Шавлія поникла

Шавлія поникла (Salvia nutans) декоративна рослина родини глухокропивових.

Суцвіття шавлії пониклої

Шавлія поникла
Шавлія поникла (Salvia nutans)
Фото зроблене в місті Ржищеві
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Рід: Шавлія (Salvia)
Вид:
Шавлія поникла (S. nutans)
Біноміальна назва
Salvia nutans
L., 1753

Етимологія

Народна назва: бабка.

Латинська назва походить від лат. salvare — допомагати (деякі види мають лікувальне значення), лат. nutans (лат.) — пониклий.

Опис

Квітка шавлії пониклої

Має схилені темно-сині, іноді білі суцвіття.

Поодинокі, іноді нечисленні, стебла шавлії пониклої зазвичай безлисті. Листки розвинені лише прикореневі, досить великі, зморшкуваті, зісподу сірувато-запушені, по краю подвійно зарубчасті, з довгим черешком.

Віночок двогубий, з видовженою і відігнутою назад верхньою губою. Під верхньою губою ховаються дві тичинки, кожна закріплена, як важіль, довге плече якого закінчується пиляком, а коротке — лопаттю, яка закриває вхід у трубочку квітки. Сідаючи на нижню губу, щоб дістатися до нектару на дні квіткової трубки, комаха натискує на нижню частину тичинки, приводячи у рух важіль, і обсипається пилком. Перелітаючи на іншу квітку, комаха запилює її.

Квітки шавлії зібрані в кільця по 4-6. Цвіте з травня до липня.

Плід — чотири-горішок.

Рослина досить посухостійка.

Має добре розвинені корені, до 2 м.

Поширення

Одна з найпоширеніших степових рослин.

Зростає на території України. Внесена до Переліку рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослинного світу на території Тернопільської області (рішення Тернопільської обласної ради 64 від 11 листопада 2002), де вид знаходиться на межі ареалу. Тут зростає на вапнякових і крейдових відслоненнях, знаходиться під охороною в природному заповіднику «Медобори» та його філії «Кременецькі гори».

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.