Чернівецький краєзнавчий музей

Чернівецький обласний краєзнавчий музей обласний краєзнавчий музей у місті Чернівцях, найбільше зібрання матеріалів і документів з історії, етнографії і культури Північної Буковини та Хотинщини.

Чернівецький обласний краєзнавчий музей
48°17′ пн. ш. 25°56′ сх. д.
Тип музей
Країна  Україна,  Австрійська імперія і  Австро-Угорщина
Розташування Чернівці, вул. О.Кобилянської, 28
Засновано 1863 рік
Фонд бл. 115 тис. одиниць
Директор Ірина Тодорівна Яворська
Сайт regmus.cv.ua
Чернівецький краєзнавчий музей (Чернівецька область)

 Чернівецький краєзнавчий музей у Вікісховищі

Музей розташований у центрі Чернівців за адресою: вул. О.Кобилянської, буд. 28.

Історія закладу

Від заснування до 1940 року

Турбота про необхідність збереження історичних пам'яток змусила буковинців заснувати у 1863 році крайовий музей, який одразу ж розпочав діяльність зі збору предметів у галузі природничих наук, археології, нумізматики та фалеристики. Проте вже у 1877 році цей музей змушений був припинити свою діяльність.

У 1888 році К. А. Ромшторфер підняв питання про відновлення музею в Чернівцях, і в 1891 році Центральна комісія у Відні доручила йому та Й.Ісопеску й Клаузеру провести підготовчу роботу. Отож, 21 лютого 1892 року було ухвалено статут музею, в якому закладу ставилися завдання з вивчення історії краю в галузях археологічній, загально-історичній, історії мистецтв та природничих наук.

Нарешті 14 травня 1893 року Буковинський крайовий музей урочисто представив свою колекцію. Ця дата стала початком стабільної діяльності музею протягом 21 року. З побудовою приміщення для Буковинського музею ремесел по вулиці Міцкевича, 2 крайовий музей, на умовах оренди, розмістив по одному з поверхів свою експозицію. Розвитку діяльності музею сприяли дослідження К.Ромшторфера, І.Сомбаті, Р. Ф. Кайндля, В.Арійчука, Е.Костіна, І.Прокоповича. Результати досліджень публікувалися в музейних щорічниках.

У роки Першої світової війни музей припинив свою діяльність і відновив її в 1918 році вже в нових умовах.

У 1930 році музей було реорганізовано на Регіональний музей і він отримав новий статут. У 1935 році музей об'єднано з Промисловим музеєм та створено Регіональний музей ім. короля Кароля ІІ.

Від 1940 року до сьогодення

Після включення Північної Буковини до складу УРСР у листопаді 1940 року засновано історико-краєзнавчий музей, який розташували в митрополичих палатах.

Вже по Другій світовій війні музей було переведено до приміщення по вулиці О. Кобилянської, де він продовжує функціонувати нині, володіючи колекцією з понад 83 тисяч предметів.

До складу музею на правах філій входять Літературно-меморіальний музей Ольги Кобилянської, Літературно-меморіальний музей Ю.Федьковича (обидва в Чернівцях), Хотинський та Кіцманський відділи музею.

Фонди і експозиція

Зала середньовічної історії, 2009

Чернівецький краєзнавчий музей має чимало зал (бл. 20), які входять до двох великих відділів: природи Буковини й історії. Поєднання природи з давньою історією надає можливість цілісного огляду музейної експозиції. Історичний відділ, що в рази більший за природний, включає також значні археологічні й етнографічні колекції, документи, матеріали й численні предмети з історії Буковини. Багатою і цікавою є його нумізматична колекція, колекція зброї XVIII XIX століть.

Гордістю музею є колекція творів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, основу якого складають ікони XVI XVIII ст.ст., твори видатних буковинських митців Миколи Івасюка, Юстина Пігуляка, Євгена Максимовича, Августи Кохановської тощо. Колекція стародруків представлена книгами трьох визначних центрів друкарства України — Київським, Львівським та Почаївським.

Документальна частина, крім великого числа світлин включає, матеріали про селянське повстання 1848-49 pp. під проводом Лук'яна Кобилиці).

Серед багатьох пам'яток на особливу увагу заслуговує прапор Чернівців, виготовлений до 500-річчя першої писемної згадки про місто, яка надзвичайно широко відзначалася чернівчанами у 1908 році. До прапора було виготовлено і 5 ювілейних стрічок від національних товариств краю та окремих громадян.

Вже за незалежності України (після 1991 року) було створено окрему залу, яка розповідає про Чернівеччину впродовж періоду незалежності держави, а також розширено експозицію про відомих діячів краю (Володимир Івасюк, Назарій Яремчук, Ані Лорак і багато інших).

Філіали та відділи

Чернівецький краєзнавчий музей має такі відділи.

  • Чернівецький літературно-меморіальний музей Ю. Федьковича, 274000, м. Чернівці, вул. О. Кобилянської, 28
  • Чернівецький літературно-меморіальний музей О. Кобилянської, 274000, м. Чернівці, вул. Димитрова, 5
  • Хотинський історичний музей, 275360, м. Хотин, вул. Свято-Покровська, 17
  • Кіцманський історичний музей, 275300, м. Кіцмань, вул. Незалежності, 50
  • Відділ "Буковинська діаспора", 274000, м. Чернівці, вул. Главки, 1

Експозиція

Видання музею

Сучасний музей. Наукова й експозиційна діяльність. Матеріали наукової конференції, присвяченої 145-й річниці заснування Крайового музею в Чернівцях (15 травня 2008 р.) / За ред. І.В. Скільського. — Чернівці: Видавництво «ДрукАрт», 2008. — 296 с. (Повний зміст збірки (с. 291–295) >>>)

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.