Чернявський Микита Антонович

Мики́та Анто́нович Черня́вський(*15 вересня 1920(19200915), Смолянинове, Новоайдарський район, Луганська область — †9 липня 1993, Луганськ) поет, прозаїк, журналіст.

Микита Антонович Чернявський
Народився 15 вересня 1920(1920-09-15)
Новоайдарський район, Луганська область
Помер 9 липня 1993(1993-07-09) (72 роки)
Луганськ, Україна
Країна  СРСР
Діяльність журналіст, письменник
Мова творів українська і російська
Нагороди


Життєпис

Народився 15 вересня 1920 року в селі Смоляниновому Новоайдарського району на Луганщині в родині селян-середняків. Після закінчення восьми класів рік працював у колгоспі. 1939 року закінчив Старобільську медично-фельдшерську школу. Працював завідувачем фельдшерсько-акушерських пунктів.

Під час Другої світової війни за станом здоров'я на фронт не потрапив, був організатором підпільного госпіталю в с. Криничне (Гаршинівка) Старобільського району та в рідному селі Смоляниновому.

З 1952 року Микита Чернявський починає працювати журналістом у редакціях газет «Лисичанский рабочий», «Луганская правда», «Прапор перемоги».

З 1977 по 1983 рік працює відповідальним секретарем Луганської обласної організації Спілки письменників України. Також керував Луганським обласним літературним об'єднанням.

Помер 9 липня 1993 року в Луганську.

Громадська діяльність

Микита Чернявський — один з ініціаторів відкриття в грудні 1988 року пам'ятника Борисові Грінченкові та шкільного літературного музею в селі Олексіївці Перевальського району Луганської області.

Чернявський один із перших помітив поетичний талант юного Василя Голобородька і сказав про це в передньому слові «Початок шляху» до його добірки віршів в обласній газеті «Прапор перемоги» від 2 червня 1963 року.

Творчість

Поезія

Вірші почав друкувати в періодиці з 1936 року. Перша збірка поезій «Зерна щастя» вийшла 1948 року в Донецькому видавництві. Того самого року був прийнятий у члени Спілки письменників України.

Поетичні збірки виходили у видавництвах Донецька, Луганська, Москви, Києва. Сам поет уважає найоригінальнішими з-посеред своїх поетичних книг збірки «Відстані», «Злети», «Порадь мені, поле», «Мирославна», «Щоб небо не падало», «Людиною бути», «Поезії», «Зелена гілка добра» та інші[1].

Критики прихильно зустріли поезію Чернявського. Так, аналізуючи збірку його вибраних творів «Людиною бути» («Дніпро», 1977), поет Петро Осадчук у рецензії «Найбільша цінність на землі» («Літературна Україна», 13 грудня 1977 року) наголошував, що його слово не вишукане, але щире й схвильоване, сповнене жаги життя, віри в силу добра на землі, в невичерпні можливості людини-трудівника[2].

Із середини 80-х років поезія Микити Чернявського наповнюється мотивами національної самобутності, творчість автора суголосна процесові національного відродження.

Проза

Почав писати прозу з 1969 року.

Автор трилогії «Людям важче» («Людям важче», «Сонце в полинах», «Тиждень Івана Лободи»), котра, починаючи з 1973 року, витримала чотири видання. Сюжетна основа трилогії — події Другої світової війни на Луганщині. Автор відтворює образи рідних міст і сіл, лише змінюючи їхні назви: Степове — Старобільськ, Гірниче Лисичанськ, Піщане — Смолянинове.

Також написав романи «Іван Катруха», «Материне серце», «Донбаські грози», збірку повістей та оповідань «Батькові руки», збірку документальних нарисів і повість «Ти зі мною».

1990 року закінчив роботу над романом «Суша», у якому діють герої попередніх прозових полотен автора: Іван Лобода згадує Голодомор 1932–1933 років; Іван Катруха — герой громадянської війни і голова колгоспу, що, як міг, допомагав односельцям вижити в страхітливі роки, зазнає репресій. Роман порушує типову для літератури того періоду екологічну проблему, актуалізує тему втрати духовності. Геологи відкрили підземне водоймище:

„На зміну геологам прийшли водопостачальники чорної металургії, повели розмову з ним, як з господарем довколишніх угідь:

- Земля ваша, підземна вода державна і до зарізу потрібна чорній металургії, без котрої не може рухатись цивілізація... Отже, тут ось, на ваших луках, поставимо водозабірні споруди і в п’ятикілометровій зоні довкола - відчуження. ...Потужні помпи погнали велетенськими трубами за Донець, а місцевий водогін прослали тільки до половини села, про поливну систему, воду і санвузли в хатах перестали згадувати... Та ще й до того труби виявилися бракованими... Воду ж поступово висмоктали з-під села, люди з східної половини втікають уже світ за очі”[3].

У Піщаному спалахує бійка, люди ламають ненависні їм водяні насоси. І тільки здеморалізований Тимошака Ремез захищає їх. Йому на допомогу приходять більші й менші чиновники, бо наруга над землею висушила не тільки річки, але й людські душі.

Деморалізацію радянської партійної верхівки таврує автор в оповіданні «Заїмка» (1989 рік). За вказівкою обкомівського начальства перший секретар райкому Петро Микитович Нескреба наказує збудувати далеко за містом будиночок для відпочинку, де й збиралися керівники разом із своїми «подругами». Врешті-решт Петра Нескребу ті вечори привели до моральної деградації та духовного спустошення, що зумовлено тодішніми стосунками в суспільстві і з якими в своєрідне протиріччя все ж таки вступає його колишній цілісний характер та залишки людської гідності:

“Нескреба зупинився біля крісла, тремтячими пальцями розчахнув пальто з сивим каракулевим коміром, відстебнув Зірку й, поклавши її на стіл, сказав втомленим голосом: „Я завжди почувався так, ніби вкрав це у держави”[3].

Пожежа на заїмці і принизлива втеча учасників вечірньої учти символізують загибель усієї державної системи.

Переклади творів

Добірки поезій друкувалися в латвійській, білоруській антологіях, перекладалися болгарською, молдавською, азербайджанською, татарською та іншими мовами. У видавництві «Советский писатель» вийшли в перекладі на російську роман-трилогія «Людям важче» («Донбасские грозы») і збірка віршів «Чтобы небо не падало».

Ушанування пам'яті

У Смолянинові створено музейну кімнату в сільському краєзнавчому музеї, там є й художні полотна наймолодшого сина — Віктора.

Твори

  • Чернявський М. Голуби на площах: Поєзія:Сталінське обласне видавництво, 1958
  • Чернявський М. Мирославна: Поезії.- К.: Рад. письменник, 1965.
  • Чернявський М. Вітер з поля. — К. : Рад. письменник, 1957. — 167 с.
  • Чернявський М. Дума про Донець. — Луганськ, 1959. — 94 с.
  • Чернявський М. З глибини доріг. — Донецьк: Донбас, 1964. — 105 с.
  • Чернявський М. Відстані. — К. : Радянський письменник, 1968. — 78 с.
  • Чернявський М. Земна могуть: Поезії. — К., 1969. — 158 с.
  • Чернявський М. Порадь мені, поле. — Донецьк: Донбас, 1969. — 159 с.
  • Чернявський М. Злети: Лірика. — К. Рад. письменник, 1970. — 127 с.
  • Чернявський М. Червоні світанки: документальні нариси та повість. — Донецьк: Донбас, 1971. — 199 с.
  • Чернявський М. Людиною бути. — К.: Дніпро, 1977. — 158 с.
  • Чернявський М. Материне серце: Роман. — К.: Радянський письменник, 1978. — 192 с.
  • Чернявський М. Сонце в полинах. Тиждень Івана Лободи. — К.: Молодь, 1979. — 399 с.
  • Чернявський М. А. Зелена гілка добра. — Донецьк: Донбас, 1980–167 с.
  • Чернявський М. Людям важче. — К.: Дніпро, 1981. — 558 с.
  • Чернявский Н. Донбасские грозы. — М.: Сов. писатель, 1983. — 537 с.
  • Чернявский, Н. Донбасские грозы. — М.: Сов. писатель, 1983. — 536 с.
  • Чернявський М. Поезії. — К.: Дніпро, 1988. — 148 с.
  • Чернявський М. Батькові руки: Повість. Оповідання. — К.: Рад. письменник, 1989.
  • Чернявський М. Ранок під ногами // Вітчизна. — 1990. — № 6.
  • Чернявський М. Суша // Бахмутський шлях. — 2005. — № 3-4

Примітки

  1. Сайт письменників Донбасу. Архів оригіналу за 27 грудня 2011. Процитовано 12 листопада 2011.
  2. Нежива Л., Неживий О. Літературне краєзнавство: Мультимедійний посібник. Луганськ, 2008.
  3. Нежива Л., Неживий О. Літературне краєзнавство: Мультимедійний посібник. Луганськ, 2008.

Джерела

  • Микита Чернявський // Жайвори над Луганщиною: Ч. 1. — Луганськ: Світлиця, 2004. — С. 31-42.
  • Кулініч О. О. Письменник і журналіст Микита Чернявський // Фольклор, література та мистецтво Сходу України в системі етнокультурних вимірів . — Вип.4 . — 2006 . — С. 172–178
  • Неживий О. Освячені Шевченковим ім'ям.—Луганськ, 1998.
  • Літературна Луганщина. Випуск ІІ. —Луганськ, 1992.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.