Чорногорська антифашистська скупщина народного визволення

Чорного́рська антифаши́стська ску́пщина наро́дного ви́зволення (серб. Црногорска антифашистичка скупштина народног ослобођења), скорочено ЦАСНО — законодавчий і виконавчий орган влади Чорногорії, що діяв у роки Народно-визвольної війни Югославії .

Історія Чорногорії

Історія Чорногорії
Доісторичний час
Іллірія
Іллірик
Далмація
Превалітанія
Дукля
Князівство Зета
Албанія Венетська
Санджак Чорногорія
Князь-єпископство
Князівство Чорногорія
Королівство Чорногорія
Зетська бановина
Королівство Чорногорія
Соціалістична Республіка Чорногорія
СФРЮ
Республіка Чорногорія
Сербія і Чорногорія
Чорногорія

Портал «Чорногорія»

Історія

Скупщина була заснована спочатку під назвою Крайове антифашистське віче народного визволення Чорногорії і Которської затоки (серб. Земаљско антифашистичко веће народног ослобођења Црне Горе и Боке Которске). 15 і 16 листопада 1943 відбулося перше засідання віча в Колашині, за присутності всіх політичних діячів антифашистського руху Чорногорії і Которської затоки. Головою віча обрано Ніко Мілянича.

На другому засіданні Антифашистського віча народного визволення Югославії ухвалено рішення про легалізацію Народно-визвольного руху в Чорногорії, а також прийнято кілька документів, що підтверджують державність Чорногорії і не визнають законною влади колабораціоністів. 3 січня 1944 року виконавчий комітет у зверненні закликав населення Чорногорії масово вступати до Руху Опору і почати збройну боротьбу проти фашистських окупантів і зрадників.

На другому засіданні Крайового віча, яке відбулося 16 лютого 1944 року в тому ж Колашині, рух дістав повну підтримку від Антифашистського віче Югославії.

Від 13 до 15 липня 1944 року відбулося третє засідання Крайового антифашистського віча, на якому рух офіційно отримав нову назву Чорногорська антифашистська скупщина[1]. На тому ж засіданні прийнято рішення про майбутнє Чорногорії як рівноправної федеральної одиниці в Демократичній Федеративної Югославії. Обрано представників до Президії Скупщини, а вищим органом влади призначено Національний комітет визволення Чорногорії (раніше Народно-визвольний комітет), заснований ще в 1941 році. До утворення Національного комітету його функції виконувала Президія, яка делегувала своїх представників у національно-визвольні комітети областей. На комітет лягали обов'язки з підтримки конституційного порядку в Чорногорії як федеральній одиниці югославської держави.

Четверте засідання відбулося в Цетинє від 15 до 17 квітня 1945 року, коли Чорногорську антифашистську скупщину перетворено на Чорногорську народну скупщину як вищий орган влади і єдиний законодавчий орган. В назвах усіх організацій слова «народно-визвольний» замінено на «народний». Першим керівником соціалістичної Чорногорії став Блажо Йованович.

Див. також

Примітки

Література

  • Енциклопедија Југославије (књига друга). «Југославенски лексикографски завод», Загреб 1982. година.
  • Илустрирана повијест Народноослободилачке борбе у Југославији 1941—1945. «Стварност», Загреб 1973. година.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.