Шанів


Шанів — зникле село в Україні, в Львівському районі Львівській області. Впродовж XV—XVII ст. належало до Львівської землі Руського воєводства.

село Шанів
Країна  Україна
Область Львівська область
Район/міськрада Львівський район
Громада Підберізцівська сільська громада
Основні дані
Перша згадка 1431
Населення 0
Географічні дані
Географічні координати 49°45′31″ пн. ш. 24°13′26″ сх. д.
Карта
Шанів
Шанів

Географія

Село було розташоване на південний захід від села Глуховичі (в міжвоєнний час тут існував присілок Острів), на виступі, оточеному з півночі, заходу та півдня смугою боліт.

Історичні відомості

Вперше згадується 21 жовтня 1431 р. В цей день королівське село Шанів було надане Владиславом Яґайлом судді Львівської землі Станіславу Давидовському[1]. Село було володінням родини Давидовських до початку XVI ст. Перша спроба викупу села була здійснена у жовтні 1457 р.: Казимир IV Ягеллончик дозволив Яну Сенінському придбати Шанів у Яна Давидовського і володіти ним, допоки король чи його наступники не сплатять суму застави. Однак до викупу справа не дійшла. Наступна (вдала) спроба транзакції була здійснена в 1509 р. Леонардом Печигойським за дозволом Сигізмунда І. В 1552 р. спадкоємець Леонарда, Ян Печигойський отримав право ленного володіння селом, а через 10 років – монарші гарантії, що право «доживоття» перейде до Янового сина Вацлава. Останній під час «ревізії листів» у 1564 р. надав комісарам для перевірки усі необхідні документи. Хоча контроль над Шаневом на правах ленного володіння був визнаний протиправним, Печигойські надалі залишалися тенутаріями села – щонайменше до кінця XVI ст.[2]

Шанів перестав існувати у першій чверті XVII ст. До таких висновків спонукає текст фрагменту люстрації 1628 р. з переліком документів про право володіння селом Шанів, представлених комісарам його власниками – Яном Виджґою та його дружиною Зоф’єю. У переліку згадані всі монарші привілеї, надані тенутаріям Шанева за період з 1562 по 1625 роки. Останній документ, датований 17 лютим 1625 р. названий привілеєм вже не на село, але на ґрунт спустошеного села Шанів[3].

Примітки

  1. Zbiór dokumentów małopolskich (далі: ZDM). Wroclaw, 1975. Cz. VII. Dokumenty króla Władysława Jagiełły z lat1418–1434 / Wyd. I. Sułkowska-Kuraś i S. Kuraś. S. 344, nr 2087.
  2. Szyszka J. Formowanie i organizacja dóbr monarszych w ziemi lwowskiej od połowy XIV do początku XVI wieku. Kraków, 2016. S. 264.
  3. Смерека Б. Женів і Шанів: до питання ідентифікації населених пунктів у ранньомодерний час на прикладі двох сіл Львівської землі Руського воєводства // Zaporizhzhia Historical Review / Гол. ред. Ю. Каганов. Запоріжжя, 2019. Вип. 2 (53). С. 25

Джерела

  • Смерека Б. Женів і Шанів: до питання ідентифікації населених пунктів у ранньомодерний час на прикладі двох сіл Львівської землі Руського воєводства // Zaporizhzhia Historical Review / Гол. ред. Ю. Каганов. Запоріжжя, 2019. Вип. 2 (53). С. 23–29.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.