Старобільськ

Старобі́льськ (початково Стара Біла, сучасна назва від 1981[3]) — місто в Україні, районний центр у Луганській області. Розташований на півдні Середньоруської височини, на лівому березі річки Айдар. Засноване на території Острогозького полку Слобідської України.

Старобільськ
Герб Старобільська Прапор Старобільська
Будівля Катерининської жіночої гімназії (поч. ХХ ст.), Старобільського державного учительського інституту (1940–1954), ЛНУ ім. Тараса Шевченка
Основні дані
Країна  Україна
Регіон Луганська область
Район Старобільський район
Громада Старобільська міська громада
Засноване 1686
Статус міста з 1 травня 1797 року
Населення 16 917 (01.01.2018)[1]
 - повне 16 917 (01.01.2018)[2]
Площа 13,32 км²
Густота населення 1291 осіб/км²
Поштові індекси 92700
Телефонний код +380-6461
Координати 49°16′ пн. ш. 38°55′ сх. д.
Висота над рівнем моря 63 м
Водойма Айдар
Міста-побратими Люблін
Відстань
Найближча залізнична станція Старобільськ
До обл./респ. центру
 - фізична 85 км
 - залізницею 113 км
 - автошляхами 94 км
До Києва
 - фізична 600 км
Міська влада
Адреса 92700, вул. Центральна, 36

 Старобільськ у Вікісховищі

Карта
Старобільськ
Старобільськ

Гідрографія

Місто розташоване переважно на лівому березі річки Айдар, у яку впадає права притока Біла.

Історія

Карта Старобільська 1877 року.
Старобільськ у 1907 році
Старобільськ в 1911 році
Жіночий монастир «Всіх скорботних радостей»

Доба козаччини

Слобода Більська заснована 1686 українськими козаками однойменного містечка Полтавщини на території Острогозького Слобідського полку. Згодом її перейменували в повітове місто Старобільске[4]. Із 1730-х селище називається Стара Біла. 1797 перейменоване на Старобільське, повітовий центр Слобідсько-Української, з 1834 Харківської губернії. Статус міста має з 1938 року.

1802 Старобільське відійшло до Воронезької губернії, а від 1824 року — знову до Харківської. Населення міста Старобільське, за даними загального перепису 1897 року становило 13 123 осіб. До Старобільського примикають слободи Піщане, Заєрчанівська (Заєрок).

Епоха УНР та комуністична присутність

У 1918 році Старобільське стало ареною боїв між військами Директорії УНР та Донськими козаками отамана Краснова:

(рос.) …А на границе с Украиной молодые казаки, только что обученные в Персиановке, под Новочеркасском, призванные под знамёна, дрались с петлюровцами. Почти половина заново сколоченного 12-го Донского казачьего полка легла под Старобельском, завоёвывая области лишний кус украинской территории. (М. Шолохов, «Тихий Дон»)

У 19181921 і 19291930 роках Старобільське було центром повстанського руху на півночі Луганщини.

Під час організованого радянською владою Голодомору 1932—1933 років померло щонайменше від 409[5] до 428 жителів міста[6].

Друга світова війна

У 19391940 роках біля міста існував табір для польських полонених, майже 4000 поляків були замордовані у квітні і травні 1940 року російськими спецслужбами в Харкові, поховані в П'ятихатках. 48 поляків померли в таборі й були поховані на старому міському цвинтарі.

Старобільськ був столицею Радянської України протягом декількох днів під час війни.

Після Другої світової до незалежності України

На 1975 рік в місті мешкало 22 700 осіб.

Російсько-українська війна 2014

2 жовтня 2014 року у Старобільську відбулася панахида за загиблими бійцями 80-ї аеромобільної бригади. Голова Луганської ОДА Геннадій Москаль попросив на колінах у загиблих пробачення від української влади:

«Простіть нас, що з вами сьогодні нема ваших матерів, ваших батьків, ваших дітей, ваших сестер. Простіть нас за те, що державні інституції не змогли закупити реактиви, щоб зробити аналіз ДНК і встановити кожну особу. Це наша провина, і думаю, прийде час, і ті, хто припустився цієї помилки, будуть покарані, і батьки нарешті зможуть забрати своїх синів і поховати у себе на батьківщині».
Барикади біля старобільського райвідділу міліції

Бійці 80-ї аеромобільної бригади та батальйону «Айдар» 5 вересня потрапили у засідку між селищем Металіст і містом Щастя. Упізнані тіла загиблих відправили додому; 28 неідентифікованих тіл військових поховали у Старобільську[7].

У вересні 2014, на прохання академічного товариства, до Старобільська евакуювали Луганський національний університет імені Тараса Шевченка.

28 грудня в місті невідомі особи влаштували теракт — на вулиці Урицького в сміттєвому контейнері спрацював вибуховий пристрій, у той час поруч знаходилися 53-річний військовослужбовець та місцевий мешканець, обох поранило[8].

24 серпня 2015 року на Меморіалі Слави Старобільська урочисто відкрито пам'ятний знак воїнам, полеглим за Незалежність України[9].

У ніч на 23 лютого 2016-го було вбито, за попередньою інформацією двома пострілами в шию та голову, міського голову Володимира Живагу[10].

Усна історія

Довкола міста існують чимало легенд. Одна з них говорить, що поблизу Старобільського сховані награбовані скарби Махна, який тривалий час перебував у місті. Саме в Старобільському 2 жовтня 1920 року ним укладено воєнно-політичну угоду з командуванням Червоної Армії про спільну боротьбу проти Врангеля. Місто згадується у творі І. Ільфа і Є. Петрова «12 стільців».

Господарство

 • Заводи: ремонтно-механічний, плодоконсервний, продтоварів; меблева, швейна фабрики; хлібозавод, елеватор, молокозавод, завод залізобетонних виробів. *Районне об'єднання «Сільгосптехніка».
 • Старобільська обласна фізіотерапевтична лікарня
 • Елеватор
 • слідчий ізолятор

Мости

Місто має 5 мостів через річку Айдар. 2 автомобільних, залізничний, 2 пішохідних та шлюзи.

Освіта

Будинок культури ім. Т. Шевченка на центральній площі Старобільська
Стара забудова в центрі міста
Стара забудова в центрі міста

Освітні заклади Старобільська

У місті є краєзнавчий музей, з 2015 року він має статус обласного.

Культура

В місті Старобільськ є районний Будинок культури імені Т. Г. Шевченка (вул. Центральна, 26)[11], в якому діють п'ять аматорських колективів, серед яких: танцювальний ансамбль «Веселка», жіночий вокальний ансамбль «Берегиня», театр мініатюр «Шукачі», духовий оркестр. Після окупації Луганська у 2014 році Старобільський краєзнавчий музей отримав статус обласного.

Мережа бібліотек міста

Сьогодні Старобільська РЦБС складається з 26-ти[11] бібліотек (1 бібліотечний пункт), 3 міських Центральна районна бібліотека, Районна дитяча бібліотека, Дитячо-юнацька бібліотека, 23 сільських філії.

1998 року було відкрито бібліотеку Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» при відокремленому підрозділі університету (пл. Гоголя, 1)[12].

Також наразі в місті працює Луганська обласна універсальна наукова бібліотека імені О. М. Горького (пл. Базарна 32-А)[13]

Історична довідка: у 1912 році в Старобільському окрузі працювали три сільськогосподарські бібліотеки.

Пам'ятники Старобільська

Місця відпочинку

Старобільськ в літературі

Старобільськ в творчості Ільфа і Петрова

Публіцисти, журналісти а також низка літературознавців, істориків і краєзнавців відзначають вплив Старобільська на творчість радянських письменників-сатириків Іллі Ільфа і Євгена Петрова[14]. Зокрема Старобільськ вважається прообразом вигаданого міста Старгорода, згадуваного в романі «Дванадцять стільців» — місця, де починалася дія роману[15]. У свою чергу, діяльність письменників вплинула на культурно-історичний вигляд сучасного Старобільська.

Пам'ятник Остапу Бендеру.
«Може тобі ще дати ключ від квартири де гроші лежать?»

У 1923 році (за іншою інформацією восени 1926) кореспонденти московської газети «Гудок» Ільф і Петров були відряджені в повітове місто Старобільськ для збору матеріалів за завданням газети[16]. В публіцистиці та журналістських матеріалах описується безліч збігів і подібностей подій, що відбувалися з Ільфом і Петровим в процесі цього відрядження, з подіями та явищами, згодом описаними сатириками в романах «Дванадцять стільців» і «Золоте теля». Роботу над цими творами сатирики розпочали незабаром після старобільського відрядження.

У 2008 році до 80-річчя написання твору «Дванадцять стільців» в Старобільському парку біля будівлі ЛНУ, що знаходиться з боку села Чмирівка Старобільського району, був поставлений пам'ятник за сюжетом роману. Його ідея належала колективу Луганського національного університету імені Т. Г. Шевченка. Українська дослідниця Наталя Журмій зазначає, що причиною його створення стала версія, що дія в романі починається в нинішньому Старобільську. Про появу Остапа Бендера в Старгороді в тексті роману повідомляється: «О пів на дванадцяту з північного заходу, з боку села Чмаровки, в Старгород увійшов молодий чоловік років двадцяти восьми. За ним біг безпритульний. „Дядя! — весело кричав він,  — Дай десять копійок!“». Біля Старобільська дійсно існує передмістя зі схожою назвою, яке зараз називається Чмирівка (у 1920-х роках — Чмаровка). Саме воно вважається прообразом згаданої в романі Чмаровки[16].

На розі центральної площі міста, перед аркою двоповерхової будівлі, де до революції була в підвалі двірницька і на балконі якого обідали Ільф і Петров, у 2011 році було відкрито пам'ятник Кісі Вороб'янінову в стилі наївного мистецтва[16].

Релігія

У Старобільську знаходяться:

Усі храми православні, московського патріархату.

Спорт

Старобільська траса «Південна»
Велосипеди у Старобільську

У Старобільську регулярно відбуваються етапи чемпіонату України з автомобільного кросу на автокросовій трасі «Південна». Чемпіонами України з автомобільного кросу свого часу ставали вихованці місцевого автоклубу:

Видатні особистості


Відомі старобільчани

 • Антоненко Вероніка, дизайнер одягу. [20](рос.)
 • Володимир Вдовиченко. Художник [21](рос.) [22](рос.)
 • Набока Олександр Вікторович, завідувач кафедри історії України, доктор історичних наук, професор. [23]
 • Лук'яненко Олександр . Краєзнавець
 • Світличний Михайло. Фотомайстер

Портрети

Див. також

Згадки у ЗМІ

Галерея Старобільських гербів

Світлини з музею

Сучасні світлини

Примітки

 1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2018 року (PDF)
 2. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2018 року (PDF)
 3. Лучик В. В. Етимологічний словник топонімів України / В. В. Лучик; відп. ред. В. Г. Скляренко. — К.: ВЦ «Академія», 2014.—544 с. (ст. 448) ISBN 978-966-580-454-3
 4. Кругляк Ю. М. Ім'я вашого міста : Походження назв міст і селищ міського типу Української РСР. К. : Наукова думка, 1978. — 152 с.
 5. Мартиролог. Луганська, ст. 616—626
 6. Старобільск. Геоінформаційна система місць «Голодомор 1932—1933 років в Україні». Український інститут національної пам'яті. Процитовано 18 червня 2020.
 7. Москаль став на коліна перед загиблими силовиками. Архів оригіналу за 17 травня 2015. Процитовано 2 жовтня 2014.
 8. В результаті вибуху біля міського парку Старобільська поранено дві людини
 9. Пам'ятний знак воїнам загиблим за Незалежність України відкрили на Луганщині
 10. У Старобільську вбили мера Володимира Живагу. Архів оригіналу за 24 лютого 2016. Процитовано 23 лютого 2016.
 11. Мірошниченко І.О. Культура // Старобільщина (історико-краєзнавчий нарис). — Луганськ : ВАТ «ЛОД» (Луганська обласна друкарня), 2002. — С. 105. — ISBN 966-7566-13-7.
 12. Сайт бібліотеки ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка»
 13. Сайт офіційний [[Луганська обласна універсальна наукова бібліотека імені О. М. Горького|Луганська обласна універсальна наукова бібліотека імені О. М. Горького]]
 14. Ванда Сура. Сатирическое наследие И. Ильфа и Е. Петрова вчера и сегодня // Studia wschodniosłowiańskie.  2012. Т. 12. С. 133 — 154. ISSN 1642–557X.
 15. Андрій Крикунов. Украина великого комбинатора. К 85-летию первого политтехнолога // 2000.  12.12.2013. Архівовано з джерела 31 грудня 2013. Процитовано.
 16. Н. Журмій. Маргіналізація соціокультурних процесів в контексті трансформації міської скульптури (на прикладі пам’ятників персонажам творів І. Ільфа та Є. Петрова) // Культура і сучасність.  2011. Т. Вип. 1.
 17. Гоу в Старобельск! Старый и белый. Город на "12 стульях". Свои.City (рос.). Процитовано 23 січня 2020.
 18. Свято-Николаевский кафедральный собор г. Старобельска
 19. Всеволод Гаршин: хвора совість століття
 20. Как переселенка из Луганска создала бренд одежды, известный во всем мире
 21. Человек, к интервью с которым нельзя подходить с «голыми руками»
 22. на одной из улиц появилась картина с яркими бабочками: фото
 23. Кафедра історії України, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.