Європи, Азії, Північної Америки.

Систематика

За даними спільного інтернет-проекту Королівських ботанічних садів у К'ю і Міссурійського ботанічного саду «The Plant List» рід Actaea містить 30 видів.

Примітки

Література

  • Сост. С. А. Тимохина, Н. В. Фризен, Н. В. Власова, Зуцв В. В., Ковтонюк Н. К., Байков К. С. Portulacaceae — Ranunculaceae // Флора Сибири: В 14 т / Под ред. докторов биол наук Малышева Л. И., Пешковой Г. А. — Новосибирск : ВО «Наука». Сибирская издательская фирма, 1993. — Т. 6. — 310 с. (рос.)
  • Hultén, E. 1971. The circumpolar plants. II. Dicotyledons. Kongl. Svenska Vetenskapsakad. Handl., ser. 4, 13: 1-463.
  • Keener, C. S. 1977. Studies in the Ranunculaceae of the southeastern United States. VI. Miscellaneous genera. Sida 7: 1-12. Pellmyr, O. 1985.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.