Шакун Анатолій Дмитрович

Анатолій Дмитрович Шакун (нар 2 січня 1948, Констанца, Румунська народна Республіка) — радянський, український футболіст і тренер, майстер спорту СРСР (1966)

Анатолій Шакун
Особисті дані
Повне ім'я Анатолій Дмитрович Шакун
Народження 2 січня 1948(1948-01-02) (74 роки)
  Констанца, Румунія
Смерть 27 січня 2020(2020-01-27)[1] (72 роки)
Зріст 174 см
Вага 68 кг
Громадянство  Україна
Позиція нападник
Юнацькі клуби
1965 «Зоря»
Професіональні клуби*
1966—1971 «Зоря» 101 (18)
1971 СКА (Киев) ? (0)
1972—1973 СК Чернігів ? (10)
1973—1975 «Зоря» (Ворошиловград) 18 (1)
Національна збірна
1966 СРСР (до 19) ? (?)
Тренерська діяльність**
1978—1979 «Зоря» (Ворошиловград) (тренер)
1981 «Зоря» (Ворошиловград) (тренер)
1990—1993 «Зоря-МАЛС» (тренер)
1993—1994 «Зоря-МАЛС»
1994—1995 «Динамо» (Луганськ) (тренер)
1997—1998 «Авангард-Індустрія»
2001 «Шахтар» (Луганськ)
Звання, нагороди
Нагороди

* Ігри та голи за професіональні клуби
враховуються лише в національному чемпіонаті.

** Тільки на посаді головного тренера.

Біографія

Кар'єра гравця

Народився Анатолій у румунському місті Констанца, де проживали його батьки, мати Марія Кузьмівна і батько Дмитро Дмитрович, учасник Другої світової війни, військовослужбовець, що проходив тут службу. Незабаром сім'я переїхала в Росію, за Урал, куди отримав призначення на нове місце служби батько. Там юний Анатолій почав займатися спортом, ходив на лижах, грав у хокей. Через деякий час сім'я знову змінює місце проживання, влаштувавшись в Луганську. Семикласник Шакун, разом з друзями, прийшов на місцевий стадіон «Авангард», де М. Б. Фомічов, засновник ДЮСШ «Зоря», проводив набір у футбольну секцію. Вступивши в спортшколу, Анатолій займався у тренерів П. К. Буянова і О. С. Ільїнова. У 1965 році, перспективний, швидкісний нападник був зарахований в дублюючий склад луганської «Зорі». Вже у свій перший сезон, 17-річний Шакун, разом з резервістами луганської команди, став переможцем першості дублерів другої групи класу «А».

У 1966 році молодий форвард був переведений до основного складу, де 10 квітня дебютував, вийшовши на заміну, в календарному матчі проти ленінградського «Динамо», а 9 липня, в домашньому матчі проти кіровоградської «Зірки», Анатолій відзначився і своїм першим голом за луганську команду. По ходу чемпіонату Шакун ще двічі засмучував воротарів суперника, забивши переможний гол у поєдинку проти львівських армійців і приніс нічию своїй команді, зрівнявши рахунок в грі з тією ж «Зіркою» на її полі. Відігравши впевнено весь чемпіонат і ставши переможцями у своїй підгрупі, підопічні тренера Євгена Горянського, у фінальному турнірі обіграли лідерів двох інших підгруп «Жальгіріс» і «Політвідділ», завоювавши путівку в елітний дивізіон радянського футболу. Вдалим видався цей рік і для самого Шакуна, який став гравцем юнацької збірної СРСР. За підсумками сезону 18-річному футболістові було присвоєно звання майстра спорту СРСР[2].

Дебютував Шакун в першій групі класу «А», 7 квітня 1967 року, в домашньому поєдинку проти московського «Динамо»[3]. А ось відзначитися голом молодому нападнику довго не вдавалося і лише 5 липня, у матчі 14 туру проти СКА (Ростов-на-Дону), Анатолію вдалося відкрити рахунок своїм голам в еліті, забивши два м'ячі у ворота суперника[4]. В цілому сезон луганчани провели не дуже вдало, фінішувавши лише на 16 місці. У 1968 році команду очолив Віктор Гурєєв, суттєво оновивши склад команди, але Шакун як і раніше залишався гравцем основи, зігравши в першості 26 матчів. В наступному чемпіонаті Анатолій, забивши 9 голів, став найкращим бомбардиром команди. В одному з поєдинків, проти команди «Крила Рад» (Куйбишев), форвард відзначився хет-триком[5]. За підсумками сезону, правий крайній нападник «Зорі» потрапляє в список 33-х найкращих футболістів Української РСР, під № 2 (найкращим на цій позиції був названий київський динамівець Анатолій Пузач).

Восени 1969 року, старшим тренером «Зорі» був призначений Герман Зонін. Цей період став найуспішнішим в історії луганського клубу, який став в 1972 році чемпіоном СРСР. Але до цього часу Анатолія Шакуна вже в клубі не було. У 1971 році Анатолія призвали на військову службу. В армію футболіста забрали прямо з тренування, відправивши в Київ, де форвард став грати за армійську команду, яка виступала у другій лізі. У київському СКА, під керівництвом старшого тренера Миколи Маношина підібрався непоганий колектив. Крім Шакуна, за армійців грали такі відомі футболісти як Михайло Соколовський, Володимир П'яних, Олександр Дегтярьов. У 1972 році армійський клуб перебазувався в Чернігів. Анатолій мав стабільну ігрову практику, був одним з лідерів атакуючої лінії команди, забивши 10 голів у першості.

У 1973 році Шакун отримав запрошення в «Чорноморець» і відправився в Одесу. Але незабаром з футболістом виходить на зв'язок другий тренер «Зорі» В. Глухарьов, запропонувавши йому повернутися в рідну команду. Пробувши на чорноморському узбережжі тиждень, Анатолій повернувся у Ворошиловград, де після дворічної паузи, 8 серпня 1973 року, знову вийшов на поле переповненого стадіону «Авангард» у поєдинку проти московського «Спартака» (2:0). Шакун був одним з кращих на полі, забивши перший гол у ворота спартаківського голкіпера Олександра Прохорова. Восени того ж року Анатолій зіграв у двох матчах Кубка європейських чемпіонів, дебютувавши на євроарені 3 жовтня 1973 року, у повторному поєдинку 1/16 фіналу проти команди АПОЕЛ з Кіпру, який завершився для ворошиловградської команди перемогою і виходом у наступний етап турніру[6]. В 1/8 фіналу «Зоря» грала з командою «Спартак» (Трнава). Анатолій вийшов на поле у першому поєдинку, що завершився нульовою нічиєю. У матчі ворошиловградська команда поступилася супернику і за підсумками двох зустрічей змушена була зійти з дистанції.

У 1974 році, в одній з тренувальних ігор, Шакун отримав серйозну травму колінного суглоба. Незважаючи на успішну операцію, зроблену в Києві, грати в повну силу футболіст вже не зміг. У чемпіонаті 1975 року, Анатолій зіграв лише в одному матчі, вийшовши на заміну в поєдинку проти дніпропетровського «Дніпра» і незабаром прийняв рішення завершити ігрову кар'єру.

Кар'єра тренера

Повісивши бутси на цвях, 28-річний Шакун почав свою тренерську діяльність в СДЮШОР «Зоря», куди запросив Анатолія його перший тренер — Борис Васильович Фомічов. У 1978—1979 роках, Анатолій Дмитрович був помічником старшого тренера «Зорі» Юрія Захарова, де так само займався дублюючий склад. Повернувшись на рік до роботи з дітьми, у 1981 році повернувся у ворошиловградську команду майстрів, працюючи в тренерському штабі Вадима Добіжи. З 1982 року Анатолій Шакун займався підготовкою юних футболістів. У 1990 році знову повернувся до тренерської роботи в рідному клубі, відгукнувшись на запрошення очолившого «Зорю» Анатолія Куксова.

Незадовго до початку третього чемпіонату України Куксов залишає команду. Виконувати обов'язки головного тренера було доручено його помічникові — Анатолію Шакуну, незабаром затвердженого на цю посаду офіційно. Команда переживала ненайкращі часи, колектив залишили її провідні гравці Тимерлан Гусейнов, Олександр Севідов, Василь Мазур. Новому наставнику довелося вводити до складу молодих гравців. Стартували підопічні Шакуна непогано, здобувши перемоги над «Кривбасом», тернопільською «Нивою», «Кременем». Команда деякий час перебувала у верхах турнірній таблиці, але поступово колектив почав здавати свої позиції і перший круг луганчани закінчили на 15 місці. Друге коло «Зоря-МАЛС» почала з втрати очок, зігравши внічию домашній матч проти запорізького «Торпедо», потім послідувала поразка від вінницької «Ниви» і знову нічия в домашньому матчі з «Волинню». В квітні 1994 року керівництво клубу, що було незадоволеним такими результатами, зважилося на зміну тренера.

Шакун, покинувши «Зорі-МАЛС», працював у тренерському штабі друголігової команди «Динамо» (Луганськ). Влітку 1997 року тренер очолив команду «Авангард-Індустрія», яка грала у першій та другій лігах України. У клубі, який представляв невелике містечко Ровеньки, Анатолію Дмитровичу допомагав заслужений тренер Української РСР Юрій Захаров, що обіймав посаду начальника команди, в тренерському штабі якого багато років тому він сам починав свою тренерську кар'єру.

У 2001 році Шакун очолював тренерський штаб луганського «Шахтаря». З 2002 по 2009 рік займався підготовкою молодих футболістів в луганській СДЮШОР, після чого — на пенсії.

Досягнення

  • Переможець першості СРСР другої групи класу «А»: 1966

Родина

Дружина — Людмила Іванівна. Молодший брат Олександр більше відомий як дитячий футбольний тренер. 2007 року йому було присвоєно звання «Заслужений тренер України»[7][8].

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.